Okna – ochrona przed słońcem

Ochrona przed słońcem
Klimatyzacja w mieszkaniu to najlepszy sposób, aby utrzymać pożądaną temperaturę.

Początek bieżącego roku wcale nas nie rozpieszczał. Długa, mroźna zima i deszczowa, chłodna wiosna dały nam się we znaki. I choć wreszcie przyszło upragnione lato, a temperatura znacznie wzrosła, musimy pamiętać, że upały są równie męczące dla organizmu, jak jego długie wychłodzenie. Co zrobić, by mieszkanie stało się azylem chroniącym nas przed ostrym letnim słońcem?

Rolety

Najwięcej promieni słonecznych „wpada” do mieszkań przez niezasłonięte okna, nagrzewając je i zatrzymując ciepło, zupełnie jak w szklarni. Ciężkie, rozgrzane powietrze źle wpływa na nasze samopoczucie i sprawia, że czujemy się senni i pozbawieni energii. Przed zbliżającym się latem należy więc rozważyć zakup rolet lub żaluzji, które znacznie ograniczą ilość naturalnego oświetlenia, szczególnie jeśli główne pomieszczenia w domu usytuowane są od strony południowej.
Najlepiej sprawdzą się rolety zainstalowane od zewnętrznej strony budynku, ponieważ zatrzymują one ciepło na zewnątrz. Jeśli już musimy zdecydować się na rolety wewnętrzne, należy upewnić się że wyposażone są one w specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne – tłumaczy ekspert Dariusz Olszewski.

Zobacz: Praktyczne akcesoria okienne

Klimatyzacja

Zainstalowanie klimatyzacji we własnym M ma swoje wady i zalety. Klimatyzacja jest niewątpliwie najszybszym sposobem na uzyskanie w pomieszczeniach preferowanej temperatury, a ta niesie za sobą zarówno dobre samopoczucie, jak i lepszą wydajność organizmu. Nowoczesne rozwiązania zadbają dodatkowo o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.
Ci, którzy narzekają jednak na brak odporności lub ich organizm źle reaguje na nagłe zmiany temperatur powinni zrezygnować z tej propozycji. Występujące uczucie przeciągu może sprawić, że będą częściej chorować i czuć się przeziębieni. Rozwiązanie to łączy się również z wyższymi kosztami zarówno w ramach instalacji, jak i późniejszej eksploatacji.
Receptą na bezproblemowe korzystanie z klimatyzacji jest ustalenie optymalnej temperatury pomieszczenia oraz prowadzenie regularnych przeglądów urządzenia.

Przeczytaj: Rolety zewnętrzne - wszechstronna ochrona domu

Wentylatory

To prosta i powszechnie znana mini-wentylacja. Niewielkie, przenośne wiatraki pobudzają ruch powietrza, kierując je w wyznaczona stronę i przynosząc nam ulgę w upalne, duszne dni. Polecane szczególnie jako doraźny środek chłodzący, gdyż ich używanie łączy się z wysokim zużyciem energii, a działanie jest wyłącznie punktowe.

Termomodernizacja

To rozwiązanie na lata. Budując lub remontując dom warto pomyśleć o nieco cieńszych ścianach, ocieplonych wełną mineralną lub styropianem. Należy również wymienić okna na wariant energooszczędny. Choć to spory, jednorazowy wydatek,  w perspektywie czasu jest inwestycją opłacalną i bez wątpienia zwróci się w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną.
Należy pamiętać, że przeprowadzając termomodernizację budynku pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu: na stałe pozbywamy się problemu zbyt wysokiej temperatury latem, zapobiegając jednocześnie utracie cennego ciepła zimą – podsumowuje Olszewski.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także