Okna z fiberglassu

Okna z fiberglassu

Mowa o oknach z kompozytu poliestrowo-szklanego, inaczej z włókna szklanego lub jeszcze inaczej, z angielska, z fiberglassu.

Popularne są głównie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce rozpoczęto ich produkcję na początku lat 90.okna z fiberglassu

Fiberglass to tworzywo sztuczne, składające się w 70% z włókien szklanych i w 30% z żywicy poliestrowej. Dzięki zestawieniu tych dwóch materiałów i dobraniu ich w odpowiednich proporcjach otrzymano wyjątkowo mocne i wytrzymałe tworzywo konstrukcyjne (wytwarza się z niego m.in. elementy karoserii samochodów, szybowców i jachtów).
Kompozyt poliestrowo-szklany nie zmienia swoich właściwości (nie kruszeje, nie sztywnieje, nie uplastycznia się, nie ulega uszkodzeniom) nawet w ekstremalnych temperaturach (od -40ºC do +100°C). Jest bardzo dobrym termoizolatorem. Odznacza się niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, dzięki czemu przy zmianie temperatury nie kurczy się i nie rozszerza. Jest bardziej wytrzymały mechanicznie (na zginanie, rozciąganie, uderzenia) nawet od stali, choć jest od niej trzykrotnie lżejszy. Jest tworzywem niezapalnym i nadaje się do recyklingu. Nie ulega korozji, nie butwieje, jest kwasoodporny.

Jego wyjątkową cechą jest pamięć kształtu – wraca do pierwotnej formy, gdy tylko znika działająca na niego siła (ze względu na tę cechę wykorzystywany jest też do produkcji wędek i tyczek do skoków). Dzięki tej właściwości stolarka okienna nie paczy się i nie odkształca. 
Profile ram okiennych mają budowę komorową (podobnie jak okna z PVC), jednak nie ma potrzeby instalowania w nich stalowych kształtowników wzmacniających. Ramy okien są więc smuklejsze i nie zabierają powierzchni przeszklenia. Nadają całej konstrukcji wrażenie lekkości.

Okna z fiberglassu wyposażane są w podwójną uszczelkę przylgową z kauczuku syntetycznego (EPDM), montowaną na obwodzie skrzydła z ościeżnicą.
Okna kompozytowe malowane są natryskowo na różne kolory (paleta RAL). Kolorami wersji podstawowej są biały i brązowy. Okna nie wymagają żadnej konserwacji.
Wykonywane są w różnych wymiarach. Oferowane są przeszklenia stałe, okna rozwierane, uchylne i rozwieralno-uchylne oraz rozsuwane, a także okna balkonowe rozwierane i rozwieralno-uchylne i – również przesuwne – efektowne patio door.
Profile kompozytowe nie mogą być tylko wyginane w łuk – nie opracowano jeszcze takiej technologii.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także