Okna na różne strony świata

0
Okna na różne strony świata

Komfortowy i przyjazny dom nie może istnieć bez przestronnych okien z widokiem na… No właśnie, na którą stronę świata powinny wychodzić okna poszczególnych pomieszczeń, aby korzystało się z nich wygodnie, przy maksymalnym wykorzystaniu dziennego światła?

Każde pomieszczenie, w zależności od funkcji jaką pełni, potrzebuje różnej ilości światła. Planując rozmieszczenie okien w domu powinniśmy odnieść się do stron świata i związanym z tym stopniem natężenia promieniowania słonecznego.

Salon dzienny i gabinet – okna na południe lub zachód

W salonie toczy się często życie rodzinne i towarzyskie. W zaciszu gabinetu szukamy skupienia do indywidualnej pracy. Zależy więc nam na tym, by jak najdłużej korzystać z dziennego światła, choć nie musi ono być szczególnie intensywne. Pokoje w południowej części domu najdłużej w ciągu dnia pozostają w zasięgu promieni słonecznych. Jest to bardzo korzystne, ale latem może czasami prowadzić do przegrzania pomieszczenia. Można tego uniknąć instalując nad oknami daszek odbijający promienie.

Urządzając salon lub gabinet po stronie zachodniej również możemy liczyć na intensywne, głębokie nasłonecznienie, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Światło po tej stronie wyjątkowo silnie nagrzewa pomieszczenia, a kolacje w scenerii zachodzącego słońca także mogą być kuszącą perspektywą.

Sypialnia - okna na wschód

Chociaż nie każdy jest rannym ptaszkiem, to jednak poranne słońce wpadające przez okna do naszej sypialni sprawia, że budzimy się pogodni i z większym zapałem. Wschodnie światło nie grzeje zbyt mocno, dlatego nawet w lecie nie grozi nam przegrzanie pokoju. Już w godzinach wczesno południowych promienie tu nie dotrą i podczas upału możemy się ratować chwilą relaksu w przyjemnym chłodzie. W przypadku pokoi dziecięcych, które spełniają jednocześnie rolę dziennej bawialni, jak i sypialni, sprawa wygląda jednak inaczej. Tu warto pomyśleć o oknach skierowanych na południowy zachód. Trzeba tylko odpowiednio ustawić łóżko i ewentualnie telewizor, aby promienie nie przeszkadzały dziecku ani w popołudniowym śnie, ani w oglądaniu bajek.

okna do domu jednorodzinnego

Kuchnia – okna na północ lub wschód

Kuchnia jest bardzo ciepłym pomieszczeniem, więc jeżeli nie chcemy przygotowywać letnich obiadów w prawdziwym ukropie, najlepiej zaplanować ją w północnej lub wschodniej części domu. Jeżeli chcemy, aby w kuchni znalazło się również miejsce do spożywania posiłków, warto doświetlić je dodatkową porcją dziennego światła, a więc oddzielnym oknem.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035

Inne pomieszczenia gospodarcze

W której części domu najlepiej zaplanować spiżarnię, pralnię albo garderobę? Najlepiej w północnej, a to ze względu na niezbyt intensywne promieniowanie i równomiernie rozproszone światło, w którym wszystko wygląda naturalnie. Okna w tego rodzaju pomieszczeniach mogą, choć nie muszą być duże i najlepiej wysoko zamontowane. W ten sposób dzięki odbitemu od sufitu światłu pomieszczenie zyska równomierne, stonowane nasłonecznienie.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: MULTI przyjemność budowania

Polecamy Ci również

Zobacz także