Okna z drewna egzotycznego

1
Okna z drewna egzotycznego

okno z drewna egzotycznego merantiOkna z drewna egzotycznego zasadniczo nie różnią się niczym od innych okien drewnianych, poza rodzajem drewna użytego do wykonania profili.

Część gatunków egzotycznych - teak, iroko, czy mahoń - ze względu na swoją wytrzymałość i odporność jest wręcz predysponowana do budowy okien. Niestety, to drewno jest bardzo drogie. Stąd najczęściej do produkcji używane jest stosunkowo tanie meranti, a to drewno musi spełniać odpowiednie parametry, by nadawało się do konstrukcji profili okiennych. Ponadto okna wykonane z red meranti, barwą przypominającego mahoń, często oferowane są jako mahoniowe.

Na rynku najczęściej można spotkać okna z mahoniu, teaku, iroko, makore, doussie, merbau, acajou, durianu, framire i meranti (zarówno białego, jak i czerwonego). Tak szeroka gama drewna używanego do produkcji profili pozwala zaoferować duże bogactwo wzornicze i różnorodną kolorystykę okien. Aby jednak kupić naprawdę dobre okna, trzeba poznać minimalne wymagania stawiane drewnu służącemu do ich konstruowania. Nie każdy gatunek egzotyczny je spełnia, a tymczasem okno to element budowlany, który musi sprostać oddziaływaniu zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci i naporowi wiatru.

Dowiedz się więcej - zamów poradnik Okna prawidłowo zamontowane

Okna z drewna egzotycznego - liczy się ciężar właściwy

Dzięki ciekawym barwom i rozmaitym rysunkom słojów, okna z drewna egzotycznego mogą wyglądać bardzo elegancko, jednak nie wygląd liczy się w ich przypadku najbardziej. Podstawowym parametrem oceny wytrzymałości okna z drewna egzotycznego jest jakość drewna użytego do budowy profili i sposób ich wykonania.
Drewno użyte do produkcji okien powinno mieć gęstość (ciężar właściwy mierzony przy wilgotności 12%) minimum 450 kg/m³, wilgotność nie większą, niż 12% i być zaimpregnowane ciśnieniowo. O ile suszenie i impregnację drewna zapewnia producent, o tyle o jego gęstość dba sama natura - zależy ona od gatunku drzewa, z którego je pozyskano. Najdroższe i najbardziej ekskluzywne okna wykonywane są z bardzo twardych gatunków egzotycznych, mających gęstość dalece wyższą od przewidzianej normami - mukulungu, mahoniu, teaku, iroko, makore, doussie, merbau, czy acajou. Taka stolarka, nie dość, że piękna i funkcjonalna, nie budzi żadnych kontrowersji, może poza ceną - to jedne z najdroższych okien na rynku. Zwykłe okno dwuskrzydłowe o wymiarach 1,5x1,5 m może kosztować 4 tys. zł. W przypadku gatunków takich jak durian, framire, ako, cedar, czy meranti trzeba jednak sprawdzać przed zakupem parametry drewna. Gatunki te są wprawdzie stosunkowo niedrogie, gdyż są masowo hodowane na plantacjach, jednak ich ciężar właściwy, w zależności od warunków w jakich rosły, może wynosić od 300 do 1050 kg/m³. Do produkcji okien nadają się zatem tylko lepsze sorty tego drewna. 

okno z drewna merantiSzczególne kontrowersje może budzić często praktykowane oferowanie okien z czerwonego meranti, przypominającego wyglądem mahoń, jako mahoniowych.
Problemem w przypadku tańszych gatunków drewna egzotycznego są również jego skłonności do wypaczania się pod wpływem wilgoci. Szczególnie dotyczy to drewna durian o znacznej nasiąkliwości. Dlatego w przypadku profili wykonanych z tego rodzaju drewna warto zwrócić uwagę, czy producent stolarki okiennej otrzymał Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej na swoje wyroby. Prawidłowe właściwości użytkowe i trwałość w przypadku okien z drewna egzotycznego w dużej mierze zależą bowiem od sposobu i jakości wykonania profili, które ocenia ITB. Okien z drewna egzotycznego nie można budować z profili monolitycznych, gdyż mają skłonność do wypaczania się - większość gatunków egzotycznych pod wpływem zmian wilgotności powietrza znacznie rozszerza się i kurczy. Profile powinny być klejone z co najmniej 3 warstw (standardowy profil DJ-68), a w przypadku tańszych gatunków egzotycznych pięciu, najlepiej łączonych w dwóch kierunkach. Większość producentów stosuje wprawdzie własne, autorskie rozwiązania, jednak w przypadku okien z drewna egzotycznego ważne jest, by profile były klejone warstwowo - warto zwrócić na to uwagę. Zewnętrzną warstwą wykończeniową okien z drewna egzotycznego najczęściej jest warstwa lazuru, pogłębiającego naturalną barwę i podkreślającego rysunek słojów drewna. Warstwa lakieru powinna być wykonana w sposób dodatkowo zabezpieczający okno przed wpływami atmosferycznymi, owadami, grzybami i promieniowaniem UV - nakładana w przynajmniej trzech partiach: gruntującej, podkładowej i wykończeniowej, o łącznej grubości 60-80 mikrometrów.

okna z drewna white meranti (minimalna gęstość drewna 450 kg/m3)

Wybrane gatunki drewna egzotycznego na okna

Mukulungu - drewno o niespotykanej barwie, różowe lub czerwono-różowe, o bardzo dyskretnym, prawie niewidocznym rysunku słojów, pozyskiwane z wysokiego drzewa liściastego o tej samej nazwie rosnącego w Afryce Zachodniej i Południowo-Zachodniej. Bardzo twarde, o gęstości dochodzącej do 1000 kg/m³. Stosowane do wyrobu luksusowych okien poddawanych dużym obciążeniom. Jeden z najdroższych gatunków drewna egzotycznego.

Mahoń - drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca, mahoń afrykański z grusz afrykańskich. Mahonie przyjmują rozmaite, głęboko brązowe zabarwienia i mają wyraźny rysunek drobnych słojów. Drewno to uznawane jest za luksusowe. Jest dość twarde i mało podatne na wpływ warunków atmosferycznych. Jego ciężar właściwy wynosi 550 kg/m³.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także