Okna oddymiające

Okna oddymiające to z pozoru zwykłe okna. Jeśli jednak przyjrzeć im się bliżej okazują się całkiem nietypowe. Są elementem systemu oddymiania budynków i stąd ich nazwa.

Okna oddymiające (odprowadzające dym na zewnątrz) to najważniejsze elementy systemów oddymiania obiektów, które są skomplikowanym połączeniem automatyki, elektroniki i mechaniki. Okna oddymiające zawsze umiejscowione są na górze fasady lub w dachu budynku, wspomagane przez sieć czujników dymowych i system napędów elektrycznych otwierających okna w razie potrzeby. Całością sterują komputery. Wiele systemów okien oddymiających jest dodatkowo wyposażona w automatykę pogodową, otwierającą i zamykającą okna w zależności od warunków atmosferycznych, co poprawia bezpieczeństwo systemu oddymiania i pomaga utrzymać prawidłową temperaturę oraz wentylację pomieszczeń.

Okna oddymiające - pożar bez dymu

Jak udowodniły badania zlecone przez Komisję Europejską, w czasie pożaru, największym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi nie jest ogień, a dym i inne produkty spalania - toksyczne gazy. Dodatkowo, nawet w płonącym, jednak niewypełnionym dymem budynku, łatwiejsza staje się orientacja zagrożonych ludzi szukających wyjść ewakuacyjnych, co niejednokrotnie zapobiega wybuchowi paniki. Oddymione pomieszczenia ułatwiają również opanowanie sytuacji przez straż pożarną, gdyż ratownikom łatwiej zlokalizować źródło ognia i zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Dlatego europejskie dyrektywy zalecają montaż systemów oddymiających w budynkach, gdzie przebywa duża ilość ludzi - biurowcach, szkołach, szpitalach, centrach handlowych itp.

Nie ma na rynku czegoś takiego, jak uniwersalne okna oddymiające. Ponieważ każdy obiekt jest inny, dobór rozmiarów i typów okien musi być uzależniony od charakterystyki danego budynku i obliczany indywidualnie przez architekta. Okna oddymiające produkowane są na zamówienie, a producenci uwzględniają nie tylko tak oczywiste parametry jak wymiary, typ ramy, czy rodzaj szyby, ale również typ napędu, który zostanie zastosowany do okna. Warto wiedzieć, że okna oddymiające powinny mieć oznaczenie CE ze szczegółowymi informacjami na ich temat oraz klasyfikację zgodności z normą europejską PN-EN 12101-2. W tym przypadku jakość i zgodność wykonania z normami jest gwarancją bezpieczeństwa i pewności, że w sytuacji zagrożenia system nie ulegnie awarii np. wskutek zablokowania okien zalegającym śniegiem. Należy ponadto zdawać sobie sprawę, że pojęcie okna oddymiające jest dość szerokie i bardziej prawidłowe byłoby określenie "otwór oddymiający". Do okien w tym przypadku zaliczane są także klapy oddymiające różnego typu (żaluzjowe, lamelowe, skrzydłowe) montowane na dachach budynków i okna żaluzjowe przeznaczone do wentylacji i oddymiania przestrzeni zamkniętych elewacjami szklanymi.

Najważniejsza część

Okna oddymiające to najważniejsza część systemu odprowadzającego dym i toksyczne gazy. Jego najbardziej istotnym elementem jest z kolei nie tyle technologia wykonania samych okien (choć w praktyce najczęściej stosowane są antywłamaniowe konstrukcje z profili aluminiowych z nietłukącymi szybami wykonanymi z dwóch tafli czteromilimetrowego szkła i kilku warstw folii PVB), co napędy sterujące skrzydłami okiennymi. System oddymiania uaktywniany jest dzięki zintegrowanym czujnikom dymu lub ręcznie z panelu sterowania, jednak bez sprawnie działających otworów oddymiających, nawet najbardziej zaawansowana technologia okaże się nieskuteczna. Dlatego ważny jest dobór mechanizmów sterujących do konkretnego typu okna, a nawet rodzaju profili, z których zostało wykonane. W oferowanych na rynku oknach oddymiających można spotkać silniki elektryczne, krokowe, napędy zębatkowe oraz napędy ryglujące w kilkunastu odmianach. Większość producentów systemów oddymiania oferuje również dodatkowe wyposażenie okien w automatykę pogodową, sterującą otworami oddymiającymi. System zamyka okna podczas silnego wiatru, czy deszczu i zaalarmuje, gdy na oknach leży warstwa śniegu blokująca ich prawidłowe działanie. Wiele rozwiązań ma ponadto możliwość programowania czasowego przewietrzania pomieszczeń lub okresowego zamykania i otwierania okien. Ostatnio producenci wprowadzają do oferty nowe moduły wyposażające okna oddymiające w dodatkowe nadajniki położenia i stanu, co ma za zadanie zwiększenie ochrony przed włamaniem. System alarmuje obsługę w przypadku nieautoryzowanej zmiany położenia okna.

Podpowiedzi z komputera

Okna oddymiające są produktem drogim i nie przeznaczonym dla przeciętnego odbiorcy, dlatego trudno zorientować się, jaka powinna być wydajność systemu odymiania i wstępnie obliczyć koszty. To zadanie najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Niektórzy producenci oferują również programy komputerowe pozwalające w łatwy sposób przeprowadzić orientacyjne obliczenia. Po podaniu szacowanej powierzchni objętej systemem oddymiania i kilkudziesięciu dodatkowych parametrów program przedstawi wstępne propozycje specyfikacji okien oddymiających - ilość i wymiary skrzydeł, typ ram, rodzaj szyb, czy napędu, a także sugestie co do miejsca i sposobu montażu. Wskazania tego typu aplikacji należy traktować jednak z rezerwą i uważać za bardzo orientacyjne. Oprogramowanie zostało stworzone tak, by uwzględniać rozwiązania oferowane przez swojego wydawcę i jest formą promocji, pozwala jednak wstępnie oszacować potrzeby i niezbędne nakłady finansowe.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Fakro, Roto, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także