Okna na długie lata

Okna na długie lata

Okna PVC nieustannie dostosowują się do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Producenci chwalą doskonałe parametry techniczne i użytkowe swoich produktów.

Jednak okna nawet najwyższej jakości wymagają właściwego użytkowania. Jak o nie dbać, aby po wielu latach eksploatacji wciąż wyglądały jak nowe?

Każdy, komu wydaje się, że po zakupie i montażu okna może o nim definitywnie zapomnieć, jest niestety w błędzie. O okna trzeba dbać i to już od momentu, w którym pojawią się w naszym domu. W ciągu miesiąca od montażu, o ile nie zostało to wcześniej zrobione, powinniśmy usunąć folię ochronną z profili. Jeśli pozostawimy ją na dłuższy okres, będziemy musieli męczyć się z jej zeskrobywaniem, co może doprowadzić do uszkodzenia profilu. Folia, która przez długi czas wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może także spowodować powstawanie przebarwień na profilach. Jeśli planujemy dalsze prace budowlane lub wykończeniowe – a tak najczęściej bywa – pamiętajmy, aby zabezpieczyć okna przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej. Okucia, ramy i szyby są wówczas szczególnie narażone na zniszczenie.

Na czas prac wykończeniowych należy szczelnie zabezpieczać okna folią, która uchroni je przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejami czy farbami. Ewentualne zabrudzenia spowodowane zaprawą tynkarską, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą oraz innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi należy bezzwłocznie usuwać.

Zanim jednak przystąpimy do przywracania oknom blasku po zakończeniu prac budowlanych, powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru środków czyszczących. Lekkie zabrudzenia powierzchni ram należy usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. W przypadku silnych zabrudzeń, warto zamówić w punkcie handlowym wizytę pracownika serwisu. Z reguły takie osoby dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwią pozbycie się uporczywych plam. Podczas czyszczenia pamiętajmy, że nie należy skrobać powierzchni profili i szyb. Należy również unikać środków czyszczących powodujących zarysowania – proszków do szorowania, drucianych szczotek czy chemicznych środków czyszczących.

Czyste okna

Choć mycie okien nie należy do ulubionych zajęć wielu z nas, warto tę czynność wykonać starannie. Świat oglądany przez czyste szyby nie tylko cieszy oko, ale także zdecydowanie poprawia samopoczucie. Nowoczesne okna wyposażone są w szyby zespolone w postaci hermetycznych pakietów szybowych jedno- lub dwukomorowych. Czyszczenie szyb ogranicza się więc do mycia dwóch zewnętrznych powierzchni, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię.

Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne środki przeznaczone do czyszczenia szkła. Nie należy stosować past i żrących środków chemicznych. Nie wolno zdrapywać zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Silnie zabrudzone szyby należy najpierw zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wytrzeć czystą miękką szmatką.

 

Okucia, ramy i uszczelki

Jeśli chcemy, aby nasze okna funkcjonowały bez zakłóceń przez długie lata, powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu okuć i ich odpowiedniej konserwacji.Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów.

Powierzchnia ram okiennych z PVC na szczęście nie wymaga konserwacji. Nie trzeba, a nawet nie należy, stosować dodatkowych warstw ochronnych. Należy też unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować uszkodzenie ramy.

Elastyczne uszczelki przyszybowe zastosowane w oknach wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają konserwacji, a w razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić.

Prace konserwacyjno-naprawcze, np. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć i ich regulację, najlepiej jest powierzyć fachowcowi. Unikniemy w ten sposób nieprawidłowości w funkcjonowaniu okna. Wynagrodzenie, jakie zapłacimy wykwalifikowanej ekipie, będzie z pewnością niższe niż koszt nowego okna, które być może będziemy musieli kupić, jeśli nasze prace naprawcze okażą się nieudane.

Bezpieczeństwo

Nie należy oddziaływać na okno żadnym dodatkowym obciążeniem. Nie wolno opierać się na oknie ani wieszać na nim ciężkich przedmiotów. Po otwarciu okna na oścież nie należy na siłę dociskać go do ściany. Nie wolno też wkładać żadnych przedmiotów między skrzydło a futrynę w celu powstrzymania okna przed zamknięciem. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zastanówmy się nad zamontowaniem elementów blokujących niepożądane otwarcie. Zapytajmy producenta o zamek okienny lub klamkę z kluczykiem. Nigdy też nie pozostawiajmy otwartego okna w czasie silnego wiatru.

Dobre okno to poważna i często kosztowna inwestycja. Pamiętajmy, aby o nie dbać, a będzie nam służyło przez długie lata.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: PolskieOkna.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także