Okno w płaskim dachu – tak czy nie?

Okno w płaskim dachu doświetla wnętrze
Okno w dachu płaskim może automatycznie się zamykać w razie deszczu lub śniegu

Po latach spadku zainteresowania domami o płaskich dachach, projekty modernistycznych, nowoczesnych budynków w kształcie kostki powracają do łask. Duża w tym zasługa nowych technologii budowlanych, które pozwalają na montaż okien w płaskich stropodachach i efektywne wykorzystanie każdej przestrzeni w budynku - można ją doświetlić a jednocześnie zadbać o energooszczędność i wygodę użytkowania. Jakie okna można zamontować w płaskim dachu, jakich dodatkowych elementów użyć i kiedy warto to zrobić?

Do niedawna domu typu kostka nie cieszyły się zainteresowaniem inwestorów. Kojarzyły się nam ze smutnymi czasami PRL i brakiem gustu. Królowały dachy wielospadziste, półkoliste balkony, tralki, łuczki i zdobienia. Ostatnich kilka lat przyniosło jednak nieco więcej projektów minimalistyczno – modernistycznych. Polacy zauważyli, że płaski dach daje znacznie bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni a nowoczesne projekty domów jednobryłowych również mogą być atrakcyjne. Zwłaszcza, że pomieszczenie na poddaszu płaskiego dachu można wspaniale doświetlić oknem dachowym lub świetlikiem i sprawić, że będzie słonecznym i pełnym światła miejscem. Dzięki wykorzystaniu okien w płaskim dachu można również całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia bądź wykorzystać przestrzeń, której – ze względu na brak światła – nie użytkowaliśmy.
Inną sprawą jest zagospodarowanie poddasza w budynkach o tzw. starej konstrukcji. Dzięki oknom do płaskich dachów nasz dom może zyskać nowe życie.


 

Na co zwrócić uwagę wybierając okno do płaskiego dachu?

Eksperci firmy Velset, zalecają, by wybierając okna do płaskiego dachu, zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie są cele montażu okna. Czy ma pełnić jedynie funkcję doświetlenia, czy też może warto by było otwierane, tak by zapewniać sprawną wentylację? Na jakiej wysokości będzie montowane okno (i czy w związku z tym warto rozważyć otwieranie elektryczne) oraz czy potrzebujemy zabezpieczenia w postaci czujnika padania deszczu? Czy okno ma być jednocześnie włazem na dach a może powinno pełnić funkcje oddymiające?

Otwierane, nieotwierane a może właz? Jakie okno dachowe wybrać?

Okna nieotwierane montuje się w tych pomieszczeniach, w których istnieje możliwość zastosowania również tradycyjnych pionowych okien i okno dachowe nie musi służyć wymianie powietrza w pomieszczeniu. W przypadku montażu okna na dachu, który będzie w praktyce rzadko odśnieżany można zdecydować się na dodatkową kopułę z poliwęglanu, która chroni okno również przed zaleganiem wody deszczowej.
Otwierane okna to idealne rozwiązanie tam, gdzie zależy nam na możliwości wymiany powietrza i konieczność, jeśli pomieszczenie doświetlane jest jedynie oknem dachowym. Przy montażu takiego okna warto rozważyć siłowniki elektryczne – zwłaszcza, kiedy okno umieszczone jest na dużej wysokości.
Nie zapominajmy również o dodatkowych akcesoriach – np. roletach. Okno dachowe zamontowane w sypialni powinno mieć możliwość zasłonięcia – przy pełni, niektóre osoby mogą mieć problem z zaśnięciem jeżeli okna nie będzie można zasłonić. Na szczęście nowe rozwiązania pozwalają również na montaż rolet nawet w oknach na dużej wysokości (również sterowanych elektrycznie).
W niektórych przypadkach, rozsądnym rozwiązaniem będzie montaż okna będącego jednocześnie wyłazem technicznym na dach. Tego typu okna otwierają się do kąta 80 stopni i można je zablokować w pozycji otwartej – dzięki temu okno nie zatrzaśnie się po wyjściu kominiarza czy użytkownika na dach.


 

Inteligentne okno dachowe dla wymagających

Zecydowanie okna dachowe do dachów płaskich montowane w systemie domów inteligentnych. Takie okno może zostać sprzężone z systemem grzewczym i dbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Niektóre okna można doposażyć w czujniki opadów – dzięki temu zamykają się samoczynnie a my nie musimy martwić się tym, że zostawiliśmy uchylone okno dachowe w czasie deszczu.

Bezpieczna szyba – co to takiego?

Sam typ okna to nie wszystko – trzeba jeszcze zdecydować się na konkretny rodzaj szyby. W oknach dachowych, dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, stosuje się specjalne, bezpieczne szyby. Jest to konieczność związana z tym, że po pierwsze szyba w oknie dachowym jest bardziej narażona na uderzenia ciał obcych (np. grad) niż szyby w zwykłych pionowych oknach, a po drugie – jeśli uległaby rozbiciu, jej odłamki byłyby znacznie bardziej niebezpieczne dla domowników.
Bezpieczna szyba jest wzmacniana w taki sposób, by być bardziej odporną na rozbicie (zastosowanie szkła hartowanego i – niekiedy – dodatkowo folii PVB). Jeśli mimo wszystko szyba ulegnie rozbiciu, to rozpada się na małe, tępe kawałeczki (jak w szybie samochodowej) bądź ulega popękaniu, ale dzięki folii, całość szyby nadal trzymana jest w jednej całości i nie stanowi zagrożenia.
Poza standardową bezpieczną szybą, w oknach do płaskich dachów stosuje się również szyby bezpieczne antywłamaniowe oraz pasywne. Czym się różnią? Szyby antywłamaniowe wykonane są ze szkła hartowanego i są do siedmiu razy bardziej odporne na uderzenia niż zwykłe szyby. Taka trwałość zapewnia bardzo dobrą ochronę przed włamaniem. Okna płaskie z szybami antywłamaniowymi polecane są szczególnie tam, gdzie istnieje łatwy dostęp do dachu.
Pasywne szyby bezpieczne to rozwiązanie nowoczesne, które pomaga zachować energooszczędność budynku. Powierzchnia szyb w pasywnym pakiecie szybowym pokryta jest powłoką niskoemisyjną, dzięki której do środka pomieszczenia przyjmowane jest ciepło, jednak już tak łatwo się z niego nie uwalnia - powłoka nie pozwala by uciekło ono na zewnątrz. Dodatkową cechą pasywnych pakietów szybowych jest gaz, który wypełnia komory pomiędzy szybami – w pakietach pasywnych jest to KRYPTON. Zatem pasywne pakiety szybowe są, świetnym rozwiązaniem nie tylko do domów budowanych w technologii pasywnej, ale również do pomieszczeń o takim układzie względem stron świata, w których słońce mocno nagrzewałoby podłogę pomieszczeń przez okna dachowe. Dzięki temu, ciepło wpromieniowane do mieszkania, już w nim pozostanie.


 
Jak widać wybór okien do płaskich dachów daje szereg możliwości. Dlatego nie warto się bać ani architektury płaskiego dachu ani zastępowania w istniejących budynkach świetlików czy włazów przeszklonymi oknami. Zadbaj o swoją przestrzeń i żyj w naturalnym oświetleniu!


Dowiedz się więcej na www.velset.pl

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Grzegorz Kurek

Źródło: Velset Sp. z o.o

Polecamy Ci również

Zobacz także