Oszczędnie i bez utraty energii

Oszczędnie i bez utraty energii

Duży dom dla czteroosobowej rodziny, to nie tylko wydatek związany z jego budową, ale również znaczne koszty utrzymania w przyszłości. Szczególnie zimą rachunki rosną, a marzeniem każdego właściciela jest ich obniżenie. Firma Velux ma w swojej ofercie wysokiej jakości produkty, które zagwarantują ich użytkownikom niższe koszty utrzymania domu.

Wszystkie okna do poddaszy Velux wyposażone są w energooszczędne pakiety szybowe, dzięki którym charakteryzują się one bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia się gazem szlachetnym najczęściej argonem, który poprawia izolacyjność pakietu. Wewnętrzną szybę pokrywa się powłoką niskoemisyjną, czyli ultra cienką warstwą napylonych tlenków metali. Ma ona zdolność odbijania podczerwonego promieniowania cieplnego, jakie jest np. emitowane przez kaloryfery. Takie rozwiązanie zapobiega wychładzaniu poddasza w zimie, a przegrzewaniu w lecie.

kolektoryZe względu na możliwe straty energii właściwe ocieplenie okna do poddaszy podczas montażu jest niezwykle ważne, dlatego Velux przygotował całą gamę produktów ułatwiających wykonanie izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Nie tylko poprawiają one parametry izolacyjne okna, ale także ułatwiają montaż, ponieważ są idealnie dopasowane do jego rozmiaru.

W krajach Unii Europejskiej, około 25% całej wytwarzanej energii zużywa się na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i wody. Niestety zaledwie ok. 6% wyprodukowanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, które na szczęście z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Wprowadzone w br. na rynek polski kolektory Velux wyposażone są w wysoce selektywne pokrycie próżniowe, dzięki czemu cechują się aż 95% współczynnikiem pochłaniania energii słonecznej. Współpracują z każdym systemem grzewczym, pokrywają nawet do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Zakładając, że średnio dziennie na osobę zużywamy ok. 50 litrów ciepłej wody o temperaturze 55°C, to roczne koszty ogrzania wody wynoszą ok. 1300 zł na potrzeby czterech osób. Instalując kolektory Velux można zaoszczędzić ok. 1000 zł rocznie. Do ogrzania 200 litrów wody potrzeba ok. 2,5 m² kolektorów, a koszt takiej inwestycji wynosi ok. 3500 zł (kolektory wraz mocowaniami i łącznikami), zatem uwzględniając rosnące koszty energii, inwestycja powinna zwrócić się w ciągu około 3-4 lat. Kolektory słoneczne montuje się na skośnym dachu w zestawach wraz z oknami do poddaszy lub samodzielnie. Z gromadzonej energii można korzystać przez cały rok, ponieważ na kolektorach ułożonych pod skosem śnieg gromadzi się znacznie rzadziej. Jeśli jednak obfite opady zasypią kolektor można z łatwością usunąć śnieg używając specjalnej funkcji do podgrzania powierzchni.

Straty energii można również eliminować stosując okna sterowane elektrycznie Velux , które dzięki systemowi io-homecontrol®, mogą współdziałać z innym elektrycznym wyposażeniem domu jak: bramy garażowe, rolety czy ogrzewanie. Na przykład na czas wietrzenia system będzie automatycznie wyłączał ogrzewanie, co już może przyczyniać się do oszczędności.

VELUX ma w swojej ofercie również szeroką gamę akcesoriów do okien typu: rolety, żaluzje, markizy. Po zasłonięciu rolety zewnętrznej Velux straty ciepła redukują się o 15%. Cała gama elektrycznych akcesoriów zasilanych bateriami słonecznymi jest niezwykle funkcjonalna, a zarazem ekologiczna.

W swej działalności firma VELUX szczególną uwagę zwraca na ochronę środowiska naturalnego. Od ponad pół wieku firma dba, aby używane przez nią materiały były jak najbardziej przyjazne środowisku. Doskonaląc swoje produkty stosuje najnowocześniejsze techniki produkcyjne i rozwiązania technologiczne. Velux jest partnerem akcji zorganizowanej przez redakcję miesięcznika Ładny dom „Stać Cię na dom”, której celem jest propagowanie budowy domów tanich w utrzymaniu. Ponadto uczestniczy w kampanii „Branding Denmark – Energia i Efektywność” zorganizowanej przez Ambasadę Danii, której celem jest promocja efektywnego wykorzystania energii w budownictwie.

Warto już na etapie inwestycji pomyśleć o zminimalizowaniu kosztów utrzymania domu, choć czasami będzie to wymagało zwiększonych nakładów finansowych w trakcie budowy. Jednak energooszczędne, a zarazem ekologiczne rozwiązania są coraz tańsze i bardziej dostępne. Niższe koszty kredytów mieszkaniowych sprzyjają również inwestycjom w bardziej zaawansowane technologie. Ciepły i tani w utrzymaniu dom to przede wszystkim energooszczędne okna, dobre ocieplenie budynku, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także