Parapet wewnętrzny

Parapet wewnętrzny

Parapet może pełnić funkcje dekoracyjne i użytkowe, przede wszystkim jednak jest to element wykończenia wnęki okiennej, podtrzymujący okno. Aby parapet wewnętrzny właściwie spełniał swoją funkcję bardzo ważny jest jego prawidłowy montaż oraz dobór właściwego materiału.

Przede wszystkim parapet musi być trwały, a to w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Dobrze aby parapet wewnętrzny miał dyskretny charakter - kształt i kolor. Ponieważ nie zmienia się go tak często jak inne elementy wyposażenia czy wykończenia wnętrza np. tapety, dywany, meble. A parapet zdecydowanie musi z nimi współgrać dlatego lepiej żeby był w miarę uniwersalny i pasował do zmian jakie z czasem będziemy wprowadzać w pomieszczeniu.

drewno - pamiętajmy, że drewno „pracuje”. W przypadku parapetów może być ono narażone na działanie wilgoci i grzejników, w rezultacie odkształcać się. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na drewniany parapet, najlepiej wybrać ten z drewna klejonego warstwowo, z drzew liściastych: grabu, dębu, klonu oraz różnego rodzaju gatunków egzotycznych. Parapety drewniane można pomalować farbą kryjącą lub zaimpregnować, najczęściej jednak barwi się je bejcą a następnie pokrywa lakierem.

PVC - zaletą parapetów z tego tworzywa jest odporność na wilgoć. Niestety  są one wrażliwe na wysoką temperaturę. Pod wpływem ciepła mogą się odkształcać i deformować. Dlatego odległość między takim parapetem a grzejnikiem powinna być nie mniejsza niż 20 cm.

kamień - parapety kamienne najczęściej wykonuje się z marmuru, trawertynu lub granitu. Są to materiały mocne i trwałe. Wyglądają elegancko. Niestety nie są tanie. Kamień, jako surowiec naturalny, może mieć różny odcień i ułożenie żyłek. Pamiętajmy więc, że próbka materiału może się różnić od ostatecznego wyglądu całego parapetu. Ponieważ marmur ma porowatą powierzchnię, parapet należy posmarować specjalnym płynem konserwującym, który zabezpieczy go przed zabrudzeniem.

z konglomeratów - czyli sztucznego kamienia powstałego z mielonego kruszywa specjalnie dobranych gatunków kamienia, spojonego żywicą poliestrową. Świetnie imitują parapety z kamienia. Są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości. Ich zaletą jest również to, że można im nadać dowolny kształt (dzięki formom, w których się je odlewa) i kolor (dzięki dodawanym pigmentom).

akrylowe - wykonane z masy zawierającej akryl. Parapety te są twarde i jednorodne. Nie odbarwiają się nawet pod wpływem większości środków czyszczących. Dostępne w wielu kolorach, z powierzchnią matową, półmatową albo z połyskiem.

parapet kamiennyparapet z kamieniaparapet z powłoką z żywicy melaminowej

laminowane - wykonane z płyty wiórowej. Płyta ta może imitować drewno lub marmur, nie zawsze jednak daje to korzystny efekt - zwykle widać, że jest to tylko laminat imitujący bardziej szlachetny materiał. Laminowane parapety są tanie i bardzo popularne. Ważne jest zabezpieczenie krawędzi przyciętych od strony okna, niezabezpieczone mogą spowodować zawilgocenie płyty wiórowej i odklejenie się laminatu.

Jakie parapety?

parapety drewniane
wynik głosowania
18,4%
parapety z kamienia
wynik głosowania
27,4%
parapety z konglomeratu
wynik głosowania
14,4%
parapety z tworzywa
wynik głosowania
39,8%

Ilość oddanych głosów: 2774


laminowane i spiekane (HPL) - wykonane z płyt drewnopochodnych,  tu  jednak laminat jest dodatkowo spieczony z płytą. Parapety te mają właściwości i wzory podobne do parapetów laminowanych. Ich powierzchnię trudno zarysować, są lekkie i odporne na pęknięcia. Dzięki spieczeniu laminat nie odkleja się, nawet przy długim bezpośrednim kontakcie z wodą. Dlatego parapety laminowane i spiekane często montuje się w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenia jak kuchnia czy łazienka.

Uwagi przy montażukolorowe parapety

Najważniejsze aby po zamontowaniu parapet był stabilny, zabezpieczony przed wilgocią i chronił wnętrze przed utratą ciepła. Prawidłowe osadzenie parapetu wpływa na izolacyjność cieplną okna. W wyniku błędnego montażu, w okolicach parapetu może powstać tzw. mostek termiczny (miejscowe obniżenie izolacyjności cieplnej). Aby ograniczyć utratę ciepła, należy wypełnić poliuretanową pianką montażową przestrzeń pomiędzy ościeżnicą okna a dolną częścią ściany. Miejsce styku parapetu ze ścianą i ościeżnicą najlepiej wypełnić masą uszczelniającą. Jeśli pod parapetem znajduje się grzejnik, wówczas ten pierwszy pełni dodatkową funkcję – wpływa na kierunek przepływu ciepłego powietrza, zakrywając grzejnik kieruje poziomo ciepłe powietrze do wnętrza. Odległość między żeberkami grzejnika a parapetem powinna wynosić minimum 15 cm.

Jeżeli więcej niż jedna trzecia parapetu wystaje poza ścianę, musi być on umocowany na wspornikach, metalowych lub drewnianych. Parapet, dobrze umocowany, odpowiednio szeroki i wykonany z solidnego materiału (kamienia lub drewna) może służyć jako siedzisko.

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Mirela Stępniewska

Zdjęcia: MS więcej niż Okna, Werzalit

Polecamy Ci również

Zobacz także