Okna i drzwi ze Świebodzina

okna drewnianeFabryka Okien Drewnianych Świebodzin to firma z wieloletnim doświadczeniem. Produkuje nowoczesne, energooszczędne, okna drewniane i aluminiowo-drewniane, okna zabytkowe, drzwi drewniane zewnętrzne płytowe i płycinowe oraz ogrody zimowe.

Firma działa na rynku polskim, na bieżąco poszerzając sieć dealerską i punkty handlowe, oraz na rynkach europejskich, gdzie głównymi odbiorcami jej wyrobów są Niemcy, Austria, Norwegia, Belgia. Produkuje nowoczesne, energooszczędne, dostosowane do obecnych wymagań rynku okna drewniane i aluminiowo-drewniane, okna zabytkowe, drzwi drewniane zewnętrzne płytowe i płycinowe, oraz ogrody zimowe. Wykorzystany materiał i wykonanie sprawia, że okna są nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne. Firma produkuje okna i drzwi o dowolnych wymiarach i kształtach, z drewna klejonego wielowarstwowo (w zależności od profilu), co równocześnie czyni okna mocnymi i odpornymi na wypaczanie. W ofercie firmy znajdują się okna wykonane z drewna sosnowego, dębowego, oraz meranti (lub na indywidualne życzenie z innych gatunków drewna).

Do wyrobu okien i drzwi firma wykorzystuje następujące materiały i produkty:
Sosna
jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji okien. Charakteryzuje się trwałością, jasną barwą, łatwością w obróbce, sprężystością i dobrą wytrzymałością techniczną.
Meranti to egzotyczne, liściaste drewno pochodzące z Indonezji. Jest odporne na wilgoć i bardzo trwałe. Drewno z  wyraźnym rysunkiem słojów wygląda efektownie pomalowane farbą transparentną. Gęstość drewna zależy od gatunku i osiąga wartości od 300 kg/m³ do 1050 kg/m³. Jest polecane do miejsc narażonych na działanie wilgoci.
Dąb jest najlepszym surowcem budowlanym spośród rodzimych drzew liściastych. Drewno dębowe jest twarde, trwałe i odporne na ścieranie. Cechuje je wytrzymałość na zmiany poziomu wilgoci. Kantówka drewna klejona jest z trzech, czterech, lub pięciu warstw (w zależności od profilu) wodoodpornymi klejami, co zapobiega wypaczaniu się okien.

drzwi drewniane drzwi wejściowe drewniane
Okapnik
Jest wykonany z aluminium firmy Aluron i odprowadza na zewnątrz wodę opadową ściekającą po skrzydle okna. Standardowo okapniki są dostępne w kilku kolorach dopasowanych do barwy drewna. Można też zastosować okapniki aluminiowe w kolorze dobranym do koloru skrzydła i ramy. Na okapnik można nałożyć drewniane maskowanie – okno wygląda wtedy bardziej naturalnie.

Szyby
Fabryka Okien Drewnianych Świebodzin używa do produkcji swoich okien szkła niemieckiej firmy Oder-Glas. Stosuje dwa podstawowe rodzaje konstrukcji szyby: 1 – komorową z pakietem 2-szybowym oraz 2-komorową z pakietem 3-szybowym, który zapewnia lepszą izolacyjność cieplną szyby.
Firma oferuje szyby typu:

 • Neutralux – szkło termoizolacyjne, energooszczędne,
 • Akustex – szkło dźwiękochłonne,
 • Solarlux – szkło przeciwsłoneczne,
 • Multipact – szkło hamujace działanie siły,
 • Ardorex – szkło przeciwpożarowe,
 • Dekorex – szkło dekoracyjne z właściwościami rozpraszającymi,
 • Vacurex – optymalna termoizolacja z techniką próżniową,
 • Voltarlux – szkło słoneczne prądotwórcze.

Ramkę dystansową międzyszybową można wymienić na tzw. ciepłą ramkę wykonaną z materiałów, które powodują zwiększanie się temperatury na powierzchni szyby, przez co nie skrapla się na niej woda. Jej odcień  można dobrać do koloru drewna. Ciepła ramka jest dopełnieniem profilu okien energooszczędnych – 78 i 92.

Okucia
Dzięki bezpiecznym okuciom WinkHaus zabezpieczymy okna przed włamaniem. Dostępne są  takie funkcje jak:

 • blokada obrotu klamki z podnośnikiem,
 • ogranicznik otwarcia okna,
 • stopniowe uchylanie,
 • zatrzask balkonowy,
 • oddalenie skrzydła od ramy.

Dzięki wyposażeniu okuć w odpowiednią ilość bezpiecznych punktów (grzybków antywłamaniowych) uzyskujemy różne klasy bezpieczeństwa. Okno o zwiększonej odporności na włamanie musi być wyposażone w 4 bezpieczne punkty (Wk1), lub 7 bezpiecznych punktów (Wk2). Okucia antywłamaniowe wykonane są ze wzmocnionego profilu.

drzwi zewnętrzne drzwi balkonowe

Silikon
Silikon nie powoduje niszczenia drewna, zawiera też środek grzybobójczy. Jest dostępny standardowo w kolorze transparentnym oraz wielu odcieniach szarości, brązu, kremu i bieli.

Uszczelki
Firma stosuje przy produkcji okien dwie uszczelki w skrzydle. Zapewniają one odpowiednie uszczelnienie, a wraz z profilem drewnianym i dobrej jakości szkłem, chronią przed hałasem.

Szprosy
Decydując się na ten element nadajemy oknom oryginalnego wyglądu, który nawiązuje do stylu dawnej architektury. Wyróżniamy szprosy: konstrukcyjne – o szerokościach 65, 82, 100, 115, oraz 135 mm; wiedeńskie – naklejane obustronnie, profilowane listwy drewniane o szerokości 26 mm lub od 20 do 40 mm; wewnątrzszybowe – o szerokościach 8, 18, 28 mm, montowane w szybie zespolonej, wykonane z aluminium i pokrywane różnego rodzaju kolorowymi, a także drewnopodobnymi okleinami.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Fabryka Okien Drewnianych Świebodzin

Polecamy Ci również

Zobacz także