Okna na poddaszu – krok po kroku

Aby w pełni wykorzystać zalety i funkcje okien do poddaszy należy pamiętać o ich prawidłowym zamontowaniu w połaci dachowej.

Instalacja

Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 1Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 2 Okno do poddaszy powinno znajdować się na tej samej wysokości co okno tradycyjne, tzn. 90-100 cm od podłogi. Uchwyt okna powinien wtedy znajdować się w odległości 180-205 cm nad podłogą, co gwarantuje wygodną obsługę okna, akcesoriów dekoracyjnych i przeciwsłonecznych oraz dobrą widoczność w pozycji siedzącej i stojącej.

Zabudowa wnęki

Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 3Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 4Zabudowa wnęki okiennej powinna być tak skonstruowana, aby jej górny element był wykonany poziomo, a dolny pionowo w stosunku do podłogi. Pozwala to na optymalne wykorzystanie światła dziennego wpadającego do wnętrza, jak i umożliwia właściwą cyrkulację ciepłego powietrza przy powierzchni okna, co minimalizuje zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby.

Źródło ciepła - grzejnik powinien być umieszczony pod oknem - zapewni wtedy odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza wokół okna. Należy pamiętać, aby powietrze cyrkulowało wokół okna w sposób swobodny. Takie umieszczenie grzejnika pod oknem zapewnia optymalny mikroklimat we wnętrzu.

Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 5Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 6Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 7Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 8

Wentylacja

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami co godzinę powinna następować wymiana całego powietrza w mieszkaniu.

Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 9

Otwarcie klapy wentylacyjnej umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte. Wbudowany filtr powietrza zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kurzu i owadów. Efektywność klapy wentylacyjnej zależy od szerokości okna. W ciągu 1 godziny przez szczelinę wentylacyjną może dostać się do pomieszczenia nawet około 30 m³ powietrza.

Ilość okien

Kiedy planujemy najlepsze doświetlenie pomieszczenia należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę ilość i wielkość okien do poddaszy oraz ich usytuowanie w połaci dachowej. Ważne jest aby dostarczyć jak najwięcej światła dziennego, równomiernie rozłożyć je na całej powierzchni pomieszczenia, zapewniając jednocześnie dobrą widoczność.

Wielkość okien

Na komfort użytkowania okien do poddaszy duży wpływ ma sposób ich umieszczenia, stanowią one bowiem główne źródło naturalnego światła i dopływu powietrza. Wiąże się z tym konieczność montowania okien na odpowiedniej wysokości, ponieważ widok z okna jest równie ważny, jak ilość światła i powietrza docierającego przez nie. Dobierając rozmiar okna należy wziąć pod uwagę jego długość i kąt nachylenia połaci dachowej, zgodnie z zasadą - im mniejszy kąt, tym dłuższe okno. Szerokość okien do poddaszy zależy od odległości pomiędzy krokwiami.

Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 10Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 11Okna na poddaszu – krok po kroku - zdjęcie 12

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także