Pakiety szybowe w oknach energooszczędnych – charakterystyka

0
Energooszczędne okna
Jednym z podstawowych elementów wpływających na energooszczędność okna są parametry pakietu szybowego.

Analizy rynkowe wskazują, że sprzedaż okien energooszczędnych zdecydowanie rośnie. To dowód na to, że stajemy się społeczeństwem coraz bardziej świadomym. Dodatkowo, warto zdawać sobie sprawę, że o parametrach termoizolacyjności całego okna, w ogromnej mierze decyduje zastosowany zestaw szybowy.

Szyba w oknie zajmuje blisko 70% jego całkowitej powierzchni. Zupełnie nielogiczne byłoby zatem zaprzeczanie faktowi, iż to właśnie ona ma zasadnicze znaczenie w kształtowaniu wartości jednego z najważniejszych wskaźników dotyczących stolarki okiennej, tj. Uw (współczynnik przenikania ciepła okna). O możliwościach zaoszczędzenia energii, oprócz przenikalności cieplnej przez szybę, decyduje też przepuszczalność przez nią promieni słonecznych do pomieszczeń i tym samym – utrzymywanie optymalnej temperatury we wnętrzach przez cały rok.

Energooszczędny pakiet szybowy – charakterystyka ogólna

Większość producentów w branży okiennej stosuje do szklenia okien szyby o grubości 4 mm. Pojedyncza tafla szkła o takiej grubości nie posiada rzecz jasna wystarczającej izolacyjności cieplnej. Dlatego też w celu poprawienia termoizolacyjności

okien – szyby łączy się w pakiety i tworzy przeszklenia wielokomorowe. Standardowy pakiet szybowy składa się z dwóch tafli szkła i przestrzeni pomiędzy nimi (najczęściej 16 mm), którą wypełnia się argonem, tj. gazem o lepszej od powietrza izolacyjności cieplnej. Nie jest to jeszcze jednak w dalszym ciągu rozwiązanie, które spełniałoby aktualne kryteria energooszczędności. Dla dalszego polepszenia parametru „Ug”(wartości określającej przenikalność ciepła przez przeszklenie w oknie), stosuje się zestawy dwukomorowe z pakietami trzyszybowymi.
Dodatkowe, znaczące korzyści przynosi pokrywanie szkła powłokami niskoemisyjnymi, wykorzystywanie do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej kryptonu, tj. gazu o jeszcze lepszych właściwościach izolacyjności cieplnej niż posiadane przez argon oraz wykonywanie tzw. ciepłych ramek dystansowych. Wszystkie te zabiegi pozwalają na uzyskanie przeszkleń o naprawdę imponującym wskaźniku „Ug” (współczynnik przenikania ciepła szyby). W nowoczesnych i przynoszących wymierne oszczędności energii cieplnej oknach wynosi on mniej niż 0,5 W/(m²·K).

Nie samo „Ug” świadczy o energooszczędności pakietu szybowego

Decydując się na zakup okien z pakietem szyb energooszczędnych, warto uwzględniać też parametry inne niż tylko samo „Ug” (przepuszczalność ciepła przez zestaw szkła). Oczywisty jest fakt, że im mniej wytworzonego w pomieszczeniach ciepła utracimy, tym oszczędności będą wyższe. Jednak warto zwrócić uwagę, że równie ważna jest możliwość pozyskiwania przez szyby darmowej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. O możliwościach jej wykorzystania informują nas współczynniki „g” oraz „Lt”.

Przeczytaj też: Okna powinny być nie tylko ciepłe, ale też ciche. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednio ciche okna

Pierwszy z wymienionych  powyżej ("g" - nazywany również solar faktorem)  określa, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę zostanie przepuszczona do wewnątrz pomieszczeń. Wyższa procentowa wartość współczynnika „g” świadczy o większych możliwościach pasywnego pozyskiwania ciepła. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że przy wysokich wartościach wskaźnika „g” trzeba też liczyć się ze znaczącym nagrzewaniem się wnętrz w lecie, co raczej nie jest szczególnie pożądane. W budownictwie pasywnym prawdziwą furorę robią tzw. okna aktywne. Są to okna z pakietami szybowymi o wartości współczynnika „g” powyżej 45%. Doskonale sprawdzają się w zimie, ale niestety w lecie bez odpowiednich rolet lub markiz są już mniej przyjazne dla mieszkańców. Zwłaszcza, gdy okno wyeksponowane jest na południe. Dlatego też optymalną wartość współczynnika „g” szacuje się na poziomie 35 – 40%.

Z kolei parametr „Lt” wskazuje ilość światła, jaką przepuszczają szyby. Także i tę wartość podaje się procentowo. Im jest ona wyższa, tym z widniejszym wnętrzem będziemy mieli do czynienia. O potrzebie dostarczenia do pomieszczeń mieszkalnych dostatecznej ilości światła dziennego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Większa jasność poprawia nasze nastroje i jest korzystna dla zastosowanych zabiegów aranżacyjnych. Dlatego też wybierajmy okna z pakietami o jak najwyższym współczynniku „Lt”. Jest to szczególnie ważne, gdy przy produkcji okna wykorzystano szkło z powłokami niskoemisyjnymi lub z dużym udziałem tlenków metali. Wysoki parametr „Lt” jest też istotny w przypadku przeszkleń wielokomorowych oraz wtedy, gdy okno wychodzi na północ. Wówczas wskazana jest przepuszczalność światła na poziomie 70 – 80%.

Znaczenie przestrzeni międzyszybowej

Przestrzeń pomiędzy taflami szkła w zestawach szybowych ma szerokość od 10 do 16 mm. Teoretycznie szersza przestrzeń gwarantuje lepszą izolacyjność pakietu. Jednak 16 mm jest w tym przypadku wartością graniczną. Gdyby szczelina była szersze – powietrze zaczęłoby krążyć i nie poprawiałoby izolacyjności, a w drodze konwekcji – powodowało straty energii.
Oprócz samej szerokości przestrzeni międzyszybowej, ogromne znaczenie ma również to, czym została ona wypełniona. Obecnie są na powyższe różne możliwości, które generują różne koszty zakupu stolarki. Aktualnie w szczelinach międzyszybowych nie pozostawia się już powietrza, a w standardzie wypełnia je wspominanym we wstępnej części artykułu argonem. Zdecydowanie lepszy pod względem izolacyjności cieplnej jest krypton lub ksenon. Stosowanie  tych gazów podnosi jednak bardzo koszty produkcji stolarki okiennej, gdyż są one trudne w pozyskiwaniu (zawartość argonu w powietrzu wynosi 0,93%, zaś kryptonu zaledwie 0,0001%).

Dowiedz się: W jaki sposób energooszczędne okna wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania

Ciepła ramka dystansowa

Choć ramka dystansowa w oknie ze względu na niepozorne rozmiary może wydawać się niewiele znaczącym elementem, to w rzeczywistości sporo wnosi do konstrukcji zestawu szybowego. Zwłaszcza pod kątem jego termoizolacyjności. Standardowe ramki dystansowe wykonywane są z aluminium, czyli materiału mającego kiepskie właściwości izolowania ciepła. W zestawach energooszczędnych stosuje się tzw. ciepłe ramki, tj. wytwarzane z materiałów o wyższym oporze cieplnym niż opór charakteryzujący aluminium. Wówczas element utrzymujący tafle szkła w określonej odległości od siebie, robi się ze stali, stali szlachetnej lub z tworzyw sztucznych. Tego rodzaju ramki wypełnia się absorbentem pary wodnej (w celu eliminowania zjawiska „pocenia się” szyb) oraz uszczelnia specjalnymi uszczelkami butylowymi (dla uzyskania jeszcze lepszej szczelności zestawu szybowego). Podczas dokonywania zakupu droższych okien energooszczędnych warto dopytywać sprzedawcę o jakość zastosowanej ramki dystansowej. Ma ona bowiem znaczenie podczas obliczania parametru Uw, tj. wskaźnika przepuszczalności ciepła dla całego okna.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także