Parapet z kamienia

Parapet z kamienia

Parapet jest istotnym elementem wizerunku okna. Parapet z kamienia podkreśla jego urodę i nadaje mu bardziej elegancki wyraz.

parapet z kamienia

Parapety kamienne - solidność i jakość

Zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych w wystroju wnętrzach parapet pełni funkcję praktyczną i ozdobną. Z tego względu powinien być wykonany z estetycznych i solidnych materiałów. Równie ważny jest odpowiedni montaż i konserwacja. Montaż marmurowych, granitowych czy też trawertynowych płyt zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu wymaga wprawy i użycia profesjonalnych materiałów budowlanych. Należy pamiętać, że kamienne parapety są cięższe od standardowych, wykonanych z plastiku lub metalu. Obciążone dodatkowo przez stojące na nich doniczki i rozmaite drobiazgi, muszą mieć dobrze wyważoną konstrukcję. Solidne osadzenie płyt da nam pewność, że nic się nie stanie w czasie użytkowania ich powierzchni. Ze względów praktycznych warto tę kwestię powierzyć fachowcom. Renomowani wykonawcy nie tylko zadbają o poprawny montaż, ale również o estetykę. W zależności od surowca można dobrać utrzymany w tonacji kolorystycznej odcień zarówno kleju, silikonu, jak i akrylu.

Przeczytaj też o: Nakładkach na parapety, które pozwolą na szybką metamorfozę parapetu

Jakie parapety?

parapety drewniane
wynik głosowania
18,4%
parapety z kamienia
wynik głosowania
27,4%
parapety z konglomeratu
wynik głosowania
14,4%
parapety z tworzywa
wynik głosowania
39,8%

Ilość oddanych głosów: 2774

Jak dbać o parapet z kamienia

Kamienne parapety, choć są jednym z najtrwalszych surowców, jak każdy element aranżacji domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli podkreślić ich naturalną urodę. Zarówno w przypadku marmuru, granitu czy trawertynu rozpoczyna się ona już na etapie obróbki materiału. Surowiec już w chwili cięcia płyty musi zostać dokładnie oczyszczony i zaimpregnowany. Kiedy ekipa montażowa przyjeżdża do klienta, materiał zostaje ponownie odświeżony i zaimpregnowany odpowiednimi środkami ochronnymi dla kamieni. Dalsza pielęgnacja kamiennych płyt staje się dzięki temu łatwa. Odpowiednio przygotowaną powierzchnię wystarczy w razie potrzeby przetrzeć wilgotną ściereczką bez używania detergentów. Dla podtrzymania efektu świeżości nakładanie impregnatu należy regularnie ponawiać. Częstotliwość uwarunkowana jest jednak kilkoma czynnikami. Niezwykle istotny jest rodzaj powierzchni, typ surowca oraz umiejscowienie w przestrzeni domu. Delikatniejsze materiały takie jak, marmur i trawertyn lepiej sprawdzają się we wnętrzach. W zależności od intensywności czyszczenia powinny być zabezpieczane odpowiednimi środkami co 3 - 6 miesięcy. W przypadku wewnętrznych parapetów granitowych wystarczy raz w roku zastosować odpowiednie środki. Parapety zewnętrzne z uwagi na bezpośrednie narażenie na działanie warunków atmosferycznych wymagają już częstszej pielęgnacji. Dwa razy do roku warto pokryć je ochronną warstwą impregnatu.

Przeczytaj więcej o: Parapetach zewnętrznych - jakie właściwości mają parapety z różnych materiałów

parapet zewnętrzny z granituparapet zewnętrzny

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: RR Granity

Polecamy Ci również

Zobacz także