Okna PVC do złudzenia przypominające drewno lub aluminium, czyli co jest modne

0
Okna PVC do złudzenia przypominające drewno lub aluminium, czyli co jest modne

Wygląd i kolor okien, podobnie jak ich rozmiar, mają duży wpływ na wizerunek budynku. Decydują nie tylko o odbiorze wizualnym elewacji, ale także wnętrza domu. Profile okien niczym z aluminium lub drewna swoją estetyką zyskały już ugruntowaną pozycję we współczesnej architekturze. Wpisują się również w aktualne trendy obowiązujące w stolarce okiennej.

Jakie powinny być nowoczesne okna?

Dzięki stosowanym obecnie technologiom produkcji nowoczesnych okien, możemy kształtować wygląd domów zgodnie z obowiązującymi trendami, nie rezygnując przy tym z najważniejszych zalet okien PVC. Nowoczesne okna oferują nam wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną oraz szerokie możliwości doboru profili w ponadczasowych kolorach i strukturach. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym okleinom, lakierom i nakładkom aluminiowym. Jakie rozwiązania są modne obecnie i nie stracą na atrakcyjności również w kolejnych latach?

 

Modne kolory okien

W nowoczesnej architekturze króluje prostota i czytelność form. Znajduje ona wyraz również w kolorystyce okien – wciąż modny, chłodny antracyt, głęboka czerń czy szlachetne aluminium podkreślają minimalistyczny charakter budynku.

Ciemne ramy okien o matowej lub metalicznej powierzchni to rozwiązanie nie tylko ponadczasowe, ale także dobrze komponujące się z różnymi materiałami wykończeniowymi. Sprawdzą się również w bardziej wyrafinowanych projektach, nadając im eleganckiego sznytu.

Z trendów nie wypadają także okna o kolorach i fakturze drewna. Profile okienne o naturalnym wyglądzie nie są jednak zarezerwowane jedynie dla budynków utrzymanych w tradycyjnym, klasycznym stylu. Modne obecnie subtelne, jasne odcienie profili imitujących drewno stworzą przyjemną atmosferę m.in. w budynkach w stylu skandynawskim. Ciepłe tonacje drewna prezentują się efektownie również w kontrastowym połączeniu – np. z chłodnym betonem na elewacji, jak i we wnętrzach domu.

Dużą popularnością wśród architektów cieszy się również klasyczna, ponadczasowa biel. Białe profile okienne w połączeniu z wielkoformatowymi przeszkleniami rozświetlają wnętrza budynku, sprawiając wrażenie większej przestronności.

Trendem w architekturze o prostych, niewymuszonych formach są akcenty w postaci okien wyróżniających się kolorystycznie na tle elewacji i wnętrz budynku, do modnych kolorów należy:

  • biel,
  •  intensywne odcienie lazuru,
  • odważna czerwień,
  • głęboka czerń.

 W tym przypadku możliwości kolorystycznego doboru okien PVC są praktycznie nieograniczone, uzależnione jedynie od oczekiwanego efektu i wyobraźni architekta

 


Okna PVC niczym drewniane

Dzięki matowym okleinom KALEIDO WOODEC ze strukturą prawdziwego drewna okna PVC firmy REHAU doskonale imitują naturalny materiał – zarówno pod względem wizualnym, jak i w dotyku. Do złudzenia przypominają drewno do tego stopnia, że niemal nie da się ich odróżnić od „prawdziwych” okien drewnianych.

 Okna REHAU z okleiną drewnopodobną nie wymagają jednak typowej dla naturalnego materiału pielęgnacji i konserwacji. Są odporne na warunki atmosferyczne i działanie promieni UV oraz łatwe do utrzymania w czystości.

 Klasyczną fakturę drewna oferują również okna REHAU o profilach wykończonych foliami dekoracyjnymi KALEIDO FOIL. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • ponadczasową biel,
  • modne odcienie dębów,
  • głęboki mahoń,
  • wyrafinowany, ciemny palisander.

 

Okna a kolor na elewacji i we wnętrzach

Okleiny KALEIDO FOIL, zarówno te o powierzchni strukturalnej, jak i gładkie mogą być umieszczane na profilach okien REHAU jednostronnie lub obustronnie – również w dwóch odmiennych kolorach (inny od zewnątrz i od wewnątrz). Takie rozwiązanie pozwala kształtować wygląd elewacji oraz wnętrza domu według indywidualnych upodobań i zgodnie z najnowszymi trendami.

Niezależnie od tego, czy okna mają być harmonijnie wkomponowane w fasadę i wnętrza budynku, czy też stanowić kolorowe akcenty na tle ścian domu, ważnym czynnikiem jest ich trwałość i jakość. Stosowane w oknach REHAU barwne folie KALEIDO FOIL zbudowane są z dwóch warstw. Dolna, w kolorze jednolitym lub zadrukowana motywem drewnopodobnym, stanowi bazę okleiny barwnej. Przezroczysta warstwa górna z PMMA chroni kolory przed szkodliwym dla ich trwałości promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

 

Modne aluminium

Połączenie estetyki profili aluminiowych z technicznymi zaletami okien PVC zapewniają specjalne nakładki KALEIDO COVER. Okno z takimi nakładkami z zewnątrz nie różni się wyglądem od aluminiowego. Cechuje je jednak lepsza izolacyjność termiczna, a nakładki dodatkowo chronią profile PVC przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Powierzchnie nakładek mogą być lakierowane, powlekane proszkowo lub eloksalowane w ponad 170 odcieniach RAL. Ich zastosowanie pozwala również wybrać indywidualnie kolor strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej okien - od klasycznej bieli przez modne, jasne odcienie drewna, na nowoczesnych ciemnych barwach kończąc.

Nakładki aluminiowe są dobrze dopasowane do kształtu profili i trwale do nich zamocowane, co gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd okien REHAU do złudzenia przypominających aluminiowe, ale również ich wysoką trwałość.

 Więcej o kolorystyce okien REHAU

 

 


Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także