Okna i drzwi pasywne - energooszczędne i estetyczne

Dom energooszczędny
Odpowiednio dobrane okna i drzwi pasywne, sprawiają, że budynki pasywne mogą być równie piękne, co funkcjonalne.

Okna pasywne muszą przede wszystkim spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności. Nie znaczy to jednak, że estetyka okien i drzwi musi ustępować parametrom technicznym.

Co to są okna pasywne

Aby okno zostało uznane za pasywne, musi na nie być wydany certyfikat Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest spełnienie wyśrubowanych norm konstrukcyjnych, a okno musi być w stanie pogodzić pozornie przeciwstawne zadania – zatrzymywać ciepło w budynku, a jednocześnie przepuszczać je do wnętrza pomieszczeń.

Przeczytaj też: Jakie okna wybrać ze względu na sposób otwierania

 Współczynnik przenikalności cieplnej okna, czyli Uw, mówiący ile ciepła ucieka z budynku, okno pasywne musi mieć niższy niż 0,8 W/m²K. Oczywiście musi to być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Z kolei za dopływ ciepła do budynku odpowiada specjalna szyba Solar, która zwiększa efektywność ogrzewania przez promienie słoneczne, dzięki większej przepuszczalności szyby – mówi Dariusz Olszewski.

Budownictwo pasywne zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Świadczy to o naszej rosnącej świadomości, w zakresie rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie energetyczne budynków. Niestety popularny jest również stereotyp, że budynki pasywne i ich elementy mają przede wszystkim wyróżniać się parametrami technicznymi, a niekoniecznie atrakcyjnym wyglądem. Warto zmienić ten pogląd, tym bardziej, że prezentowane okna i drzwi pasywne są świetnym przykładem połączenia estetyki i energooszczędności, a wybór wzorów pozwala dobrać je tak, aby cały budynek zyskał jak najbardziej atrakcyjny wygląd.

Wbrew pozorom architekci nie muszą ograniczać się przy projektowaniu budynków pasywnych do jednego wzoru okien. Nasza firma, posiada aż pięć różnych modeli certyfikowanych okien i różne warianty certyfikowanych drzwi pasywnych, dostępne w różnych wersjach stylistycznych, nie wspominając o kolorach – tłumaczy Dariusz Olszewski.

Wybór okien pasywnych

Spośród certyfikowanych okien pasywnych do wyboru mamy okna wykonane z PVC z nakładką aluminiową oraz drewniano-aluminiowe. Każde z nich prezentuje się nieco odmiennie, co daje duże możliwości dopasowania okna da charakteru domu. Dodatkowo, dzięki zastosowanej technologii, okna mogą wyglądać inaczej od strony elewacji i wnętrza domu.

Zobacz: Nowoczesne okna - nieszablonowe rozwiązania

Okna drewniano-aluminiowe od strony wnętrza domu, prezentują drewnianą powierzchnię, natomiast elementy aluminiowe są widoczne od strony zewnętrznej. Aluminiowa nakładka chroni okno przed warunkami atmosferycznym, a dodatkowo stwarza duże możliwości wykończenia. Aluminium może być pomalowane na kolory z palety RAL lub na modne kolory metaliczne, a nawet można mu nadać mu wygląd drewna.

 W przypadku okien drewniano-aluminiowych mamy do dyspozycji modele Edition, Edition 4 i Varion4. Pierwszy z nich wyróżnia się połączeniem drewna, niezwykle ciepłej pianki termoizolacyjnej z aluminium. Drugi zaś to nowoczesny zestaw czteroszybowy z zamontowanymi żaluzjami i zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną osiągający ekstremalnie niski współczynnik przenikalności cieplnej, Varion4 zaś to czteroszybowe arcydzieło stylistyczne idealnie sprawdzające się w nowoczesnym formą i stylem budownictwie – mówi specjalista.

Dodatkowo okna są oferowane w różnych liniach stylistycznych. I tak Premim-Design to połączenie wklęsłych i wypukłych linii, dające ciekawą grę światła i cienia, natomiast Softline-Design wyróżnia się brakiem jakichkolwiek ostrych krawędzi. Wzór Klassik-Design to proste formy, udoskonalone do perfekcji. Wzory te są bardzo harmonijne i uniwersalne. Bardziej nowoczesnym i surowym designem cechują się okna Varion 4 Alu-Design, w których rama i skrzydło są zlicowane w jednej płaszczyźnie. Rozwinięciem tej koncepcji jest Vetro-Design, w którym szyba jest zamknięta w jednej płaszczyźnie ramy, co daje niespotykany w innych oknach efekt.

Okna z PVC z aluminiową nakładką są doskonałą alternatywą dla okien drewniano-aluminiowych. Okna te są nowością na polskim rynku i wyróżniają się nowoczesną stylistyką i doskonałymi parametrami technicznymi.

Drzwi pasywne

W budynku pasywnym nie tylko okna, ale również drzwi muszą cechować się najniższym współczynnikiem przenikalności cieplnej. Dodatkowo, jak w przypadku każdego domu, drzwi stanowią jego wizytówkę, dlatego tak ważny jest ich wygląd. Certyfikowane drzwi pasywne to modele Selection – dostępne w około 70 różnych wersjach. Dzięki wyborowi kolorów, motywów, ornamentów i przeszkleń, te drzwi pasywne można łatwo i harmonijnie dopasować do stylu budynku.

Pasywne budownictwo rozwija się przede wszystkim ze względu na oszczędność energii, przekładającą się na wymierne korzyści ekonomiczne. Jednak nie tracąc z oczu tej podstawowej funkcji, nie należy zapominać też o ich atrakcyjności wizualnej. Odpowiednio dobrane okna i drzwi pasywne, sprawiają, że budynki pasywne mogą być równie piękne, co funkcjonalne.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także