Okna i drzwi po zimie. Podpowiadamy, jak o nie zadbać

2
Nowoczesne okna i drzwi
Na okna i drzwi zewnętrzne oddziałują trudne warunki atmosferyczne. Dlatego o stolarkę musimy regularnie dbać.

Okna i drzwi zewnętrzne to elementy domu narażone na ciągłe działanie czynników zewnętrznych. Dlatego trzeba o nie zadbać, szczególnie po zimie.

Okna i drzwi wybieramy tak, żeby były dobrej jakości. Jednak nawet o najlepsze, trzeba odpowiednio zadbać, żeby przez lata wyglądały dobrze i funkcjonowały bez problemu. Pamiętajmy, że są to elementy, na które bez przerwy działają czynniki atmosferyczne. Szczególnie uciążliwą porą roku jest zima, czas więc na wiosenne prace. Podpowiadamy, jak zadbać o okna (w tym dachowe) oraz drzwi zewnętrzne.

Drzwi zewnętrzne – prace konserwacyjne i pielęgnacyjne

W przypadku drzwi zewnętrznych uwagę musimy zwrócić zarówno na płytę drzwiową, jak i ościeżnice. Problemem, który może się pojawić, jest rozkręcenie śrub, a to prowadzi do powstania zbyt dużego luzu między skrzydłem i ościeżnicą. Będziemy mieć problem zarówno z zamykaniem i otwieraniem drzwi, jak i wychładzaniem się pomieszczeń. Dlatego trzeba pamiętać o sprawdzeniu i – w razie potrzeby – wyregulowaniu śrub mocujących. Zwróćmy także uwagę na pracę zamka. Podstawową czynnością w tym przypadku jest oliwienie zapadki i rygla.

Co jakiś czas trzeba także sprawdzić stan zawiasów. Trzpienie i łożyska kulkowe trzeba naoliwić, a ewentualne zużyte części – wymienić. Dzięki temu drzwi będą się otwierać i zamykać bez hałasu, unikniemy też problemu z zakleszczeniem się zawiasów.

Dowiedz się: Jak dobrać i wymienić uszczelki do okien i drzwi

Pamiętaj o uszczelkach w oknach i drzwiach

Zarówno w oknach, jak i drzwiach znajdują się uszczelki. Musimy zwrócić uwagę na ich stan – to element, który na skutek codziennej eksploatacji ulega zużyciu. A problem z uszczelkami oznacza poważne kłopoty z zamykaniem i otwieraniem okien i drzwi.

W przypadku drzwi zewnętrznych, musimy sprawdzić i w razie potrzeby – ustawić – styk uszczelki z płytą drzwiową. Przyjrzyjmy się także uszczelkom podłogowym przylegającym do aluminiowego profilu zamykającego. Sprawdźmy też stan uszczelki podłogowej opadającej.

Jeżeli stwierdzimy, że te elementy są uszkodzone, musimy wymienić je na nowe. Pamiętajmy także, że uszczelki powinno się co pół roku zabezpieczać środkiem konserwującym. Najlepiej robić to wiosną i jesienią.

Konserwację okien zacznij od… mycia

Mycie okien to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest, żeby do tego celu nie używać agresywnych środków, ani takich, które mogłyby porysować powierzchnię (dotyczy to zarówno środków myjących, jak i używanego sprzętu – zrezygnujmy z ostrych szczotek, drapaków itp.). Zwróćmy też uwagę na odczyn środków myjących. Powinien on być obojętny.

Zwróćmy także uwagę na stan okuć okiennych i pamiętajmy o ich regulacji oraz konserwacji.

Podpowiadamy: Jak naprawić nieszczelne i przeciekające okno

Jak zadbać o okna dachowe

Jeśli mamy okna dachowe, musimy pomyśleć również o nich. Wiosną powinniśmy usunąć zanieczyszczenia, które nazbierały się wokół nich od strony zewnętrznej (jesienią powinniśmy usunąć liście, a zimą – pozbywać się nadmiaru śniegu).

Jeśli mamy ona drewniane, co 2-5 lat powinniśmy zabezpieczyć je ekologicznym lakierem akrylowym.

Poza tym z oknami dachowymi postępujemy, jak z pionowymi – myjemy je, sprawdzamy stan uszczelek i okuć. Okna dachowe mogą też wymagać regulacji – tę czynność warto powierzyć fachowcowi rekomendowanemu przez producenta okien.

Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę podczas montażu i obróbki okna dachowego

Również w przypadku okien pionowych i drzwi wymianę uszczelek oraz regulację okuć możemy zlecić fachowcowi. Dzięki temu będziemy się cieszyć bezproblemową obsługą i gwarancją producenta.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek POiD

Polecamy Ci również

Zobacz także