Okna odporne na włamanie

Okna odporne na włamanie

Akcesoria zewnętrzne
Odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie musi być tylko okno. Oprócz niego warto zainstalować rolety antywłamaniowe lub kraty okienne. Kraty niestety nie ozdobią okna, ale stanowią dodatkową, skuteczną barierę przed złodziejem. Można je montować także od wewnątrz domu, ale wymaga to podjęcia decyzji – czy chcemy popsuć wygląd elewacji, czy kuchni lub salonu.
Rolety, które po zwinięciu chowają się w specjalnej kasecie, nie oszpecą budynku z zewnątrz. Najskuteczniejsze są oczywiście te z atestem klasy antywłamaniowej – 2, 3 lub 4. Mają mocną budowę i hamulec uniemożliwiający podważenie. Oprócz tego wyposażone są w wzmocnione prowadnice i listwy dolne. Mogą mieć też zamki.

 rolety zewnętrznerolety zewnętrzne do okien dachowych

Elektroniczne systemy ochronne
Gdy w domu zainstalowany jest system alarmowy, okna powinny być z nim sprzęgnięte. Trzeba je więc uzbroić w urządzenia reagujące na próbę włamania – czujniki otwarcia (kontaktrony) lub czujniki zbicia szyby. Aparatura ta, po podłączeniu do systemu, uruchomi sygnał alarmowy przy każdej próbie włamania przez okno. Jeśli system połączony jest z centralą monitoringu, po sygnale powinna dotrzeć na miejsce brygada patrolowa, która zatrzyma złodzieja do przyjazdu policji.

  • kontaktrony – to para czujników elektromagnetycznych. Jeden przytwierdza się do ramy, a drugi do skrzydła okiennego. Po otwarciu, zostają rozłączone. Następuje przerwanie obwodu elektrycznego prądu spoczynkowego. Daje to impuls do uruchomienia alarmu.
  • czujniki zbicia szyby – nakleja się je w rogu szyby tak, by za bardzo nie rzucały się w oczy. Reagują na silne drżenie szyby wywołane stłuczeniem, a czasem na przerwanie cienkiego drucika umieszczonego w folii szyby klejonej.
  • czujniki wstrząsowe – można je zamontować do ościeżnicy. Zareagują na mocne szarpnięcie całym oknem, nie tylko na poruszenie skrzydłem.
  • bariery podczerwieni – są to swego rodzaju fotokomórki. Mocuje się je na ścianach prostopadłych do ściany z oknami. Wysyłają wiązkę promieni podczerwonych, która biegnie wzdłuż okien, mniej więcej w połowie ich wysokości. Gdy złodziej dostanie się do środka, wiązka zostaje przerwana i włącza się alarm.
Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kalicka

Zdjęcia: Fakro, Oknoplast-Kraków, Roto Frank Okucia Budowlane, Velux, Winkhaus

Polecamy Ci również

Zobacz także