Okna pasywne muszą przede wszystkim spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności. Nie znaczy to jednak, że estetyka okien i drzwi musi ustępować parametrom technicznym.
Co to są okna pasywne
Aby okno zostało uznane za pasywne, musi na nie być wydany certyfikat Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest spełnienie wyśrubowanych norm konstrukcyjnych, a okno musi być w stanie pogodzić pozornie przeciwstawne zadania – zatrzymywać ciepło w budynku, a jednocześnie przepuszczać je do wnętrza pomieszczeń.
Przeczytaj też: Jakie okna wybrać ze względu na sposób otwierania
– Współczynnik przenikalności cieplnej okna, czyli Uw, mówiący ile ciepła ucieka z budynku, okno pasywne musi mieć niższy niż 0,8 W/m²K. Oczywiście musi to być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Z kolei za dopływ ciepła do budynku odpowiada specjalna szyba Solar, która zwiększa efektywność ogrzewania przez promienie słoneczne, dzięki większej przepuszczalności szyby – mówi Dariusz Olszewski.
– Wbrew pozorom architekci nie muszą ograniczać się przy projektowaniu budynków pasywnych do jednego wzoru okien. Nasza firma, posiada aż pięć różnych modeli certyfikowanych okien i różne warianty certyfikowanych drzwi pasywnych, dostępne w różnych wersjach stylistycznych, nie wspominając o kolorach – tłumaczy Dariusz Olszewski.
Wybór okien pasywnych
Spośród certyfikowanych okien pasywnych do wyboru mamy okna wykonane z PVC z nakładką aluminiową oraz drewniano-aluminiowe. Każde z nich prezentuje się nieco odmiennie, co daje duże możliwości dopasowania okna da charakteru domu. Dodatkowo, dzięki zastosowanej technologii, okna mogą wyglądać inaczej od strony elewacji i wnętrza domu.Zobacz: Nowoczesne okna - nieszablonowe rozwiązania
Okna drewniano-aluminiowe od strony wnętrza domu, prezentują drewnianą powierzchnię, natomiast elementy aluminiowe są widoczne od strony zewnętrznej. Aluminiowa nakładka chroni okno przed warunkami atmosferycznym, a dodatkowo stwarza duże możliwości wykończenia. Aluminium może być pomalowane na kolory z palety RAL lub na modne kolory metaliczne, a nawet można mu nadać mu wygląd drewna.
– W przypadku okien drewniano-aluminiowych mamy do dyspozycji modele Edition, Edition 4 i Varion4. Pierwszy z nich wyróżnia się połączeniem drewna, niezwykle ciepłej pianki termoizolacyjnej z aluminium. Drugi zaś to nowoczesny zestaw czteroszybowy z zamontowanymi żaluzjami i zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną osiągający ekstremalnie niski współczynnik przenikalności cieplnej, Varion4 zaś to czteroszybowe arcydzieło stylistyczne idealnie sprawdzające się w nowoczesnym formą i stylem budownictwie – mówi specjalista.
Dodatkowo okna są oferowane w różnych liniach stylistycznych. I tak Premim-Design to połączenie wklęsłych i wypukłych linii, dające ciekawą grę światła i cienia, natomiast Softline-Design wyróżnia się brakiem jakichkolwiek ostrych krawędzi. Wzór Klassik-Design to proste formy, udoskonalone do perfekcji. Wzory te są bardzo harmonijne i uniwersalne. Bardziej nowoczesnym i surowym designem cechują się okna Varion 4 Alu-Design, w których rama i skrzydło są zlicowane w jednej płaszczyźnie. Rozwinięciem tej koncepcji jest Vetro-Design, w którym szyba jest zamknięta w jednej płaszczyźnie ramy, co daje niespotykany w innych oknach efekt.
Okna z PVC z aluminiową nakładką są doskonałą alternatywą dla okien drewniano-aluminiowych. Okna te są nowością na polskim rynku i wyróżniają się nowoczesną stylistyką i doskonałymi parametrami technicznymi.Drzwi pasywne
W budynku pasywnym nie tylko okna, ale również drzwi muszą cechować się najniższym współczynnikiem przenikalności cieplnej. Dodatkowo, jak w przypadku każdego domu, drzwi stanowią jego wizytówkę, dlatego tak ważny jest ich wygląd. Certyfikowane drzwi pasywne to modele Selection – dostępne w około 70 różnych wersjach. Dzięki wyborowi kolorów, motywów, ornamentów i przeszkleń, te drzwi pasywne można łatwo i harmonijnie dopasować do stylu budynku.
Pasywne budownictwo rozwija się przede wszystkim ze względu na oszczędność energii, przekładającą się na wymierne korzyści ekonomiczne. Jednak nie tracąc z oczu tej podstawowej funkcji, nie należy zapominać też o ich atrakcyjności wizualnej. Odpowiednio dobrane okna i drzwi pasywne, sprawiają, że budynki pasywne mogą być równie piękne, co funkcjonalne.
markno
chyba najlepsze będą drewniano aluminiowe, ale zastanawiam się też nad takimi drewnianymi http://www.pinus-okna.pl/okna-pasywne.php jaka jest różnica w "pasywności"?
radioda
Coraz więcej firm wprowadza rozwiązania pasywne i mam wrażenie, że szczególnie otworówka wyprzedza w Polsce budowlankę. Co z tego, że drzwi wstawisz i okna spełniające standardy, jak reszta dopiero raczkuje. Adams robi dobre Okna, Oknoplast wprowadził ciekawe rozwiązanie z izolacją, nowe Schuco. Jest w czym wybierać.
sunn333
jako chodząca skarbnica wiedzy odsyłam do ciekawego artykułu na temat drzwi pasywnych: http://targiprodukcjiokienidrzwi.pl/drz ... najlepsze/ przed rozpoczęciem budowy, warto się z nim zapoznać