Okna - wymiana

Izolacja akustyczna okien
Izolacja akustyczna to różnica pomiędzy zewnętrznym poziomem hałasu, a wartością przez nas akceptowaną.

Kolejny etap ciężkich robót remontowych przed nami. Po rozplanowaniu ścian przyszedł czas na wymianę okien. Warto wiedzieć, jakie warunki powinny spełniać okna, by odnaleźć się w bogatej ofercie rynkowej.

Zanim przystąpimy do wymiany okien, zbierzmy jak najwięcej informacji, korzystajmy z pism branżowych, internetu, porównajmy ceny w kilku salonach. Zastanówmy się, jakie okna najlepiej spełnią nasze potrzeby, rozważmy, czy stać nas na nowoczesne rozwiązania (specjalne szyby, zabezpieczenia, dodatkowe akcesoria), które ułatwią życie. Warto wiedzieć, że mieszkając na przykład w bloku, nie możemy zamontować dowolnie wybranych okien – fasada budynku musi mieć jednolity wygląd. Dlatego kolor, kształt i podział szyb powinien być jednakowy we wszystkich mieszkaniach.

Okno z funkcjami

Największy udział w powierzchni okna ma szyba i właśnie ona bywa udoskonalana i powoduje, że okna przestają być zwykłym zabezpieczeniem przed chłodem. Najczęściej we współczesnych oknach występują szyby jednokomorowe (dwie tafle szkła o grubości 4 mm połączone wąską aluminiową ramą i wypełnione osuszonym powietrzem lub gazem szlachetnym), zapewniające większą niż w starych drewnianych oknach izolację cieplną i akustyczną. Pojawiają się jednak udogodnienia, dzięki którym okno staje się dużo bardziej bezpieczne i energooszczędne. Szyby mogą być dźwiękochronne, termoizolacyjne, przeciwsłoneczne i antywłamaniowe. Obok szyby jednokomorowej znajdziemy okna z szybami dwukomorowymi, zamiast aluminiowej ramki zespalającej szyby (która powoduje spore straty ciepła) możemy wybrać okna z ramką ze stali lub kompozytów polimerowych.

Oznaczenia

O jakości okien decyduje kilka właściwości, które muszą być opisane przez producenta. Izolacyjność cieplną określa współczynnik przenikania ciepła U. Im mniejsza jest jego wartość, tym okno lepiej chroni wnętrze przed utratą ciepła. Na izolacyjność cieplną okna wpływa kilka elementów (m.in. rodzaj oszklenia, zastosowane profili i uszczelki, mostki termiczne). Zgodnie z Warunkami technicznymi, obowiązującymi od stycznia 2014 r., współczynnik przenikania ciepła całego okna powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/(m²K). Ten parametr jest oznaczany jako Uw. Zwróćmy uwagę na jeszcze jedno oznaczenie - Ug (lub Uos), czyli współczynnik przenikania ciepła dla samych szyb. Jest on zawsze bardziej korzystny niż ten sam parametr w odniesieniu do całego okna i bywa podawany przez producentów okien w pierwszej kolejności. Jednak jest to pewne nadużycie i zawsze powinniśmy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła całego okna, a nie tylko oszklenia.
Izolacyjność akustyczna (Rw) informuje o tym, o ile okno zmniejsza słyszalność hałasu z zewnątrz. Im większa wartość Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna szklanej przegrody. Okna standardowe mają współczynnik Rw około 30 dB, okna o najwyższym poziomie redukcji hałasu mogą osiągnąć Rw około 45 dB.
Odporność okna na włamanie jest opisywana klasą od RC 1 do RC 6. Również w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na parametry okna jako całości, a nie tylko zabezpieczenie szyb lub okuć.
Przepuszczalność powietrza (szczelność) – zależy od niej prawidłowe funkcjonowanie okna i systemu wentylacji w mieszkaniu. Sprawdźmy, czy okno ma możliwość rozszczelnienia – w pomieszczeniu pozbawionym wentylacji okno bez tej funkcji może być powodem powstawania wilgoci i zagrzybienia.

Drewno czy PCW

Spajane szyby w ramie z PCW stały się kilka lat temu prawdziwym odkryciem. Ich pojawienie się spowodowało wręcz lawinową wymianę starych okien: oto stosunkowo niedrogi produkt zapewniający estetyczny i nowoczesny wygląd wnętrza (i zewnętrznej fasady domu), świetną izolację cieplną i dźwiękową. Teraz znowu zwracamy się w stronę okien drewnianych, bardziej eleganckich od plastikowych, z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego, i również wykonywanych w nowoczesnej technologii. Zastanawiając się nad wyborem materiału, weźmy pod uwagę wszystkie plusy i minusy obydwu.

Okna z PCW

Zalety: odporne na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci, pleśni, szkodników; łatwa konserwacja; niezmienny kolor przez wiele lat; możliwość wykonania nawet wyszukanych kształtów; stosunkowo niska cena. Wady: utrudniona wymiana powietrza w pomieszczeniu, źle zamontowane mogą zaburzyć gospodarkę wilgoci; niemożność zmiany koloru (choć ostatnio pojawiły się farby do PCW); nie pasują do wnętrz klasycznych, stylowych, rustykalnych.

Okna drewniane

Zalety: elegancki wygląd; pasują do każdego stylu wnętrza; regulują wilgotność w pomieszczeniach; dobrze izolują ciepło; możliwość wykonania nietypowych kształtów; przyjazne dla środowiska; zastosowanie różnych wykończeń: powierzchnia surowa lub malowana farbami kryjącymi w dowolnym kolorze, lakierami bezbarwnymi lub koloryzującymi drewno; łatwa możliwość zmiany wyglądu. Wady: wysoka cena; pracochłonna i kosztowna konserwacja.

montaż oknaMontaż

Nawet jeśli czujemy się na siłach, lepiej powierzyć go specjalistom, i to certyfikowanym. Niewłaściwy montaż może bowiem zerwać warunki gwarancji. Jeśli skorzystamy z pełnego pakietu usług – zakup plus montaż – nie musimy się martwić o prawidłowe pomiary okna (pracownicy firmy montażowej lub sprzedawcy okien zrobią to bezpłatnie i wezmą pełną odpowiedzialność za dokładność pomiarów), o transport i wniesienie nowych okien oraz demontaż i usunięcie starych.

Okna do liftingu

Nie zawsze generalny remont mieszkania wymaga kupna nowych okien. Choć odrestaurowanie starych bywa kosztowne, są sytuacje, kiedy taką opcję warto wziąć pod uwagę:
– gdy nie są nadmiernie zniszczone (drewniane okna, jeśli je dodatkowo uszczelnimy, wykorzystując nowoczesne technologie, będą dobrze chroniły przed hałasem i chłodem, a wyglądają lepiej niż okna z plastikowymi ramami)

  • gdy mają nietypowe kształty i zamówienie nowych okien przerosłoby koszt odnowienia
  • gdy są zabytkowe.

Czym się kierować przy wymianie okien?

Najważniejsza jest trwałość okna oraz jego parametry techniczne: przede wszystkim izolacja termiczna i dźwiękoszczelność. Poziom dźwiękoszczelności dobieramy, uwzględniając położenie i otoczenie budynku. Dla domu znajdującego się z dala od źródeł hałasu jest to 25 dB. Jeśli budynek położony jest bardzo blisko ruchliwej ulicy, wskaźnik dla okien powinien wynosić powyżej 40 dB. Klienci coraz częściej decydują się na okna ekologiczne – drewniane lub z PCW bez domieszek ołowiu – bezpieczne dla użytkownika i środowiska naturalnego. Bardzo istotne jest również zebranie informacji o firmie oferującej okna, sprawdzenie, czy ma doświadczenie w branży i czy produkowane przez nią okna posiadają wszystkie niezbędne atesty.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michalina Kaczmarkie

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Internorm, Gealan

Polecamy Ci również

Zobacz także