Osłony okienne - żaluzje, rolety, okiennice, markizy

Osłony okienne - żaluzje, rolety, okiennice, markizy

Najważniejszą rolą okien jest doświetlenie wnętrz światłem dziennym. Jeśli jednak słońce jest zbyt intensywne, ochronę przed słońcem zapewnią osłony okienne – żaluzje, rolety, markizy.

Wybór rodzaju osłon okiennych zależy od typu pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Należy przy tym wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia oraz funkcję pomieszczenia.

żaluzje pionoweroleta okienna

Rodzaje żaluzji okiennych

Żaluzje zewnętrzne (fasadowe) są montowane na zewnątrz otworu okiennego. Nie pozwalają, by  pomieszczenie było za bardzo nasłonecznione, chronią także szyby przed działaniem warunków atmosferycznych lub np. przed stłuczeniem. Można nimi sterować ręcznie (korbką lub sznurkiem) lub elektrycznie. Żaluzje zewnętrzne powinny być dopasowane do koloru i stylu elewacji budynku.

Dowiedz się więcej o: Rodzajach żaluzji i materiałach, z jakich są produkowane

W żaluzjach wewnętrznych, podobnie jak w zewnętrznych, można przez zmianę kąta nachylenia lameli (listew) kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza. Okno może być tylko częściowo zasłonięte. Do wyboru mamy:

  • żaluzje poziome wewnętrzne zapewniają nam też prywatność, chroniąc przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Te wykonane z drewna lub plecionki bambusowej dodają wnętrzu charakteru i ciepła. Żaluzje poziome pasują zarówno do wnętrz urządzonych klasycznie, jak i do minimalistycznych, w zależności od wybranego koloru (biel, beże, brązy po czerń).  Żaluzje mogą być też zrobione z aluminium lub tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych kolorach. Żaluzje zwykle opuszcza i podnosi się ręcznie. Ich główna wada: czyszczenie pojedynczych lamelek jest bardzo uciążliwe.
  • żaluzje pionowe (wertikale) stosowane są częściej w biurach, salach konferencyjnych lub innych pomieszczeniach użyteczności publicznej, ale pojawiają się również w mieszkaniach. Żaluzje pionowe montuje się nad otworem okiennym lub pod sufitem; lamele są szersze niż w żaluzjach poziomych i umieszczone w szynie (można je też zsunąć na bok jak zasłony). Ustawienie lameli regulujemy za pomocą sznurka lub napędu elektrycznego.

żaluzja do okien dachowychroleta plisowana

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przeciwsłoneczną przez całkowite zaciemnienie pomieszczenia. W zimie izolują przed chłodem, przez co zmniejsza się strata ciepła, oraz redukują hałas. Chronią powierzchnię szyby przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami. Można je otwierać i zamykać ręcznie, z wykorzystaniem napędu elektrycznego lub energii słonecznej.

Na rynku dostępne są też rolety zewnętrzne przypominające żaluzję. Przy zastosowaniu rolety można  ustawić lamelki w dwóch pozycjach. Zaciągnięte zaciemniają wnętrze i chronią przed upałem. Jeśli chcemy wpuścić do wnętrza światło dzienne, nie musimy zwijać rolety – wystarczy ustawić lamelki pod katem 40° (tak jak w żaluzji). Roletę zewnętrzną można obsługiwać w każdej pozycji; gdy okno jest zamknięte, otwarte w pozycji obrotowej lub uchylnej albo w pozycji do mycia. Roletą można sterować tylko za pomocą pilota radiowego. Pancerza rolety nie można przesunąć do góry z zewnątrz, co dodatkowo utrudnia włamanie. Rolety zewnętrzne mogą być wyposażone w czujnik niskich temperatur, który automatycznie wyłącza funkcje żaluzji (nie można ustawić lamelek pod kątem) przy krytycznych temperaturach zewnętrznych, zapobiegając uszkodzeniu rolety, gdy jest pokryta śniegiem lub lodem. Roleta pozwala zaciemnić wnętrze także w dzień dzięki temu, że nie przepuszcza światła.

Dowiedz się też: Jak czyścić rolety zewnętrzne

Rolety wewnętrzne

Stosowane w roletach wewnętrznych tkaniny (bawełna lub poliester) lub słomiane maty nawinięte na drążek są zamocowane do ościeżnicy lub do ściany nad oknem. Rolety zwijane są wyposażone w mechanizm łańcuszkowy lub sprężynowy. Rolka z roletą może być odsłonięta, jednak najładniej wygląda, gdy jest schowana w kasecie.  Wzdłuż okna warto zamontować prowadnice, dzięki czemu roleta przylega do szyby i pozostaje na miejscu przy uchylaniu okna.

Rodzaj tkaniny warto dobrać do charakteru pomieszczenia. W pokoju dziennym najlepiej sprawdzą się materiały transparentne, które nie zaciemnią wnętrza, a jednocześnie zapewnią prywatność. Natomiast do sypialni czy pokoju dziecka odpowiednie będą modele z tkanin zaciemniających – słońce nie będzie przeszkadzało podczas popołudniowej drzemki.

roleta zaciemniająca i plisowanaroleta zewnętrzna do okien dachowych

Rolety wewnętrzne z charakterem
Rolety mogą być też plisowane – nie mają kasety, dzięki czemu można operować zarówno dolną jak i górną listwą. Umożliwiają ustawienie tkaniny na dole (w formie zazdroski) albo na górze (jak tradycyjne rolety). Natomiast powłoka thermostop w roletach latem zmniejsza ilość słońca wpadającego do wnętrza, a w chłodne dni zatrzymuje ciepło wewnątrz. 

Dowiedz się też: Jak sprawnie wyczyścić rolety materiałowe

roleta dwuwarstwowa dzień-nocCiekawy sposób na przesłonięcie okien to rolety dzień-noc – są to dwie warstwy poziomych pasów tkaniny wzajemnie się przemieszczające. W ten sposób w dzień możemy częściowo odsłonić okna, lub jednym ruchem zupełnie je zasłonić. Inna możliwość to użycie dwóch różnych tkanin (ażurowej oraz zaciemniającej) i stworzenie z nich podwójnego systemu dopasowanego do zmiennych warunków oświetlenia w czasie dnia i nocy.

Efektownie wyglądają rolety rzymskie – w poprzek zasłony wszywa się w regularnych odstępach pręty lub listewki tak, że po podciągnięciu tworzą się równe fałdy. Można tu zastosować różne rodzaje materiałów, np. cieńsze i delikatne tkaniny transparentne filtrujące światło lub lejące się, satynowane, które zdobią nie tylko okno, ale też całe wnętrze.

Do obsługi rolet i żaluzji przy wysoko zamontowanych oknach przydadzą się drążki teleskopowe.

W mieszkaniach, w których przebywają dzieci, należy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Luźno wiszące elementy rolety wewnętrznej mogą stać się groźną zabawką – warto wtedy zamontować uchwyt na łańcuszek zwijający. Inne rozwiązanie to rolety z mechanizmem sprężynowym, dzięki któremu można wyeliminować wszelkie niebezpieczne elementy.

mechanizm sprężynowy w rolecieuchwyt do mocowania łańcuszka rolety

Drewniane okiennice wewnętrzne i zewnętrzne

Inna możliwość  ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem to zewnętrzne lub wewnętrzne drewniane okiennice. Zewnętrzne okiennice lamelkowe lub deskowe są jednocześnie dopełnieniem elewacji naszego domu. W okiennicach wewnętrznych do ramy panelu także są zamocowane lamele – kąt ich nachylenia również można regulować, przez co okiennice przypominają żaluzje.

Dowiedz się więcej o: Okiennicach okiennych

okiennice wewnętrzneokiennice zewnętrzne

markizy zewnętrzneMarkizy do okien dachowych

Przed nagrzewaniem się pomieszczeń, skuteczniej niż rolety czy żaluzje wewnętrzne, chronią markizy – nie zaciemniają wnętrza i odbijają promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby, pozwalając jednocześnie na kontakt wzrokowy z otoczeniem. Określenie markiza kojarzyło się wcześniej z daszkiem nad sklepem czy balkonem. Markizy do okien dachowych są podobne do rolet. Montuje się je od zewnątrz, ale rozsuwa je ręcznie od strony pomieszczenia. Przy zamykaniu okna obrotowego markiza sama się rozwinie, a w zależności od położenia okna będzie się automatycznie wysuwać lub chować. Po otwarciu okna trzeba zaczepić dolny koniec markizy do haczyków znajdujących się w zewnętrznej krawędzi okna. Materiał w formie siateczki wykonany z wytrzymałej na działanie czynników atmosferycznych tkaniny z włókien szklanych jest odporny na zabrudzenia i łatwy w czyszczeniu. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną i włożona w kaseton montowany nad oknem – po zwinięciu nie zmniejsza się powierzchnia przeszklenia. Skuteczne zacieniają wnętrze nawet przy uchylonym oknie, dzięki zastosowaniu szerszego materiału. Markizy do okien dachowych chronią meble przed promieniami UV powodującymi zmianę ich koloru, a także przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, szczególnie przy pracy z komputerem. Można je obsługiwać ręcznie (np. sznurkiem), ale także z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz energii słonecznej.

Przeczytaj też: Markizy zewnętrzne - skuteczna ochrona przed nagrzewaniem pomieszczeń

Osłony okienne z napędem elektrycznym
Zewnętrznymi akcesoriami okiennymi najwygodniej sterować z zastosowaniem napędu elektrycznego, choć jest to dość kosztowne rozwiązanie. Roletę czy żaluzję uruchamia się przełącznikami ściennymi znajdującymi się w poszczególnych pomieszczeniach.

Wewnętrzne i zewnętrzne akcesoria okienne przede wszystkim chronią przed słońcem, zapewniają domownikom prywatność, a jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. 

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Fakro, Franc Gardiner, Idee Design, Jasno Shutters, MAG, Stolbud Włoszczowa, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także