Okna i drzwi - wizytówka domu

Okna i drzwi - wizytówka domu

Dobrze wkomponowane w bryłę budynku dodają mu charakteru i podnoszą jego wizualną atrakcyjność. Umiejętnie użyte, pozwalają nawet w małych wnętrzach uzyskać wrażenie dużej, otwartej przestrzeni. Zastosowane w nich rozwiązania i nowoczesne technologie pomagają nie tylko oszczędzać energię, ale też zwiększają komfort naszego życia. Okna i drzwi – bo o nich mowa – przeszły w ostatnich latach prawdziwą ewolucję i stały się niezwykle ważnym elementem współczesnej architektury.

dom z dużymi oknamiCzasy, kiedy drzwi służyły jedynie do zabezpieczenia domu czy mieszkania przed nieproszonym gościem, a okna do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnienia pomieszczeniom odpowiedniej ilości światła, minęły bezpowrotnie. Zmieniający się styl życia, a wraz z nim architektoniczne trendy wymusiły nowe podejście do stolarki otworowej i zwiększyły wymagania stawiane tym produktom. Nie bez znaczenia był też wzrost świadomości ludzi – tej ekonomicznej, dotyczącej np. kosztów ogrzewania budynków, jak i ekologicznej – czyli zalet stosowania technologii i materiałów przyjaznych środowisku.

Komfort termiczny i akustyczny

Rosnące ceny energii sprawiły, że producenci coraz większy nacisk zaczęli kłaść na to, aby okna i drzwi były jak najbardziej energooszczędne.
Zimą, gdy temperatury spadają nawet do kilkunastu kresek poniżej zera, chcemy by w naszych mieszkaniach było przytulnie i ciepło. Oczekujemy więc maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Z kolei latem, staramy się zabezpieczyć przed napływem gorącego powietrza z zewnątrz. Nowoczesne produkty są w stanie spełnić te oczekiwania – tłumaczy Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A. – wieloletniego lidera w branży drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku Polskie Okna i Drzwi. Nowe technologie pozwalają na stworzenie konstrukcji, w których dzięki zastosowaniu ciepłych ramek i odpowiednich zestawów szyb, straty ciepła są minimalne. Dostosowując się do oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, firmy produkujące elementy stolarki otworowej kładą też duży nacisk na odpowiednie walory akustyczne produktów.
Hałas to problem szczególnie dokuczliwy w centrach dużych miast. Dobiegająca zza okna głośna muzyka czy odgłosy przejeżdżających samochodów mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dlatego producenci stolarki ogromną wagę przykładają nie tylko do tego, aby ich produkty były odpowiednio ciepłe, ale też jak najlepiej izolowały przed niepożądanymi dźwiękami – wyjaśnia Paweł Wróblewski, Dyrektor POiD, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej.

stolarka okienna

Ważna kwestia – ekologia

Wyzwaniem dla producentów jest też rosnąca świadomość i coraz większe wymagania klientów w kwestiach ekologii. Dla kupujących okna i drzwi cena przestała być już głównym kryterium
decydującym o zakupie. Chcą, aby nabywany przez nich produkt był nie tylko trwały i funkcjonalny, ale też wykonany z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów, np. drewna.
Drewniane okna i drzwi najczęściej wybierają  osoby ceniące sobie tak  naturalność jak i nienaganną estetykę. Drewno to używany od wieków szlachetny materiał. Odpowiednio zastosowany zapewni użytkownikom komfort, funkcjonalność i elegancki wygląd. Jest surowcem odnawialnym, a więc w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego – mówi Augustyn Zioło. Ponadto naturalne piękno drewna dodaje stylu każdemu wnętrzu – od klasycznych, po te nowoczesne. Drewniane okna i drzwi są też niezwykle trwałe, bo uznani producenci dokładają starań, by do ich produkcji wybierano tylko materiały pierwszego gatunku.

okna do domu

Liczą się styl i bezpieczeństwo

W nowoczesnej architekturze okna i drzwi tworzą przede wszystkim nierozerwalny związek z zaprojektowanym miejscem oraz wszystkimi elementami stanowiącymi o całości kompozycji wnętrza. Podkreślają też charakter budynku – mówi Paweł Wróblewski. Dotyczy to nie tylko projektów futurystycznych wieżowców zrodzonych w głowach architektów-wizjonerów, ale przede wszystkim nowoprojektowanych osiedli i domów. Nowym trendom architektonicznym ulegają bowiem nie tylko elementy wyposażenia wnętrz czy kolory zastosowane do ich dekoracji. Klienci wyjątkowo często decydują się na okna i drzwi tarasowe dużo większe od standardowych. Z jednej strony, w gęsto zabudowanej przestrzeni miejskiej pozwala to na uzyskanie optymalnej ilości wpadającego z zewnątrz światła. Z drugiej, pomaga optycznie powiększyć pomieszczenia użytkowe. Przeszklone budynki i przestrzenie wyglądają też wyjątkowo estetycznie i bardzo nowocześnie. Jednak ponadgabarytowe okna stanowią spore wyzwania dla producentów. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa ich użytkowania.
Dla przykładu okno balkonowe o bardzo dużych rozmiarach inaczej będzie zachowywało się w warunkach zabudowy parterowej, a inaczej na wyższych kondygnacjach. Szczególnie w budynkach nieosłoniętych. Dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na statykę konstrukcji, m.in. jak produkt będzie reagował na silne parcie wiatru – wyjaśnia Augustyn Zioło ze Stolbudu Włoszczowa S.A. Dodatkowo duże konstrukcje charakteryzuje duża masa, stąd ważne jest zastosowanie odpowiednich okuć pozwalających na bezproblemowe użytkowanie okien. Możliwe jest również zainstalowanie np. elektrycznych napędów. Wszystko w trosce o wygodę i bezpieczeństwo użytkowników.
Rynek architektury stolarki okiennej i drzwiowej rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci dostosowując ofertę do upodobań klientów, tworzą doskonałej jakości, coraz śmielsze w formie wyroby. Dbałość o najdrobniejsze nawet szczegóły, modernistyczny design czy kolorystyczne  dopasowanie do elewacji stają się standardem.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także