Okna połaciowe - dobór i rozmieszczenie

Fot. Fakro

Okna dachowe w naturalny sposób oświetlają poddasze i dają możliwość aranżacji wnętrza. Dla prawidłowego wykorzystania tych funkcji ważna jest kwestia doboru i odpowiedniego rozmieszczenia okien.

Usytuowanie okien dachowych należy zaplanować na etapie projektowania domu. Powinny być zamontowane w miejscu, które pozwala na ich bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Dobrze, jeśli ich położenie pozwala na oglądanie otoczenia także z pozycji siedzącej.

Fot. Fakro
Fot. Fakro

Montaż okien

Prawidłowy montaż okien dachowych określają przepisy i normy budowlane. Okno powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości od podłogi. Odległość dolnej krawędzi otwieranego okna od podłogi to co najmniej 85 cm w budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem oraz nie mniej niż 110 cm na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem (zgodnie z rozporządzeniem MSWiA). Górna krawędź szyby powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepiej doświetlone będzie pomieszczenie.

Prawidłowe położenie okna dachowego, fot. Fakro
Poddasze oświetlone jednym oknem, fot. Fakro
Kilka mniejszych okien daje lepsze światło niż jedno, fot. Fakro

Ważna jest również kwestia wysokości montażu okien dachowych z nawiewnikami. Nawiewniki należy instalować (licząc od ich dolnej krawędzi) nie niżej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm.

Zalecany montaż okien to 110 -140 cm od podłogi – spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre oświetlenie poddasza i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Okno na tej wysokości pozwala również na umieszczenie pod nim standardowego grzejnika. Montaż powinniśmy zlecić fachowcom – najlepiej, jeśli mieli już kontakt z produktami danej firmy. Da nam to pewność, że okno zostanie zamontowane prawidłowo i nie utracimy na nie gwarancji.
Zwróćmy uwagę na położenie klamki – nie powinna znajdować się za wysoko, abyśmy mogli do niej swobodnie sięgnąć.

Kilka okien można też umieścić w rzędzie – obok siebie. Taki rozmieszczenie okien optycznie powiększa pomieszczenie, a dach wydaje się szerszy. Podobny efekt uzyskamy, umieszczając okna jedno nad drugim (od okapu po kalenicę) – tworząc przeszklony dach. Kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu lepiej oświetla poddasze niż te same okna zamontowane obok siebie lub jedno duże okno.

Rozmiar okna

Wielkość okna dachowego zależy od:

  • powierzchni przeszklenia i rodzaju pomieszczenia – prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi (dla pomieszczeń użytkowych 1:8, dla pomieszczeń gospodarczych 1:12);
  • kąta nachylenia połaci dachowej – im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wyższe powinno być okno;
  • rozstawu krokwi – okna montuje się między krokwiami więźby dachowej. Rozmiar okna powinien uwzględniać ich rozstaw – umożliwia to łatwy i szybki montaż oraz zapewnia stabilność konstrukcji.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także