Okna w mieszkaniu alergika. Na co zwrócić uwagę

Okno drewniane z nawiewnikiem
Okna w mieszkaniu alergika powinny być łatwe do utrzymania w czystości i zapewniać wentylację bez konieczności częstego otwierania okien.

Wiosna to ciężki czas dla alergików. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dom był bezpiecznym i zdrowym azylem. Musimy zwrócić uwagę na okna.

Rolety okienne zamiast zasłon i firanek

Jeśli cierpimy na alergię, powinniśmy się pozbyć z domu wszelkich elementów, które będą gromadzić kurz i pyłki. Ograniczmy liczbę dekoracji, zrezygnujmy z dywanów i części tkanin. Dotyczy to również wystroju okien, w szczególności ciężkich zasłon. To prawdziwy „magazyn” alergenów. Ryzykowne są także firanki i żaluzje,ponieważ osiada na kurz. Tymczasem częste czyszczenie poszczególnych lamelek żaluzji jest zdecydowanie uciążliwe, podobnie jak częste zdejmowanie i wieszanie wypranych firan.

Jednak nie zawsze możemy lub chcemy zrezygnować zupełnie z osłon okiennych. W domu alergika najlepszym rozwiązaniem są rolety. Szczególnie polecane są rolety wykonane z gładkiego materiału. Warto też zwrócić uwagę na certyfikat OEKO-TEX, poświadczający bezpieczeństwo tkaniny. Takie rolety będą łatwe do utrzymania w czystości (wystarczy przetrzeć je wilgotną gąbką). Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów, więc spokojnie dobierzemy rolety pasujące do wystroju wnętrza. 

Polecamy: Okna dachowe trzyszybowe. Jakie mają zalety

Jak wietrzyć pokój alergika

Wietrzenie pokoju alergika nastręcza pewnych problemów, jednak absolutnie nie można zrezygnować z wentylacji. Jeśli pokój, czy mieszkanie nie będzie odpowiednio wentylowane, zaczną się problemy z wilgocią, a w konsekwencji rozwinie się bardzo szkodliwa pleśń.

Jednak samo wietrzenie też powinno przebiegać odpowiednio. Przede wszystkim nie powinno się zostawiać okna otwartego na oścież, szczególnie w ciągu dnia. Wtedy do wnętrza napłyną uczulające pyłki, które osiądą na podłogach, ścianach, czy elementach wyposażenia. Najbardziej zalecane jest wietrzenie wieczorem (przed snem), a także po opadach deszczu.

Bezpiecznym dla alergików sposobem wymiany powietrza jest to, dokonywane przez nawiewniki okienne, a także – funkcję mikrouchylenia okien. W okresie wiosennym i letnim nawiewniki należy zostawiać w pozycji uchylonej (w tej sytuacji dobrze sprawdzą się nawiewniki manualne). Taka wentylacja zapewni przepływ powietrza, ale ograniczy przedostawanie się niepożądanych pyłków.

Podpowiadamy: Co robić, żeby okna dachowe nie pokrywały się parą wodną

Okna łatwe do utrzymania w czystości

W mieszkaniach alergików kluczową sprawą jest utrzymanie czystości. Dotyczy to również okien. Na ramach okien osiada kurz i pyłki, dlatego warto wybrać takie, które będą miały gładką powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości. Do wyboru mamy okna PVC – do ich pielęgnacji wystarcza wilgotna szmatka oraz łagodny płyn czyszczący. Możemy także zdecydować się na okna drewniane, pokryte nowoczesnym, wytrzymałym i przyjaznym dla zdrowia lakierem. Będziemy musieli zadbać tylko o odpowiednie środki do ich pielęgnacji.

Regularnie dbanie i czystość, ograniczenie elementów wyposażenia gromadzących kurz (i pyłki), a także sprawna wentylacja, sprawią, że wiosna dla alergików będzie zdecydowanie mniej uciążliwa.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Okpol

Polecamy Ci również

Zobacz także