Okna - sposoby otwierania

Okna - sposoby otwierania

Od sposobu otwierania okien zależy wygoda ich użytkowania. Sposobów otwierania jest kilka. Wybierzmy dla nas ten najpraktyczniejszy.

Okna rozwierne
Są najpopularniejsze, ich skrzydła otwierają się na oścież, do wewnątrz. Produkowane są jako lewe lub prawe. Ten sposób otwierania ułatwia mycie okien. Dostępne są także okna otwierane na zewnątrz (szczególnie popularne na rynku brytyjskim i skandynawskim), które pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Jeśli okna otwierają się w ten właśnie sposób, nie ma potrzeby przestawiania kwiatów z parapetu, odsłaniania firanek, nie przeszkadzają też wewnętrzne rolety montowane nad oknem. Okna takie można otworzyć całkowicie lub tylko trochę, a umożliwiają to zamontowane hamulce, restryktory (ograniczniki otwarcia) bądź same zawiasy.

Okna rozwierno-uchylne
Wyposażenie okna w te dwie funkcje jest najpraktyczniejsze. Otwierają się na oścież, co ułatwia ich mycie i wyglądanie przez nie. Uchylana jest także do wewnątrz ich górna część, co umożliwia wygodne wietrzenie pomieszczeń. Niektórzy producenci oferują także okna uchylane na zewnątrz – ich zaletą jest to, że wiejący wiatr dociska skrzydła do ramy, zapewniając szczelność całej konstrukcji.

okno rozwierneokno przesuwneokno uchylne

Okna uchylno-obrotowe
Ich atutem jest możliwość obrócenia skrzydła w pionie lub poziomie, tak aby wygodnie myć ich stronę zewnętrzną. Ten sposób otwierania nie ingeruje w przestrzeń wnętrza, nie ma potrzeby przesuwanie przedmiotów na parapecie. Okna obrotowe można zablokować w niemal dowolnej pozycji – umożliwiają to specjalne hamulce, restryktory lub zawiasy. Okna można wybierać spośród modeli obracających się o 180º, jak też o 360º.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035Okna przesuwne
Najczęściej służą jako drzwi tarasowe, tzw. patio door. Są one wygodne, ponieważ otwierając się nie zabierają przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Dostępne są także tradycyjne okna przesuwne, zarówno w poziomie, jak i pionie (okna podnoszone). Problemem jest ich mycie z zewnątrz, dlatego też montuje się je na niskich parterach lub tam, gdzie można je umyć z tarasu czy balkonu.

drzwi do patioprzesuwne okna tarasowe

 okna balkonowe przesuwno-składaneokno tarasowe podnoszono-przesuwne z funkcją uchyłu

Okna stałe

Nie otwierają się, za to ich szklana tafla może być dowolnie duża, a profile znacznie cieńsze. Ich atut to zdecydowanie niższa cena, niż okien otwieranych (nie stosuje się w nich żadnych okuć). W pomieszczeniu, gdzie są zamontowane, powinny się jednak znaleźć okna otwierane, służące wietrzeniu. Problemem jest mycie okien stałych z zewnątrz, dlatego też powinny być montowane na niskich parterach i tam, gdzie możliwy będzie do nich dostęp z zewnątrz.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Drutex, Okland, Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także