Okucia okienne - gwarancja bezpieczeństwa

Okucia okienne - gwarancja bezpieczeństwa

bezpieczne oknaO bezpieczeństwie okien można mówić w dwóch aspektach – ochrony przed intruzami i bezpieczeństwa obsługi. Obydwa są jednakowo istotne.

 

Bezpieczeństwo mienia i osób
Okno kusi złodziei – sprawia wrażenie przeszkody łatwej do pokonania. I tak też zazwyczaj jest. Włamywaczom wystarczy zaledwie kilka minut, aby dostać się do środka budynku poprzez któreś z okien. Można jednak wybrać taki model okna, który będzie w stanie stawić złodziejom opór, uniemożliwić im wyważenie, a przynajmniej zatrzymać jak najdłużej przed domem, narażając na zauważenie przez przechodniów, sąsiadów. Za bezpieczeństwo antywłamaniowe, oprócz szyb klasy P4A odpowiadają okucia. Są one mechanizmem, który umożliwia poruszanie skrzydłem, blokowanie go w ustalonej pozycji oraz ryglowanie. Okna antywłamaniowe powinny być instalowane na parterze, na ostatnim piętrze, oraz w piwnicach.

Okucia antywłamaniowe
To one wraz z szybami współdecydują o bezpieczeństwie antywłamaniowym okien. Zobaczmy, które z ich elementów są najistotniejsze:

  • trzpienie ryglujące o kształcie grzybkatrzpień ryglujący– stanowią skuteczną blokadę utrudniającą wyważenie. Im więcej trzpieni w jednym oknie, tym jest ono bezpieczniejsze. Zazwyczaj znajdują się w trzech miejscach, w pobliżu narożników skrzydeł. Podczas ryglowania wchodzą w specjalne stalowe zaczepy, solidnie osadzone w ościeżnicy;
  • zaczepy antywyważeniowe – blokady rozmieszczone po obwodzie okna. Działają podobnie jak trzpienie, uniemożliwiając wyrwanie skrzydła z ościeżnicy;
  • rygle hakowe – kotwią się w zaczepach umieszczonych w profilach ościeżnicy. Blokują skrzydło, uniemożliwiając jego otworzenie. Przykręcane są do metalowych wzmocnień profilu okiennego, dzięki czemu trudno je wyrwać.

W oknach, w których powierzchnia przeszklenia jest stosunkowo mała – na przykład piwnicznych – ważnym zabezpieczeniem będzie klamka zamykana na klucz. Złodziej, po wybiciu szyby może mieć problem z przejściem przez takie okno i wówczas stara się je otworzyć za pomocą klamki. Zamek skutecznie mu to utrudni. Klamki tego rodzaju mają też blokadę utrudniającą siłowe przekręcenie. Klamki mogą uruchamiać podwójne rygle, blokujące oba skrzydła na raz. Kupić można nawet zamki, blokujące okna uchylne lub przesuwne okna balkonowe. Gdy zajdzie taka potrzeba, nawet gotowe okno można dozbroić o kolejne mechanizmy ryglujące.

Okucia a klasa okien
Klasa WK1 – cztery punkty ryglujące: dwa w narożnikach, jeden na dole i jeden od strony zawiasów.
Klasa WK2 lub wyższa – od 7 do 11 punktów ryglujących.

Bezpieczeństwo obsługi
Okno powinno być funkcjonalne i nie stwarzać zagrożenia dla mieszkańców. Dotyczy to w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Okucia muszą zapewnić łatwe otwieranie i zamykanie bez zagrożenia zablokowaniem się skrzydła lub wręcz jego wypadnięcia z zawiasów.

Elementy zapewniające bezpieczną obsługę

  • zamki okienne –klamka z zamkiem oprócz funkcji przeciwwłamaniowych mogą zagwarantować bezpieczeństwo małym dzieciom przebywającym w domu. Klamka z taką blokadą uniemożliwi najmłodszym otworzenie okna.
  • blokada błędnego położenia klamki – sprawia, ze skrzydło najeżdża na ramę zawsze w tym samym poziomie. Dzięki takiemu mechanizmowi otwieranie, zamykanie i uchylanie okna staje się precyzyjniejsze. Nie trzeba przykładać szczególnej uwagi podczas wykonywania tych czynności. Zapewniona zostaje więc większa wygoda obsługi i jej pełne bezpieczeństwo.
  • ogranicznik i stabilizator uchyłu – dzięki niemu podczas uchylania skrzydła, nawet podczas silnego wiatru nie powstaje ryzyko, że poluzuje się ono i wypadnie z ościeżnicy. Okno nie ma też szansy na zatrzaśnięcie się w razie silnego przeciągu.
  • nożyce do wielostopniowego uchyłu – pozwalają uchylać skrzydło okienne i blokować jego położenie w kilku pozycjach (nawet dziesięciu).

 

 

 

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marzena Stodulska

Zdjęcia: Aluplast, Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także