Okno przeciwpowodziowe - zabezpieczenie przed naporem wody

Okno przeciwpowodziowe opracowano z myślą o zastosowaniach specjalnych – między innymi w celu skutecznej ochrony przed zalewaniem budynków na przykład w czasie wysokiego stanu wód.

Czym są okna przeciwpowodziowe

W obliczu coraz bardziej ulewnych deszczów i powodzi, które dotykają Polskę, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych domów przed wodą. Na rynku są już dostępne materiały budowlane odporne na katastrofy. Należy do nich okno przeciwpowodziowe - wyposażone w specjalny system okuć, który poprawia szczelność okien. Budynki, wyposażone w okna przeciwpowodziowe, są znacznie mniej narażone na zalanie.

okna przeciwpowodziowe - system okućokna przeciwpowodziowe - badanie szczelności
W oknie gęsto umieszczono punkty                  Badanie okna przeciwpowodziowego
ryglowania - zaczepy antywyważeniowe            na zgodność z normą ift FE-07/1,                     
oraz rolki ryglujące,                                           fot. IFT Rosenheim
fot. Roto Frank Okucia Budowlane

Okno przeciwpowodziowe - zabezpieczenie przed wodą

W oknach przeciwpowodziowych stosuje się specjalne okucia rozwierno-uchylne. Wyróżnia je mały odstęp pomiędzy punktami ryglowania, uzyskany dzięki specjalnym zamknięciom środkowym. To rozwiązanie wzmacnia stabilność i szczelność okna. Również pozostałe elementy okna są wykonywane w montowane w sposób bardzo szczelny.
Zgodnie wytyczną instytutu badawczego IFT Rosenheim okna i drzwi muszą stawić opór poziomowi wody 0,5 m przy przeciekaniu wody w maksymalnej ilości 240 litrów w ciągu 24 godzin. Poziom wody, do którego nie występuje przeciekanie wody do wewnątrz, określa szczelność na wodę, która potwierdzana jest odrębnie.

Przeczytaj też: Jak dbać o okucia okienne

Okna przeciwpowodziowe - rozwiązanie sprawdzone w Niemczech

Dla przykładu stosowanie okien przeciwpowodziowych w Niemczech przynosi wymierne korzyści. Niemiecki sektor ubezpieczeń dzieli tereny narażone na powodzie na cztery klasy zagrożenia. Zniżki składek obliczane są w zależności od ryzyka i udoskonaleń budowlanych: budynki wyposażone w elementy odporne na zalanie zgodnie z wytyczną „Okna i drzwi przeciwpowodziowe – wymogi, badanie, klasyfikacja“, zalicza się do grupy niskiego ryzyka szkód.

Okna przeciwpowodziowe to rozwiązanie, które warto stosować na terenach narażonych na powodzie, a tych w Polsce jest coraz więcej.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Roto Frank Okucia Budowlane

Polecamy Ci również

Zobacz także