Okna w domu

Okna w domu

fot. OknoplastPlanując okna w domu, trzeba uwzględnić kilka czynników - kąt padania światła zależny od strony świata, funkcje poszczególnych pomieszczeń i nasz tryb życia.

Okna zgodne z funkcją pomieszczenia

Na początku warto zaplanować rozkład pomieszczeń w domu, tak aby efektywnie wykorzystać naturalne światło docierające do wnętrza. Dobrze jest przy tym kierować się stronami świata, gdyż każda z nich różni się ilością światła i natężeniem promieni słonecznych. W większości projektów sypialnia umieszczana jest od wschodu. Dzięki temu delikatne, poranne promienie słoneczne łagodnie nas obudzą i dodadzą energii na cały dzień. Jeśli okna naszej sypialni wychodzą na ogród, możemy pokusić się o zastosowanie dużych przeszkleń. W sypialni, która służy przede wszystkim do odpoczynku, nie potrzebujemy intensywnego, jasnego światła. Duża ilość promieni słonecznych doskonale sprawdzi się natomiast w salonie czy gabinecie, dlatego warto te pomieszczenia usytuować od strony południowej. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrze doświetlone wnętrza przez większą część dnia. W salonie możemy ponadto zamontować przesuwne drzwi tarasowe o dużej powierzchni, dzięki którym będziemy mogli podziwiać malownicze widoki.

Okna w kuchni. (fot. Oknoplast)Okna w kuchni. (fot. Oknoplast)

Od północy lub wschodu można umieścić kuchnię, w której okna powinny zapewnić równomierne doświetlenie blatów. Dlatego też w kuchni polecane są okna niezbyt wysokie, ale
o odpowiedniej szerokości. Północ to również odpowiednia strona na przedsionek i pomieszczenia gospodarcze. Przeszklenia w tej części domu nie muszą być zbyt duże.

Okna w domu - słoneczna aranżacja

Rodzaj światła we wnętrzu w dużej mierze zależy od strony świata, na którą wychodzą okna. Światło północne jest chłodne, równomierne i nie powoduje kontrastów. Sprawia to, że wszystkie barwy wyglądają w nim naturalnie, co daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji. Pomieszczenia z oknami od południa będą natomiast w ciągu dnia nagrzewane najdłużej. Słońce, które je oświetla jest dość silne, dlatego pokoje od tej strony będą jasne, ciepłe i przytulne. Wschodnie światło wpada do wnętrz pod małym kątem i jest bardzo delikatne. Warto jednak pamiętać, że operuje ono przez bardzo krótki czas. Najbardziej głębokie i intensywne jest natomiast światło zachodnie, które po południu silnie ogrzeje pomieszczenia.
Okna w salonie. (fot. Oknoplast)
Odpowiednio wykorzystując właściwości naturalnego światła, można optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenia, a nawet podzielić je na część do pracy czy odpoczynku. Właściwe rozmieszczenie okien pozwoli dostosować światło do naszych indywidualnych potrzeb. Montując przeszklenia na dwóch ścianach, otrzymamy równomierne, neutralne oświetlenie. Wstawiając okna tylko w jednej, krótszej ścianie uzyskamy efekt kontrastu. Wprowadzimy w ten sposób do wnętrza dwie, różne strefy - jaśniejszą przy oknie, która może posłużyć jako jadalnia czy gabinet i ciemniejszą naprzeciw, gdzie obejrzymy film i zrelaksujemy się po długim dniu.

Okna w domu - wysoko czy nisko?

Okna w domu montowane są zwykle na wysokości 85-90 cm, co pozwala na swobodne ustawienie pod nimi stołu czy kanapy i zapewnia odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Czasem jednak warto zdecydować się na umieszczenie przeszkleń nieco wyżej lub niżej. Profile wstawione wysoko optycznie podwyższą pomieszczenie, niskie natomiast spowodują odwrotne wrażenie. Bardzo ciekawe efekty daje połączenie drzwi balkonowych z wysokimi oknami. W takim przypadku parapet montuje się zazwyczaj na wysokości 50 cm, co pozwala zamienić go w wygodne miejsce do siedzenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że duże przeszklenia nieco ograniczą powierzchnię do ustawienia mebli.

Okna na wyższym poziomie bardzo dobrze sprawdzą się w pralni czy spiżarni, pod nimi będziemy mogli bowiem swobodnie wstawić regał, czy pralkę. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie światło
i pozwoli nam w pełni wykorzystać cenną w tego typu pomieszczeniach powierzchnię.

Przy planowaniu, na jakiej wysokości znajdą się okna, warto również wziąć pod uwagę ich kształt. Profile wysokie i wąskie - okna typu porte fenetre  wpuszczą do wnętrz jasne światło, jednak boczne ściany pozostaną zacienione. Okna narożne pozwolą nam uzyskać światło równomierne, wpadające pod różnymi kątami, zatem w pokoju będzie jasno przez większość dnia. Panoramiczne - szerokie i niskie przeszklenia natomiast silnie oświetlą przestrzeń pod nimi, jednak dalsze zakątki pomieszczenia będą ciemniejsze.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także