Okna z drewna

Okna z drewna

Drewno jest najstarszym materiałem używanym do produkcji okien. Daje duże możliwości tworzenia okien o różnych kształtach i wzornictwie. Obecnie produkowane okna są trwałe i odznaczają się dobrymi parametrami technicznymi.

okna drewnianeokna drewniane

Materiał
Do produkcji okien wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe. Oferowane są również z innych gatunków drewna, np. dębowego, świerkowego, modrzewiowego, a także z egzotycznego mahoniu, który jest drewnem wyjątkowo twardym i wytrzymałym. Mahoniowe okna są jednak o wiele droższe od okien np. sosnowych.

produkcja okienfabryka okien drewnianych

Drewno do produkcji okien powinno być starannie wyselekcjonowane i dobrej jakości. Musi być przede wszystkim zdrowe – pozbawione sęków, pęcherzy żywicznych i ubytków. Drewno na okna powinno być także odpowiednio długo sezonowane i wysuszone do wilgotności ok. 12-13%. Ważna jest jego staranna impregnacja środkami grzybo- i owadobójczymi.

energooszczędne okno okno pasywne Budowa
Okno składa się z ościeżnicy, skrzydła (jednego lub dwóch) oraz szyby. Najczęściej produkuje się okna o konstrukcji jednoramowej. Ramy okienne sklejane są warstwowo na długość oraz grubość. Technologia ta pozwala zachować stabilność kształtów i zabezpiecza przed paczeniem. Elementy skrzydeł i ościeżnic łączone są w narożach na wyprofilowane czopy.
Szczelinę między szybą a ramą skrzydła przeważnie uszczelnia się z obu stron masą silikonową. Producenci stosują też wewnętrzne uszczelki wciskane (z modyfikowanego PVC, kauczuku, termoplastycznych elastomerów). W dolnej części zewnętrznej strony ościeżnicy okna montowany jest okapnik, zazwyczaj aluminiowy, chroniący przed wodą opadową.

Dowiedz się więcej o oknach i drzwiach Internorm – zamów bezpłatne
materiały informacyjne.


Szyby

Ze względu na swoją powierzchnię, to właśnie one decydują w dużej mierze o termoizolacyjności całego okna. W ramę okienną oprawia się zazwyczaj dwie szyby (szyby zespolone), oddzielając je aluminiowym kształtownikiem dystansowym. Przestrzeń międzyszybowa jest hermetycznie zamkniętą komorą, wypełnioną którymś z cięższych gazów szlachetnych (argonem lub kryptonem), gwarantujących dobrą izolację cieplną.
Okna wyposażane są w szyby typu float, grubości ok. 4 mm lub termofloat. Te drugie osiągają lepsze parametry cieplne – są to szyby niskoemisyjne, których powierzchnia pokrywana jest w toku produkcji powłoką z tlenków metali, dzięki czemu odbijają one ciepło z pomieszczenia, nie pozwalając mu się wydostać na zewnątrz i ograniczają w ten sposób straty ciepła, a także eliminują zjawisko kondensacji pary wodnej. Na zamówienie producenci oferują również okna wyposażone w szyby absorpcyjne – barwione w masie tlenkami metali, nadającymi im delikatny kolor niebieski, zielony, brązowy lub szary. Pochłaniają promienie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się pomieszczeń;
szyby refleksyjne – pokryte powłoką odbijającą promienie UV, ograniczają ich dostęp do wnętrza;
szyby antywłamaniowe – składają się z co najmniej dwóch tafli szkła, slejonych żywicą lub folią PVB, które uniemożliwiają całkowite rozbicie szyby (odłamki szkła przylegają do wytrzymałej folii);
szyby dźwiękochłonne – ich zadaniem jest tłumienie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Izolacja dźwiękowa poprawia się wraz ze wzrostem grubości szyb oraz szerokości przestrzeni międzyszybowej wypełnionej gazem szlachetnym. Stosuje się też szkło klejone z folią lub żywicą.

Okucia
Od ich jakości zależy w dużej mierze wygoda i niezawodność użytkowania okien. Warto więc zwrócić uwagę, czy producent okien montuje w nich okucia dobrej jakości, znanej i sprawdzonej firmy.
Najczęściej stosowane są okucia obwiedniowe. Zawiasy i mechanizm ryglujący, konstrukcyjnie ze sobą połączone, montowane są we wrębach skrzydeł i wprawiane w ruch obrotem klamki. Umożliwiają one rozwieranie i uchylanie okien. Mechanizm obwiedniowy może też współpracować z zawiasami i prowadnicami szynowymi w oknach uchylno-przesuwnych. Wyposażone w dodatkową blokadę lub rygle uniemożliwiają otwarcie okna i jego wyważenie, chroniąc przed włamaniem.
Okucia zapewniają także niezmiernie ważną mikrowentylację. Przekręcając na odpowiednią pozycję klamkę, nie otwierając całkowicie okna, można je rozszczelnić (między skrzydłem okna a ościeżnicą tworzy się kilkumilimetrowa szczelina), zapewniając w ten sposób dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

okno rozwieralne Sposoby otwierania okien
Najpopularniejsze są okna rozwieralne i rozwieralno-uchylne. Tam, gdzie nie jest konieczne otwieranie okna, a niezbędne jest doświetlenie pomieszczenia, można zamontować okno stałe. Jego zaletą jest niemal dowolnie duża tafla szyby oraz cieńsza rama okienna zwiększająca dodatkowo powierzchnię szyby, a także znacznie niższa cena takiego okna, ponieważ nie wyposaża się go w okucia. W pomieszczeniu, gdzie są zamontowane, powinny się jednak znaleźć również okna otwierane, służące do wietrzenia. Problemem jest mycie okien stałych, dlatego zaleca się je montować na niskich parterach, aby była możliwość umycia ich z zewnątrz budynku.
Produkowane są też drewniane okna przesuwne i przesuwno-składane, służące najczęściej jako drzwi tarasowe czy balkonowe typu patio door. Są one bardzo efektowne, wygodne i nie zabierają podczas otwierania miejsca wewnątrz pomieszczenia. Można też zamówić okna obrotowe, w pionie lub poziomie i zazwyczaj mają one kształt okrągły.

Wentylacja
Jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego mikroklimatu w domu. Dopływ świeżego powietrza możliwy jest nie tylko dzięki zastosowaniu systemu okuć z funkcją rozszczelniania okna. Niektórzy producenci stosują specjalne nawiewniki, montowane w górnym ramiaku skrzydła. Działają one w ten sposób, że gdy w pomieszczeniu poziom wilgoci wzrasta ponad normę, odchyla się listwa, która przysłania otwór nawiewny i doprowadzona zostaje odpowiednia ilość świeżego powietrza. Po wyrównaniu poziomu wilgoci listwa powraca do pozycji wyjściowej i przysłania otwór.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także