Okna na topie – jakie okna wybrać do domu

0
Okna w domu
Wybór okien to poważna decyzja. Warto wiedzieć, jakie obowiązują w nich trendy.

Wybór okien do domu to inwestycja na lata, trudno ulegać przelotnym trendom. Ale są takie trendy, które zmieniają budownictwo i wyznaczają jego styl na długo.

Współczesne domy cechuje dążenie to tego, żeby były jak najbardziej energooszczędne, a jednocześnie wygodne, naturalne i zaawansowane technicznie. Te cechy wydają się trudne do pogodzenia, ale rozwój materiałów budowlanych podąża w tym kierunku. Dotyczy to również okien. Podpowiadamy, na jakie trendy okienne zwrócić uwagę, żeby nasz dom był „na czasie”. I to przez lata.

Duże przeszklenia

Duże przeszklenia to nie tylko dużo dziennego światła. Pomieszczenia z takimi oknami wydają się przestronniejsze i bardziej związane z otoczeniem.

Sokółka Okna i Drzwi
Drzwi podnoszono-przesuwne

Drzwi podnoszono-przesuwne wypierają tradycyjne drzwi balkonowe.

Sokółka Okna i Drzwi
Nowoczesne okna

Dzięki nowoczesnej technice okna mogą mieć dużą powierzchnię. Nie powodują strat ciepła i są wygodne w obsłudze.

Sokółka Okna i Drzwi
Okno energooszczędne - budowa

Okna mają także coraz lepsze parametry izolacyjności cieplnej. To wymóg przepisów i ważny element budownictwa energooszczędnego.

Sokółka Okna i Drzwi

Duże okna i przeszklenia

Jednym z ważniejszych trendów we współczesnym budownictwie są duże przeszklenia. Okna zajmujące nawet całą powierzchnię ściany podkreślają nowoczesny styl. Mają one też wielkie znaczenie dla aranżacji przestrzeni. Przede wszystkim powiększają optycznie wnętrza. Duże okna sprawiają, że przejście między domem i jego otoczeniem jest płynne, a ogród staje się naturalnym przedłużeniem części mieszkalnej. Oznacza to też dużą ilość dziennego światła – potrzebnego dla naszego dobrego samopoczucia, a nawet zdrowia. Duże przeszklenia to moda, która ma też ścisły związek z technologią. Produkowane obecnie okna nie powodują strat ciepła z wnętrz, można więc stosować bez obaw o wysokość rachunków za ogrzewanie.

Wygodnym i zyskującym popularność rozwiązaniem są drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Coraz częściej zastępują one tradycyjne drzwi balkonowe. Do ich zalet należy to, że nie zabierają przestrzeni pomieszczenia – skrzydła przesuwają się równolegle do siebie. Niski próg, zlicowany z podłogą to też większa wygoda i bezpieczeństwo, szczególnie jeśli w domu są dzieci lub osoby, które mają trudności z poruszaniem się. Możliwość wprowadzenia takich przeszkleń wynika również z rozwoju technologii, czyli możliwości stworzenia odpowiednio mocnych ram. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że takie przeszklenia są ciężkie.

Czy wiesz, ile waży dobre okno? Sprawdź

Nowoczesne okna – minimalistyczny design

Współczesne budownictwo to też coraz bardziej oszczędne formy. Dążenie do uproszczenia jest widoczne i w bryłach domów, i elementach ich wyposażenia. Poza czysto wizualnym aspektem, ten trend ma również szersze znaczenie. Domy o prostych formach są bardziej energooszczędne. Wszelkie załamania, wykusze, balkony to miejsce powstawania mostków termicznych, a więc strat ciepła.

W aspekcie okien przekłada się to na ich zlicowanie ze ścianą. Okna coraz częściej montuje się w warstwie ocieplenia. To rozwiązanie przeniesione z domów pasywnych do „zwykłego” budownictwa. Ten sposób mocowania okien sprawia, że są one cieplejsze (wokół okna nie dochodzi do strat ciepła). Zlicowanie okien ze ścianą wizualnie mogą podkreślać profile aluminiowe, nakładane na zewnętrzną część skrzydła i ram.

Kolorystyka okien – ponadczasowa i zróżnicowana

Swego rodzaju „powrotem do natury” jest też moda na jasne, naturalne kolory okien drewnianych. Drugi trend to neutralne i ponadczasowe szarości – od ciemnego antracytu, po jasne odcienie. Takie barwy pasują do różnych stylów.

Polecamy: Jak zaplanować okna w domu. Poradnik

Jednak nowoczesna technika produkcji okien daje duże i zróżnicowane możliwości łączenia barw. Okna, które mają odmienny kolor od strony wewnętrznej i zewnętrznej, pozwalają na idealne dopasowanie do wystroju wnętrza i koloru elewacji. A przecież często decydujemy się na różną kolorystykę tych elementów. Nie musimy wybierać okien, które „pasują do wszystkiego”, tylko wybrać bardziej indywidualne rozwiązanie.  

Okna z naturalnych materiałów

Coraz częściej doceniamy też naturalne materiały. Tworzą one przyjazny klimat, są ponadczasowe i trwałe. Jednak często występują one w towarzystwie „nowoczesnych” materiałów, przede wszystkim szkła i metali. Ten trend jest widoczny również w produkcji okien. Te najbardziej luksusowe są produkowane z drewna lub zaawansowanych technologicznie materiałów. Wśród gatunków drewna dominuje sosna, dąb, modrzew, a także egzotyczne meranti.

Warto wiedzieć, że współczesne okna wytwarza się z drewna klejonego warstwowo. Kolejne warstwy mają naprzemienny układ słojów. Taka budowa zapewnia znacznie większą wytrzymałość i stabilność, niż przy użyciu „zwykłego” drewna.

Nowoczesnym dodatkiem do drewnianych okien są nakładki aluminiowe, stosowane od strony zewnętrznej. Pozwalają one na zróżnicowanie kolorystyki okien, nadają nowoczesny wygląd fasadzie, a przy tym chronią ramy okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu okna są jeszcze trwalsze.

Poznaj: Współczynnik przenikania ciepła okien bez tajemnic

Nowoczesne okna to okna energooszczędne

W obecnym budownictwie nie ma nowoczesności bez energooszczędności. I niewątpliwie to będzie trwały i rozwijający się trend. Wpływa na niego i nasza wzrastająca świadomość (ekologiczna i ekonomiczna – koszty utrzymania domu energooszczędnego są niższe) i przepisy prawa.

Zgodnie z obowiązującymi normami, w nowych domach okna muszą mieć odpowiednie parametry związane z izolacyjnością termiczną. Świadczy o niej współczynnik przenikania ciepła. Obecnie okna fasadowe (oraz drzwi zewnętrzne) mogą mieć ten współczynnik o wysokości maksymalnie 1,1 W/(m²K), a okna dachowe – 1,3 W/(m²K). W domach budowanych od 2021 roku będziemy musieli montować jeszcze cieplejsze okna – o maksymalnych współczynnikach wynoszących odpowiednio: 0,9 W/(m²K) i 1,1 W/(m²K).

Takie okna są już dostępne. Producenci osiągają coraz lepsze parametry cieplne stosując m.in. pakiety z trzema szybami (dotychczas standardem były okna dwuszybowe). Przestrzeń między szybami jest wypełniana gazem szlachetnym, same szyby mają również dodatkowe właściwości chroniące przed stratami ciepła (np. powłoki niskoemisyjne). Stosuje się także ramy o zwiększonej izolacyjności cieplnej. Oczywiście nie można zapominać o odpowiednim montażu takich okien. Nie jest on skomplikowany, ale wymaga staranności i przestrzegania określonych zasad.

Dowiedz się: Na czym polega ciepły montaż okien - warstwowy oraz w ociepleniu

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Sokółka Okna i Drzwi

Polecamy Ci również

Zobacz także