Pierwsze kroki do ogrodu zimowego

1
Ogród zimowy
Ogród zimowy pozwoli nam się cieszyć zielenią i światłem przez cały rok.

Ogród zimowy wiosną? Zdecydowanie tak – o budowie ogrodu zimowego warto pomyśleć teraz, żeby kolejną zimę spędzić w bardziej „cieplarnianych” warunkach.

Budowa ogrodu zimowego przy domu to znakomity pomysł dla wszystkich, którym zimą brakuje kontaktu z ogrodem. Poranna kawa na tarasie w… styczniu będzie smakowała wyśmienicie.

Od oranżerii do ogrodu zimowego

Nie bez przyczyny ogród zimowy bywa nazywany „wiecznie zielonym pokojem”. Ogrody zimowe mają dość długą tradycję. Pierwsze zaczęły powstawać w Europie Północnej już w XVI wieku i służyły uprawie drzewek cytrusowych. Stąd pierwotna nazwa ogrodu zimowego, czyli oranżeria. Oranżerie rozpowszechniły się przy pałacach władców i arystokracji w XVIII wieku, a w 1780 roku, na rozkaz króla Ludwika Orleańskiego, zbudowano w Moceau jeden z najbardziej znanych ogrodów zimowych.
Z czasem konstrukcja, funkcje, a przede wszystkim dostępność ogrodów zimowych znacznie się zmieniła. Żeby cieszyć się oranżerią, nie trzeba mieć pałacu, ani wielkiego majątku. W ogrodzie zimowym można oczywiście nadal uprawiać pomarańcze i inne egzotyczne gatunki roślin, a przede wszystkim – relaksować się w otoczeniu zieleni, bez względu na pogodę i porę roku. Ogród zimowy to również sposób na powiększenie powierzchni użytkowej naszego domu.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę wybierając projekt ogrodu zimowego

Budowa ogrodu zimowego przy domu

Ogród zimowy warto zaplanować już na etapie budowy domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby oranżerię dobudować do istniejącego domu. Dostępne obecnie technologie pozwolą nam stworzyć funkcjonalne wnętrze, bez zmniejszenia termoizolacyjności budynku. Pamiętajmy, że ogród zimowy musi być profesjonalnie zaprojektowany, z uwzględnieniem wszystkich obciążeń, wentylacji itp.
Na budowę ogrodu zimowego nie jest potrzebne pozwolenie na budowę (pod warunkiem, że jest on mniejszy niż 25 m²), jednak zamiar jego budowy trzeba zgłosić w starostwie powiatowym.

Z jakich materiałów buduje się ogrody zimowe

Obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się konstrukcje ogrodów zimowych jest aluminium. Jest ono trwałe, estetyczne, odporne na działanie wilgoci, a przy tym lekkie.
Stolarka aluminiowa jest nie tylko trwała i łatwa w utrzymaniu. Gwarantuje również optymalną izolacyjność termiczną oraz wiatro- i wodoszczelność, dzięki czemu zapewnia niższe koszty zużycia energii i większy komfort. A to również kierunek zgodny ze zmianami w prawie budownictwa, które coraz mocniej kładzie nacisk na materiały energooszczędne. Oszczędność energii to zarówno ulga dla portfela, jak i korzyść dla środowiska naturalnego – przekonuje Marlena Madej z ALUHAUS, marki należącej do Grupy Oknoplast.

Przeczytaj też: Jak wykończyć ogród zimowy, żeby cieszyć się nim przez cały rok

Ogród zimowy przy domu ma wiele zalet. Warto zacząć się zastanawiać nad jego budową.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: OKNOPLAST

Polecamy Ci również

Zobacz także