Okna poczas budowy

Okna poczas budowy

Okna mają służyć nam przez lata, a niewłaściwe obchodzenie się z nimi na etapie budowy domu może doprowadzić do ich zniszczenia.

Nawet najlepsze okna w przypadku składowania w niewłaściwych warunkach na placach budowy lub instalowane przed zakończeniem tzw. prac mokrych, czyli wmontowane przed położeniem posadzek i tynków mogą odbiegać od parametrów towaru, który z fabryki wypuścił producent.

Na zlecenie firmy Stolbud Włoszczowa inż. Jerzy Płoński z Instytutu Techniki Budowlanej z Warszawy przeprowadził ekspertyzę na kilku budowach, gdzie zamontowano okna i drzwi drewniane tego producenta. Skala zniszczeń jakich mogą doznać okna podczas budowy może zaskoczyć.

Po pierwsze okna po dostarczeniu na budowę muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Okna powinny być pakowane tak, by były zabezpieczone przed uszkodzeniami. Niemniej pozostawienie ich na placu budowy na dłuższy okres w niesprzyjających warunkach atmosferycznych może powodować ich niszczenie.

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest zamontowanie okien w odpowiednim momencie. Jeśli zostaną one wmontowane przed wykonaniem prac mokrych, może to oknom zaszkodzić. Wszystkie okna są zabezpieczane zarówno na czas transportu, jak i montażu. Niestety jeśli nadzór techniczny na budowie nie dopilnuje, aby zdjęcie zabezpieczenia i przeprowadzenie montażu zostałoby przeprowadzone w odpowiednim momencie, może dojść do ich uszkodzeń.

zniszczone zawiasyzniszczone okno

zabrudzone okno przy pracach remontowychuszkodzone drzwi balkonowe

W wyniku prowadzenia prac mokrych, czyli malowania ścian, kładzenia posadzek, tynkowania, można doprowadzić do wielu uszkodzeń okien, których później nie będzie można usunąć, zaś wina nie spoczywa tutaj po stronie producenta okien. Drzwi balkonowe, których próg, okapnik aluminiowy, uszczelki i okucia zabrudzi się tynkiem i wapnem mogą się uszkodzić. Dla aluminium kontakt z wapnem jest bardzo szkodliwy, ponieważ ulega ono korozji i powstają głębokie wżery materiałowe.

Co więcej, zabrudzenia z wapna bardzo trudno usunąć z ram okiennych, a samo wapno działa niszcząco na ekologiczne, wodorozcieńczalne lakiery stosowane przez producentów. Wapno oddziaływuje także szkodliwie na silikon uszczelnienia szyb, powodując jego trwałe odbarwienia

Jednak zabrudzenia budowlanymi substancjami to nie jedyne niebezpieczeństwo na jakie narażone są okna. Ich kolejnym wrogiem jest wilgoć. W trakcie prowadzenia prac mokrych wilgotność jest bardzo wysoka. Przy braku zapewnienia odpowiedniej wentylacji, czy choćby otworzenia nawiewników okien okna są narażone na zniszczenia.

Na jednej z badanych budów prace mokre przeprowadzono po zamontowaniu okien. Temperatura wynosiła 6-8ºC, pomieszczenia nie były należycie wietrzone i nie zamontowano wentylacji mechanicznej. Na skutek bardzo wysokiego zawilgocenia nastąpiło silne roszenie wilgoci na zimnych ścianach, czego efektem był rozwój grzybów pleśniowych. Grzyb, który wystąpił w zawilgotniałych pomieszczeniach przeniósł się także na okna. Woda osadzała się także na nadprożach, ościeżnicach, a także elementach okien - szybach wzdłuż aluminiowych ramek, szczeblinach i okuciach. Rezultatem było zawilgocenie drewna ram i pogłębienie intensywności wyraszania wilgoci. Jak wykazały pomiary wilgotność drewna wynosiła ponad 30%. Taką wilgotność ma drzewo zanurzone w wodzie, zaś samo drewno nigdy nie jest tak wilgotne. Pomiary wilgotności w pomieszczeniu wykazały wartość ponad 80%.

W rezultacie takiego zawilgotnienia ramy drewniane pęcznieją. Długotrwałe i nadmierne wyroszenia na szybie powodują przeniknięcie wilgoci pomiędzy listwę przyszybową a silikon. W niektórych oknach mokra od wody listwa odgięła się od szyby, co spowodowało, że woda swobodnie wnikała pod szybę. Można chyba powiedzieć, że zamontowanie okien przed pracami mokrymi i nie zapewnienie odpowiedniej wentylacji przypomina trochę zanurzenie okien w wodzie, a przecież nikt rozsądny by tego nie robił.

olac budowy stolarka okienna podczas budowy domu

Kiedy kupujemy mieszkanie lub dom, warto zainteresować się, w jaki sposób budowlańcy obchodzili się ze stolarką okienną i drzwiową, którą w nich zamontowano. Po pierwsze nie powinni zdejmować zabezpieczeń założonych przez producenta, bo wówczas okna i drzwi po prostu zabrudzą, zaś w niektórych przypadkach umycie i doczyszczenie ram drewnianych jest praktycznie niemożliwe. Jeśli po zdjęciu zabezpieczeń z okien przeprowadzają jeszcze roboty wykończeniowe, jak szlifowanie ścian i podłóg, powodują, że powstający w ich wyniku pył, przedostaje się na okucia okien i drzwi balkonowych, co w przyszłości może spowodować problemy z ich eksploatacją.

Brak fachowego nadzoru budowlanego na budowie, który wie jak obchodzić się z produktami stolarki okiennej, zna zasady jakimi należy kierować się przy prawidłowym ich montażu może spowodować, że okna nie będą nadawały się do eksploatacji.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także