Okucia pod ochroną

Okucia pod ochroną

stolarka okiennaDla prawidłowego funkcjonowania okuć ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja.

O okucia należy dbać w czasie budowy lub remontu, kiedy łatwo je zabrudzić lub zniszczyć ich powłokę. Ważne jest także właściwe uszczelnienie okien oraz wentylacja pomieszczeń.

Prace budowlane i remontowe
Podczas tynkowania budynku z zewnątrz i od wewnątrz należy uważać, aby okucia nie uległy zabrudzeniu. Tynki gipsowe i cementowe o zasadowym pH w połączeniu z wilgocią mogą uszkodzić powłokę okuć (szczególnie powłokę cynkową), co powoduje rdzewienie. Także kurz, który powstaje np. przy szlifowaniu płyt gipsowo-kartonowych, może w połączeniu z wilgocią wywoływać korozję. Istnieje niebezpieczeństwo, że okucia będą gorzej działały i szybciej się zużyją.
Przed rozpoczęciem prac należy więc zabezpieczyć okna, zasłaniając je folią. Jeśli mimo to dojdzie do zabrudzenia, trzeba jak najszybciej umyć okna czystą wodą.

Nie wolno stosować agresywnych środków czyszczących (np. środków z zawartością octu lub innych kwaśnych substancji) ani środków rysujących powierzchnie. Należy pamiętać o tym, że środki chemiczne, używane często w naszych domach, np. CIF i AJAX, również są środkami agresywnymi i nie należy ich używać do mycia okien. Zaleca się stosowanie wyłącznie środków czyszczących o neutralnym PH w stanie rozcieńczonym. 

Prawidłowe wietrzenie
Niewystarczające wietrzenie jest jedną z głównych przyczyn uszkodzeń okien i budynków. W przypadku niedostatecznej wymiany powietrza w dłuższym okresie czasu wewnątrz pomieszczenia, we wrębie skrzydła okna dochodzi do kondensacji pary wodnej. Aby uniknąć nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu w fazie budowy.
Woda zawiera CO2 i minerały w formie soli, które w kontakcie z cynkiem tworzą węglanową powłokę, chroniącą przed korozją. Woda kondensacyjna natomiast nie zawiera tych soli – w reakcji ze skroplinami nie tworzy się powłoka ochronna i na powierzchni okucia powstaje tzw. biała rdza. W związku z tym podczas budowy lub remontu wymagane jest codzienne kilkakrotne wietrzenie pomieszczeń przez otwarcie wszystkich okien na ok. 15 min. Takie wietrzenie zapewnia całkowitą wymianę powietrza. Jeśli nie jest to możliwe, należy rozstawić suszarki kondensacyjne. Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń trzeba zapewnić także podczas nieobecności domowników.

wietrzenie uszczelnianie okien

Odpowiednie uszczelnianie
Bardzo wiele silikonów, także tych polecanych przez producentów do montażu okien, w połączeniu z ciepłem i wilgocią działa bardzo agresywnie na powierzchnie. Ważne jest, aby przy obróbce nie stosować żadnych mas uszczelniających na bazie kwasu octowego (środki octanowe, z kwasem octowym czy acetoksowe).
Najlepsze będą naturalne masy uszczelniające (oksymowe, benzamidowe i alkoksowe).

Jak rozróżnić masy uszczelniające (wg wskazówek na opakowaniu):

  • odpowiednie masy uszczelniające wykazują przyczepność do stali, stali szlachetnej, cynkowej, aluminium itd. bez podkładu;
  • niewłaściwe masy uszczelniające wykazują przyczepność do szkła i powierzchni szklanych bez podkładu.

W przypadku wątpliwości po zapachu można zorientować się, czy dany środek nadaje się do montażu okien. Odpowiednie masy uszczelniające w większości wypadków nie mają zapachu lub pachną lekko słodkawo. Masy uszczelniające nieodpowiednie do okien mają silny octowy zapach.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Winkhaus Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także