Okna przyjazne niepełnosprawnym

0
Okna przyjazne niepełnosprawnym

Każdego dnia coraz więcej mówi się o potrzebie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

okna do mieszkaniaCentra handlowe, kina, baseny, hotele, urzędy, czy szkoły to tylko niektóre budynki, zmieniające swoje oblicze, aby osoby niesprawne ruchowo mogły czuć się w nich swobodnie. Powinniśmy zatroszczyć się, aby te same udogodnienia były obecne także
w kuchni czy łazience, z której korzysta osoba niesprawna ruchowo.

Często zdarzają się sytuacje, z którymi osoba niepełnosprawna, czy osoba w podeszłym wieku nie jest w stanie sobie poradzić. Chociażby uchylenie okna zamontowanego wysoko w łazience może stać się poważnym problemem. W standardowych oknach klamka znajduje się zbyt wysoko lub ma nieprzyjazny uchwyt dla osób ograniczonych ruchowo. Niektórzy producenci stolarki okiennej wychodzą naprzeciw takim sytuacjom i proponują w takich wypadkach okucie, które pozwoli umieścić klamkę na dolnym ramiaku skrzydła. Tak wyposażone okno będzie dostępne dla każdego. Dzięki temu uczyniono otwieranie, uchylanie i zamykanie okna czynnością dostępną chociażby dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.okna przyjazne niepełnosprawnymNajczęściej osoby niepełnosprawne wybierają specjalną klamkę, dzięki której osoba niepełnosprawna może poczuć się swobodnie. Produkt ten posiada specjalnie zaprojektowane, dłuższe uchwyty umieszczone na dole okna. Dzięki temu nie potrzeba wielkiej siły, aby otworzyć czy zamknąć okno. Lekkie operowanie okuciem pozwala zatem łatwo sterować pozycją okiennego skrzydła także osobie słabej, starszej, czy chorej. Dużym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych i seniorów może być zastosowanie drzwi podnośno-przesuwnych HST. Dzięki temu, że nie posiadają one progów, umożliwiają one osobom niepełnosprawnym bezproblemowe przemieszczanie się. Sprytny mechanizm sterujący pracą drzwi zapewnia łatwą obsługę, która nie wymaga stosowania siły.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Stolmar

Polecamy Ci również

Zobacz także