Drewniane drzwi, podłogi, schody i okna. Jeśli w Twoim wnętrzu króluje leśny surowiec - pomyśl też o drewnianych parapetach.
Parapety pełnią funkcje dekoracyjne i użytkowe – z powodzeniem zastępują półki i kwietniki. Podkreślają charakter naszych okien. Właściwie dobrane, stanowią doskonałe dopełnienie wystroju wnętrza. Dobrze, jeśli ich kolorystyka współgra z kolorem drewnianej podłogi lub innych drewnianych elementów wykończeniowych wnętrza czy mebli.
Dobry materiał na parapet
Zanim zdecydujesz się na drewniany parapet, pamiętaj, o jednej zasadzie – drewno „pracuje”. Zmiany temperatury, wilgotności powietrza oraz bliskie sąsiedztwo grzejników nie pozostają bez wpływu na jego wygląd. Zwłaszcza parapet zrobiony z litego drewna może się paczyć i odkształcać. Zdecyduj się zatem na ten, wykonany z drewna klejonego. W poszczególnych jego warstwach kompensują się ewentualne odkształcenia materiału. Najlepszym surowcem do produkcji takiego parapetu jest zdecydowanie drewno drzew liściastych: grabu, dębu, klonu oraz różnego rodzaju gatunków egzotycznych.
Dowiedz się: Jak sprawić, żeby parapet wyglądał jak nowy
Mocowanie parapetu drewnianego
Pianka. Drewniane parapety mocuje się przeważnie za pomocą rozprężnej pianki poliuretanowej. Nanosi się ją przez plastikową rurkę, umieszczaną w dyszy. Kolejnym rozwiązaniem jest pianka w pistolecie.
W trakcie aplikowania, dwukrotnie powiększa swoją objętość. Po stwardnieniu, można odciąć jej nadmiar zwykłym nożem. Warte polecenia są także pianki dwuskładnikowe, choć droższe od pozostałych – znacznie skuteczniejsze.
Klej montażowy. Warto go użyć, gdy zależy nam na szczególnie solidnym osadzeniu parapetu, na przykład wtedy, gdy nie będzie on wmontowany w ścianę i podsunięty pod ościeżnicę. Klej montażowy pakowany jest w kartusze, podobnie jak uszczelniacze silikonowe i akrylowe. Aplikuje się go za pomocą pistoletu do silikonów. W sprzedaży są kleje o różnej sile wiązania.
Wsporniki. Parapet można przymocować do ściany także za pomocą specjalnych wsporników - zwłaszcza, gdy nie ma go na czym osadzić. Ze względów estetycznych widocznym wspornikom, warto nadać ciekawy kształt, tak, by stały się kolejną ozdobą naszego okna.
Podpowiadamy też: Jak wybrać materiał na rolety okienne