Okna - jakie wybrać

Centralnie położona klamka RotoSwing i...

duże okna w domuMisterne zdobienia i detale architektoniczne w oknach zabytkowych świadczą o tym, że do wyglądu okien od dawna przywiązywano dużą wagę.

Dzisiejsze okna potrafią również pięknie wyglądać, a jednocześnie – spełniać wszelkie wymagania użytkowników.

Piękna architektura dzisiaj to duże przeszklenia, szklano-aluminiowe fasady i prosty, surowy kształt. Współczesne okna, podobnie jak bryły budynku, unikają rozrzutnej formy i nie zdradzają swoich umiejętności – wszystkie ich funkcje obsługiwane są jedną klamką.

Specjalista od bezkolizyjnego wietrzenia:  okno przesuwne do kuchni z okuciem  Roto Patio S ? piękne i praktyczne
Na pierwszy rzut oka okna wyglądają tak samo w całym budynku. Natomiast w praktyce, stosując różne wyposażenie okien, można dopasować ich funkcje do danego pomieszczenia. Wnoszą one wówczas do wnętrza dużo więcej niż tylko zgrabny wygląd, także „umiejętności” i odpowiednie parametry, na przykład:
  • okna przesuwne w kuchni to specjaliści od szybkiego, bezkolizyjnego wietrzenia,
  • okna w sypialni z wielostopniowym uchyłem – eksperci od dobrej atmosfery w sypialni o każdej porze roku,
  • okna w pokoju dziecka z "bezpiecznymi" okuciami – eksperci ds. bezpieczeństwa dziecka, które może uchylić okna w swoim pokoju, ale ich nie otworzy.

Na co zwrócić uwagę projektując dom, by poprawić urodę okien, podpowiada producent okuć do okien i drzwi – Roto Frank.

Okna bez widocznych zawiasów

Należy zamontować w domu „okna bez zawiasów”. Zawiasy Roto NT Designo są ukryte wewnątrz okna, dzięki czemu szybciej i dokładniej można je umyć. Ma to decydujący wpływ na ich wygląd – pozbawia zbędnych detali, a jedynym widocznym elementem jest klamka. Duży, stustopniowy kąt otwarcia umożliwia pełny dostęp do okna i nie przesłania widoku na zewnątrz. Jak na nowoczesne okna przystało – mają ono bogate wnętrze: małe zawiasy pozostawiają miejsce na dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, podnosząc klasę odporności antywyważeniowej okna do poziomu WK2. Zamontowany ogranicznik zapobiega niekontrolowanemu uderzeniu skrzydła o ścianę lub ramę okna. Poprowadzona na całym obwodzie skrzydła uszczelka (bez przerywania w miejscu zawiasów) sprawia, że okno bez widocznych zawiasów to według badań niemieckiego instytutu fizyki budowlanej Hermes® sposób na zredukowanie strat energii o ok. 10%.

Różnicę widać gołym okiem: okno z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu... ...a także – jak pokazują badania – zatrzymuje o 10% więcej ciepła  w porównaniu do okien standardowych

klamka RotoSwigKlamka RotoSwig

Dopełnieniem elegancji okna z okuciem Roto NT Designo jest klamka RotoSwing. Oprócz sterowania mechanizmem okucia pełni także funkcję dekoracyjną. Na uwagę zasługuje fakt, że klamki z linii RotoSwing nawiązują do aktualnych trendów wzornictwa – wyróżnia je minimalizm i elegancja. Dopasowany do ręki kształt zwiększa wygodę otwierania okna. Klamki są dostępne w różnych kolorach i wariantach z dodatkowymi mechanizmami, np. zamykanie na klucz, blokowanie przyciskiem, Secustik® czy „TiltFirst” – rozwiązanie stosowane w oknie do pokoju dziecka.

klamka z kluczykiemkolor klamkiklamka z zabezpieczeniem
Zakryta rozetka i elementy ozdobne po bokach klamki RotoSwing z możliwością indywidualnego zestawiania kolorów

Estetyka symetrii

Miłośnicy klasycznego ładu i harmonii, dla których symetria jest wyznacznikiem piękna mogą wybrać dwuskrzydłowe okna z dowolnego materiału, w wybranym kolorze, z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo oraz elegancką wielofunkcyjną klamką RotoSwing, osadzoną centralnie – po środku obu skrzydeł. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu okuć z technologią Roto NT, która wychodzi naprzeciw tendencji do stosowania wąskich profili okiennych.

Centralnie położona klamka RotoSwing i...
...RotoLine w oknie dwuskrzydłowym

Okna z okuciami Roto potrafią pogodzić klasyczne piękno prostej formy z bogatym, indywidualnym wyposażeniem.

Co to jest okucie?

Okucia to metalowe elementy okien i drzwi odpowiedzialne za ich funkcjonowanie: zamykanie, otwieranie, uchylanie czy przesuw. Najbardziej widocznymi elementami okucia, znanymi użytkownikom okien są klamka i zawiasy. W Polsce bardzo rozpowszechnione są okucia obwiedniowe, opasujące skrzydło dookoła. Mocują skrzydło w odpowiednim miejscu w ramie, łącząc oba te elementy w sposób umożliwiający wykonanie wszystkich funkcji okna. Odpowiadają za docisk skrzydła do ramy na całym obwodzie okna, czyli dbają o jego szczelność. Wyposażone w zaczepy antywyważeniowe na ościeżnicy – utrudniają włamanie przez wyważenie skrzydła.

Wynalazcą okuć rozwierno-uchylnych, pierwszego produkowanego na skalę przemysłową okucia na świecie, umożliwiającego zarówno otwieranie, jak i uchylanie okien, jest Wilhelm Frank, założyciel koncernu Roto.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035


Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także