Okna z PVC

profil oknaPVC to powszechnie używany skrót określający jedno z najstarszych tworzyw plastycznych – polichlorek winylu. Okna z tego materiału mają wielu zwolenników.

PVC lub inaczej PCW (nazwa PCV używana jest błędnie) jest pochodną surowców naturalnych. Otrzymywany jest w procesie, który polega na oddzieleniu (destylacji) z ropy naftowej etylenu, a z soli kamiennej chloru, co daje chlorek winylu. Po kolejnych procesach chemicznych (polimeryzacji) otrzymuje się polichlorek winylu.

Okna produkuje się ze zgrzewanych profili wykonanych z tego właśnie tworzywa sztucznego. Wnętrze profili podzielone jest na komory powietrzne. Zewnętrzna komora pełni funkcję odwodnienia. Największa zaś komora, w której instaluje się (jeszcze przed zgrzewaniem elementów okiennych) kształtownik ze stali ocynkowanej, wzmacnia i usztywnia profil, zapobiegając jego odkształceniom. Pozostałe komory pełnią funkcję izolacji cieplnej. Teoretycznie im więcej komór, tym profil jest bardziej wytrzymały, mocniejszy, a przede wszystkim lepiej izoluje termicznie. Na rynku dostępne są okna z profili trzy-, cztero-, a nawet ośmiokomorowych.

profil pięciokomorowyOkna z PVC występują w wersji zlicowanej – płaszczyzny zewnętrzne ramy skrzydła i ościeżnicy pokrywają się ze sobą, lub w wersji niezlicowanej – płaszczyzna skrzydła jest cofnięta w stosunku do płaszczyzny ościeżnicy. Spotyka się również modele pośrednie, czyli półzlicowane.

Do uszczelniania tego typu okien najczęściej stosuje się uszczelki z kauczuku syntetycznego (EPDM). Zapewniają dobrą szczelność i są odporne na działanie promieni UV. Styk ościeżnicy i skrzydła uszczelniony jest dwoma lub trzema uszczelkami. Są one na ogół wciskane w szczeliny profili.
Wybierając okna z PVC powinno się zwrócić uwagę, czy profile są idealnie gładkie, mają równą powierzchnię i jednolity kolor. Wszelkie odbarwienia, chropowatość powierzchni profili, zarysowania czy smugi świadczą o złej jakości okien.

Okna z PVC standardowo występują w kolorze białym, ale niemal każdy producent oferuje okna z tworzywa barwionego na dowolnie wybrany kolor. Stosuje się też kolorowe folie, które zgrzewane są z powierzchnią profili. Imitują one fakturę i słoje różnych gatunków drewna.

tworzywo iminujące drewno - orzechprofil okienny wykończony w kolorze zielonym

imitacja złotego dębuprofil wykończony w kolorze szarym antracytowym

Z PVC produkuje się okna o dowolnych wymiarach i kształtach. Krawędzie profili mogą być proste lub lekko zaoblone. PVC stosuje się także do produkcji listew wykończeniowych i elementów dekoracyjnych, służących do stylizacji okien, np. na zabytkowe.

okna z PVC produkowane są w różnych kształtachZalety i wady
Okna plastikowe są odporne na warunki atmosferyczne, nie absorbują wilgoci, nie ma więc obawy, że się wypaczą. Są trwałe (ich powierzchnia przez wiele lat zachowuje ładny wygląd), nie ulegają biologicznej i chemicznej korozji. Nie wymagają żadnej konserwacji (z wyjątkiem okresowego smarowania okuć i zawiasów) i łatwo utrzymać je w czystości (mycie jest proste, gdyż mają gładką powierzchnię), stosując tradycyjne środki czystości. Odznaczają się dobrą izolacją termiczną i akustyczną.
Ramy okien mogą nieznacznie zmieniać swoje wymiary i odkształcać się (wydłużają się i kurczą) pod wpływem ciepła – wówczas może pojawić się problem z ich użytkowaniem (trudności w otwieraniu i zamykaniu). Okna złej jakości, jeśli są białe, mogą żółknąć, a kolorowe – płowieć. Profili nie można odnawiać (w przypadku uszkodzenia mechanicznego), jak też ponownie ich pomalować.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Aluprof

Polecamy Ci również

Zobacz także