Patio door

Patio door

przesuwne drzwi tarasoweOptyczne powiększenie wnętrza, większa ilość światła, widok na ogród – takie możliwości dają patio door.

Firma Roto zaprojektowała okucia do wielkogabarytowych okien typu patio door, które zastępują ściany i zwiększają optycznie przestrzeń, wpuszczają do wnętrza więcej światła i łączą dom
z ogrodem.

Wielkopowierzchniowe okna na całą wysokość pomieszczenia stosowane są zazwyczaj w salonach, gdzie pełnią również funkcję drzwi na taras lub balkon. Jedną z ich zalet jest zwiększenie ilości naturalnego światła w domu, szczególnie zimą, gdy niedostatek słońca wpływa niekorzystnie na samopoczucie domowników. Wbrew obiegowej opinii, że przez duże okna straty ciepła są proporcjonalnie większe, można je z powodzeniem stosować także w budynkach niskoenergetycznych. Takie możliwości stwarzają okucia Roto odpowiedzialne między innymi za nośność i siłę docisku skrzydła do ramy. Latem duże drzwi tarasowe nie tylko rozjaśniają wnętrza, ale także dają możliwość prawie całkowitego połączenia ich z ogrodem lub tarasem.

Zastępując ściany wielkopowierzchniowymi oknami z okuciami przesuwnymi (Roto Patio Life), uchylno-przesuwnymi (Roto Patio S, Roto Patio Z) czy harmonijkowymi (Roto Patio 6080) możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, która całkowicie zmieni wygląd salonu. Mając na względzie potrzeby naszych klientów zaprojektowaliśmy szereg rozwiązań do okien wielkogabarytowych tak, by były one całkowicie bezpieczne dla domowników, proste w obsłudze i – co bardzo ważne – energooszczędne – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okiennych i drzwiowych z Roto Frank.

obsługa Roto Patio Life jest intuicyjna, taka sama jak w tradycyjnym oknie RU

Lekkojezdne, na wysokość pomieszczenia – Roto Patio Life

To jedyne okucie przesuwne na rynku, dostosowane do bardzo dużej masy skrzydeł, nawet 400 kg, które podczas otwierania i zamykania nie podnosi skrzydła, dzięki czemu użytkownik nie musi używać siły, by je obsłużyć. Lekki przesuw zapewnia drzwiom mechanizm (sterowany klamką), który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości.

klamka u góry: Roto Patio Life znajduje się w pozycji bezpiecznej mikrowentylacji

Okucie Roto Patio Life umożliwia dodatkowo bezpieczną mikrowentylację przy zaryglowanych drzwiach. Szczelina wentylacyjna ponad górną krawędzią skrzydła, którą świeże powietrze dostaje się do środka, jest niewidoczna z zewnątrz i niedostępna dla owadów. Bardzo ważne w zakresie bezpieczeństwa jest to, że skrzydło podczas otwierania nie jest unoszone – w związku z tym nie ma ponad nim na tyle miejsca, żeby można je było podważyć.
Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest niski próg, szczególnie gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze, które mogłyby łatwo się o niego potknąć. W podobny sposób zlicowane są wszystkie trzpienie i elementy ryglujące, wystające w konkurencyjnych rozwiązaniach tego typu na wysokości głowy dziecka. Zapobiegają tym samym zranieniom.

niski próg i zlicowane elementy ryglujące to bardzo cenne rozwiązaniadrzwi na patio

Lekkie i bezpieczne – Roto Patio S i Roto Patio Z

Okucia te przeznaczone są do dużych i ciężkich (do 200 kg) uchylno-przesuwnych drzwi balkonowych i tarasowych. To rozwiązanie zapewnia największą szczelność drzwi dzięki okuciu
i punktom ryglowania na całym obwodzie skrzydła. Roto Patio Z ma duże odstawienie skrzydła od ramy, co umożliwia stosowanie masywnych profili do 122 mm grubości i potrójnych pakietów szybowych, takich jak w budynkach niskoenergetycznych.

drzwi balkonoweokucia roto

Wersja Roto Patio Z wyposażona została w mechanizm centralnego sterowania okuciem
z możliwością zamknięcia klamki na klucz. Wyróżnia je lekka obsługa dzięki nowym wózkom o dużej średnicy kółek – 28 mm. Zarówno duże kółka, jak i zintegrowane szczotki podndelikatny kształt osłonki drzwi tarasowychoszą żywotność wózków i poprawiają własności jezdne drzwi tarasowych. Poza tym nowe, podwójne wózki Patio Z w fabrycznie zmontowanej obudowie redukują zagrożenie wygięcia profilu, a tym samym możliwość obwieszenia skrzydła. Patio Z ma także nową osłonkę o delikatnym kształcie, dostępną w wielu wariantach kolorystycznych, przez co drzwi dyskretnie wkomponowują się w koncepcję wnętrza.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także