Oranżeria - zatrzymać lato

Oranżeria - zatrzymać lato

ogród zimowyBudując własny dom, poza czysto funkcjonalnymi pomieszczeniami, chcemy
też wygospodarować w nim przestrzeń szczególną, klimatyczną czy nawet magicz
ną. Kominek to jeden z najczęstszych sposobów na urządzenie takiego miejsca, ale czy najlepszy? Innym pomysłem, nie mniej atrakcyjnym i niezwykłym, może się okazać ogród zimowy.

Lato to czas, kiedy chętniej niż w samym domu, spędzamy czas na tarasie lub w ogrodzie. Jednak kiedy kończą się ciepłe dni i wieczory nasze życie przenosi się do wnętrza domu. A przecież wczesną wiosną też mamy piękne zachody słońca, a zimą również trafiają się niezwykle słoneczne dni. Wiedzą o tym szczęśliwi posiadacze ogrodów zimowych, którzy nie bacząc na porę roku mogą się rozkoszować zielenią wewnątrz ogrodu, widokami na zewnątrz i słońcem. Dla nich zimowy czas spędzany w domu nie oznacza siedzenia w czterech ścianach.

Kiedy uprawiano pomarańcze

Ogrody zimowe zwane też oranżeriami… Budowane od stuleci, przeszklone budynki służyły do uprawy cytrusów, w tym pomarańczy (stąd nazwa oranżeria). Budowano je przy rezydencjach, w parkach i ogrodach pałacowych. Były także miejscem spotkań towarzyskich i rozrywek kulturalnych. Dzisiaj coraz więcej właścicieli domów decyduje się na budowę w swojej posiadłości ogrodu zimowego. Niewątpliwy wpływ na popularność tej formy ma fakt, że stały się one łatwo dostępne. Na naszym rynku jest coraz więcej firm specjalizujących się w realizacji takich projektów. Ogród zimowy najlepiej zaprojektować razem z domem, tak aby móc stworzyć spójną i ciekawą formę. Można również dobudować oranżerię do istniejącego budynku, jednak grozi to pewnymi ograniczeniami natury konstrukcyjnej i przestrzennej.

ogród w domuogród zimowy

Po co w domu ogród?

Długo by wymieniać wszystkie zalety tej formy architektonicznej. Zacznijmy od walorów, które zwiększają komfort samych mieszkańców - całoroczny dostęp promieni słonecznych i możliwość czerpania z nich energii nie narażając się na zimno czy wiatr. Często do wystroju wnętrza ogrodu używa się mebli z wikliny. Relaks w takim wiklinowym fotelu, zatopionym w słońcu, nawet w środku mroźnej zimy może dać złudzenie, wyczekiwanego całą zimę, letniego wypoczynku. Dla miłośników ogrodnictwa to wymarzony sposób na uprawianie tej pasji przez okrągły rok, wraz z możliwością uprawy egzotycznych gatunków roślin i kwiatów.
Ale ogród zimowy to również korzyści dla domu jako budynku. Przede wszystkim przeszklony ogród uatrakcyjnia jego architekturę. Poza walorami estetycznymi ma też bardziej funkcjonalne zalety jak zwiększenie powierzchni użytkowej i poprawa bilansu cieplnego budynku, co idealnie wpisuje się w aktualny trend energooszczędnego budownictwa.

oszklony tarasdomowy ogród

Trudna sztuka wykonania oranżerii

Aby ogród zimowy prawidłowo spełniał swoje funkcje bardzo ważny jest dobry projekt i jego fachowa realizacja. Najważniejsze, aby nasz ogród był ciepły, szczelny i przewiewny. Niezwykle istotna jest izolacja przeciwwilgociowa. Duże przeszklone powierzchnie wymagają też zabezpieczenia przed utratą ciepła i przeciekaniem (np. przy użyciu pianki poliuretanowej i taśmy polipropylenowej). Pamiętajmy, że projekt ogrodu zimowego powinien uwzględniać konkretne uwarunkowania zewnętrzne. Przede wszystkim nasłonecznienie. Dlatego projekt powinien zawierać indywidualne obliczenia, m.in. kąta nachylenia dachu i padania promieni słonecznych tak, aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie ogrodu.

oranżeriaogród zimowy

 

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Mirela Stępniewska

Zdjęcia: Gracja, Hatex, Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także