Okna i drzwi zewnętrzne to elementy domu narażone na ciągłe działanie czynników zewnętrznych. Dlatego trzeba o nie zadbać, szczególnie po zimie.
Okna i drzwi wybieramy tak, żeby były dobrej jakości. Jednak nawet o najlepsze, trzeba odpowiednio zadbać, żeby przez lata wyglądały dobrze i funkcjonowały bez problemu. Pamiętajmy, że są to elementy, na które bez przerwy działają czynniki atmosferyczne. Szczególnie uciążliwą porą roku jest zima, czas więc na wiosenne prace. Podpowiadamy, jak zadbać o okna (w tym dachowe) oraz drzwi zewnętrzne.
Drzwi zewnętrzne – prace konserwacyjne i pielęgnacyjne
W przypadku drzwi zewnętrznych uwagę musimy zwrócić zarówno na płytę drzwiową, jak i ościeżnice. Problemem, który może się pojawić, jest rozkręcenie śrub, a to prowadzi do powstania zbyt dużego luzu między skrzydłem i ościeżnicą. Będziemy mieć problem zarówno z zamykaniem i otwieraniem drzwi, jak i wychładzaniem się pomieszczeń. Dlatego trzeba pamiętać o sprawdzeniu i – w razie potrzeby – wyregulowaniu śrub mocujących. Zwróćmy także uwagę na pracę zamka. Podstawową czynnością w tym przypadku jest oliwienie zapadki i rygla.
Co jakiś czas trzeba także sprawdzić stan zawiasów. Trzpienie i łożyska kulkowe trzeba naoliwić, a ewentualne zużyte części – wymienić. Dzięki temu drzwi będą się otwierać i zamykać bez hałasu, unikniemy też problemu z zakleszczeniem się zawiasów.
Dowiedz się: Jak dobrać i wymienić uszczelki do okien i drzwi
Pamiętaj o uszczelkach w oknach i drzwiach
Zarówno w oknach, jak i drzwiach znajdują się uszczelki. Musimy zwrócić uwagę na ich stan – to element, który na skutek codziennej eksploatacji ulega zużyciu. A problem z uszczelkami oznacza poważne kłopoty z zamykaniem i otwieraniem okien i drzwi.
W przypadku drzwi zewnętrznych, musimy sprawdzić i w razie potrzeby – ustawić – styk uszczelki z płytą drzwiową. Przyjrzyjmy się także uszczelkom podłogowym przylegającym do aluminiowego profilu zamykającego. Sprawdźmy też stan uszczelki podłogowej opadającej.
Jeżeli stwierdzimy, że te elementy są uszkodzone, musimy wymienić je na nowe. Pamiętajmy także, że uszczelki powinno się co pół roku zabezpieczać środkiem konserwującym. Najlepiej robić to wiosną i jesienią.
Konserwację okien zacznij od… mycia
Mycie okien to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest, żeby do tego celu nie używać agresywnych środków, ani takich, które mogłyby porysować powierzchnię (dotyczy to zarówno środków myjących, jak i używanego sprzętu – zrezygnujmy z ostrych szczotek, drapaków itp.). Zwróćmy też uwagę na odczyn środków myjących. Powinien on być obojętny.
Zwróćmy także uwagę na stan okuć okiennych i pamiętajmy o ich regulacji oraz konserwacji.
Podpowiadamy: Jak naprawić nieszczelne i przeciekające okno
Jak zadbać o okna dachowe
Jeśli mamy okna dachowe, musimy pomyśleć również o nich. Wiosną powinniśmy usunąć zanieczyszczenia, które nazbierały się wokół nich od strony zewnętrznej (jesienią powinniśmy usunąć liście, a zimą – pozbywać się nadmiaru śniegu).
Jeśli mamy ona drewniane, co 2-5 lat powinniśmy zabezpieczyć je ekologicznym lakierem akrylowym.
Poza tym z oknami dachowymi postępujemy, jak z pionowymi – myjemy je, sprawdzamy stan uszczelek i okuć. Okna dachowe mogą też wymagać regulacji – tę czynność warto powierzyć fachowcowi rekomendowanemu przez producenta okien.
Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę podczas montażu i obróbki okna dachowego
Również w przypadku okien pionowych i drzwi wymianę uszczelek oraz regulację okuć możemy zlecić fachowcowi. Dzięki temu będziemy się cieszyć bezproblemową obsługą i gwarancją producenta.
ostrow
Po poprzednim remoncie już wiem, że nie wystarczy tylko producent i marka drzwi, ale też ich dobry, fachowo wykonany montaż. Bez tego ani rusz.
tolkin
Krótki i dobry artykuł - można dowiedzieć się z niego podstawowych rzeczy. Dodam tylko, że gdy mamy dobrze wyregulowane drzwi - nie należy "sprawdzać dokręcenia" w zawiasach. Możemy w ten sposób rozregulować drzwi - a wielu osobą sprawia trudność ponowna regulacja.