Okna w kolorze

Okna w kolorze

Okna nie muszą być białe. W ofercie producentów stolarki otworowej z PVC znajdziemy praktycznie każdy kolor, jaki nam się zamarzy.

Dodatkowo możemy wybierać spośród okien w okleinach drewnopodobnych z imitacją słojów drewna. Daje nam to nieograniczone możliwości przy aranżacji wnętrz.

Przed budową domu warto zastanowić, czy chcemy zamontować okna w klasycznym białym kolorze, w okleinie drewnopodobnej, czy wolimy bardziej odważne barwy. Warto też dopasować odcień profilu do pomieszczenia, w sypialni bowiem sprawdzi się inny niż w kuchni, czy w gabinecie.

okna w kolorze drewna pasują do każdego wnętrza

Okna tradycyjne

Okna w odcieniach drewna wprowadzą do naszego domu ciepłą atmosferę. Profile o takich barwach sprawią, że nasze wnętrza będą prezentowały się elegancko, ale jednocześnie przytulnie. Nowoczesne technologie stosowane obecnie do wytworzenia oklein w kolorze drewnopodobnym sprawiają, że profile wyglądają dokładnie tak samo, jak lakierowane drewno. Można nawet nanieść na nie imitację słojów – są nie do odróżnienia od prawdziwych.

Okna PVC w kolorze drewna będą się dobrze komponowały nie tylko z klasycznymi wnętrzami i tradycyjnymi rozwiązaniami, ale także z wnętrzami urządzonymi nowocześnie – drewno (a więc i jego imitacja) to materiał uniwersalny. Proponowane odcienie profili to: złoty dąb, winchester, czy macore. Tak różnorodna oferta pozwala dopasować barwę okna na przykład do mebli, jak również tworzyć kontrastowe zestawienia.

okna w nietypowych kolorach mogą być prawdziwą ozdobą wnętrzaokna w nietypowych kolorach mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza

Okna kolorowe?

Dlaczego nie. W ofertach producentów stolarki okiennej coraz częściej goszczą kolory dotąd niespotykane. Możemy zamontować ramy we właściwie każdej barwie. Tylko od nas zależy, jakie będzie nasze wnętrze. Odcień profilu okna możemy dostosować do ścian lub elementów wystroju, możemy też podkreślić jeden dominujący w pomieszczeniu kolor. Przed zakupem kolorowych okien warto zapoznać się z prostymi zasadami aranżacji, które pomogą nam uzyskać pożądany efekt. Okna panoramiczne w szarych lub grafitowych ramach ochłodzą pomieszczenie. Będą zatem pasować do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Pastelowe odcienie będą się bardzo dobrze prezentowały na małych oknach z regularnymi podziałami. Tego typu barwy sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jeśli jednak zdecydujemy się na profile w intensywnych kolorach, lepiej wybrać łagodne barwy do pozostałych elementów we wnętrzu – koloru ścian czy mebli.

Kolory okien można także dobrać pod kątem funkcji pomieszczenia. Barwy zielone i niebieskie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy się zrelaksować, np. w salonie. Kolory te uspakajają
i działają kojąco. Czerwony pobudza psychikę, wprowadza w dobry nastrój i wyostrza apetyt, dlatego często jest stosowany w kuchni lub jadalni. Odcienie pomarańczowego i żółtego nastrajają optymistycznie i wzmagają radość życia, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się je w pokojach dziecięcych. Ciemne kolory nadają wnętrzom intymności i przytulności, dobrze sprawdzą się więc sypialni.

Okna w dwóch kolorach

Nie musimy obawiać się, że kolorowe okna oszpecą budynek z zewnątrz. Nie musimy się nawet zastanawiać, czy lepiej dopasować je do elewacji, czy wnętrza pomieszczeń. Obecnie możliwe jest wykonanie profili dwukolorowych – innych od zewnątrz, innych od środka. Możemy zatem dobrać barwę ramy do elementów elewacji, niezależnie od tego, jakie odcienie wykorzystamy
w poszczególnych pomieszczeniach, w których mogą być zdecydowanie w różnych kolorach.
Od zewnątrz najbardziej popularne są okna w okleinach drewnopodobnych, nadają one bowiem klasycznej elegancji naszym domom.

Przy wyborze dwukolorowych okien warto sprawdzić, czy profile są koekstrudowane. Proces koekstruzji, polega na barwieniu w masie ścianki profilu, która będzie znajdowała się pod okleiną już w momencie wytłaczania profilu. Następnie z wykorzystaniem nowoczesnej technologii następuje łączenie ścianki profilu z okleiną. Dzięki tej metodzie drobne zarysowania na powierzchni okna są niewidoczne. Kolorowe profile okienne muszą być odpowiednio wzmocnione, ponieważ nagrzewają się bardziej niż białe. Obecnie stosowane przy produkcji rozwiązania pozwalają zachować trwałość koloru przez lata. Barwy profili nie blakną, ponieważ są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także