Okna i rolety – inteligentne rozwiązania

Okna i rolety – inteligentne rozwiązania

Inteligentne rozwiązania w budynkach pozwalają obecnie nie tylko na sterowanie ogrzewaniem, systemem alarmowym czy urządzeniami codziennego użytku. Doskonałym przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii są okna oraz rolety. Dzięki nim zwiększa się funkcjonalność, estetyka domu, a także poprawiają się warunki użytkowania pomieszczeń.

inteligentne oknaInteligentne rozwiązania okienne

Coraz częściej w okna elewacyjne i dachowe wmontowuje się mechanizmy, które są w stanie zaplanować ich otwarcie lub zamknięcie. Do tego można nimi sterować za pomocą oprogramowania czy aplikacji na urządzenia mobilne. Wszystkie rozwiązania są dopasowywane do potrzeb klienta. W inteligentnym domu mechanizmy nierzadko współpracują także z systemem alarmowym. Integracja odbywa się poprzez zamontowanie sensorów okiennych. Zainstalowane urządzenia przekazują do systemu alarmowego informacje o tym, w jakiej pozycji znajduje się okno. Oprócz tego między ramą albo skrzydłem okna montuje się kontakty magnetyczne, które podłącza się do systemu alarmowego. Urządzenie składa się z dwóch płytek oraz plastikowej obudowy. Gdy złodziej będzie chciał otworzyć okno jedna z nich zostanie rozłączona, co spowoduje uruchomienie alarmu.

okno dachowe GGL IntegraVelux GGL INTEGRA – okno na miarę swoich czasów

Na automatyczne otwieranie i zamykanie okien pozwalają również wyłączniki lub pilot. Ponadto czujniki światła oraz deszczu, które reagują na zmianę warunków pogodowych. Wielofunkcyjne sterowanie umożliwiają elektryczne okna dachowe GGL INTEGRA firmy Velux. Polecane są zwłaszcza do pomieszczeń na poddaszu, w przypadku braku wygodnego dostępu do okna, w miejscach gdzie ważny jest komfort użytkowania i energooszczędne rozwiązania. Zastosowanie w nich czujników, bezprzewodowej technologii radiowej oraz pilota pozwala na sterowanie nimi z dowolnego miejsca w domu. Okna łatwo się montuje, ponieważ podłączenie do sieci o napięciu 220 V następuje za pomocą przewodu zasilającego. Ponadto dostępne są aż w 18 rozmiarach. Większość modeli po korzystnych cenach znajdzie się na porównywarce cen Okazje.info.

Rolety z wysokim IQ

Aby zabezpieczyć dom przed nadmiernym nagrzaniem, nasłonecznieniem, hałasem, a także włamaniem, w roletach wewnętrznych i zewnętrznych instaluje się zdalnie sterowane silniczki oraz inne akcesoria do sterowania roletami. Mechanizmy montowane są oddzielnie, więc każdym można sterować niezależnie. Dla wygody obsługi urządzenia programuje się w panelu centralnym. Rolety pozwalają na rozsuwanie i zasłaniane o wybranej godzinie, ale też na skonfigurowanie z systemem pogodowym. Najbardziej zaawansowane systemy, oprócz pomiarów temperatury mierzą siłę wiatru, nasłonecznienie lub opady. Dzięki tym rozwiązaniom można maksymalnie dostosować działanie rolet do warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz domu.

sterownik czasowy do roletLumina Duo - sterownik czasowy do rolet

Urządzenie pozwala na ręczne i automatyczne programowanie elektrycznych rolet. Można wykorzystać je jako sterownik grupowy albo centralny. Lumina Duo posiada trzy tryby pracy. Dobowy dbający o podnoszenie i opuszczanie rolet codziennie o tych samych godzinach. Tygodniowy umożliwiający zaprogramowanie do 2 czasów podnoszenia oraz 2 czasów opuszczania rolet każdego dnia tygodnia. Z kolei funkcja urlopowa zwiera generator przypadkowości. Dodatkowo sterownik można przełączać na czas letni lub zimowy. Poza tym urządzenie współpracuje z centralą D2 i przekaźnikiem DZU.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: okazje.info

Zdjęcia: Velux, okazje.info

Polecamy Ci również

Zobacz także