Pierwszy dom z paszportem

dom pasywnySokółka Okna i Drzwi S.A. była partnerem inwestycji pasywnej - jednorodzinnego domu. Budynek uzyskał jeden z pierwszych w kraju certyfikatów energetycznych - pierwszy dla domu pasywnego, wskazujący, że spełnia on z nawiązką wszelkie parametry budynku pasywnego.

Dom pasywny jest ideą domu oszczędnego w utrzymaniu dla mieszkańców i użytecznego dla środowiska. Podstawową koncepcją jest zasada maksymalnej efektywności energetycznej. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło jest możliwe m.in. dzięki zwiększeniu izolacyjności przegród, szczelnym oknom, zamontowaniu kolektorów słonecznych. Wówczas konwencjonalny system grzewczy nie jest potrzebny, ponieważ dom sam się nagrzewa i chłodzi. Autorem pierwszej definicji domu pasywnego z 1988 roku jest Wolfgang Feist z Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Zgodnie z tą definicją, dom pasywny jest budynkiem o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię, służącą do ogrzewania wnętrza (15 kWh/m² w ciągu roku).

Powierzchnia użytkowa domu zbudowanego w podwarszawskim Józefowie wynosi  109 m², przez co wpisuje się w potrzeby, jakie ma wiele rodzin planujących zakup bądź budowę domu. W projekcie uczestniczyli m.in.: pracownia Archon, Sokółka Okna i Drzwi S.A., Grupa Atlas, Lafarge Cement, Tremco Ilbruck, Philips, 3M.

Jak wiadomo, największa ilość ciepła ucieka z domu przez okna. Dlatego bardzo istotnym dla uzyskania odpowiednich parametrów było zastosowanie okien przeznaczonych do budownictwa pasywnego - drewnianych okien z linii GOLDPlus firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. o współczynniku przepuszczalności cieplnej dla całego okna Uw = 0,8 W/(m².K). Okna te jako pierwsze w Polsce uzyskały certyfikat wydany przez Passivhaus Institut w Darmstadt potwierdzający ich wysoką jakość oraz fakt, że spełniają wszelkie wymogi stawiane stolarce przeznaczonej do budownictwa pasywnego.

dom pasywnyW Domu Pasywnym II wyeliminowano ruchome skrzydła okien, zastępując je skrzydłami nieotwieralnymi. W znaczący sposób przyczyniło się to do dodatkowego podniesienia szczelności budynku. Dodatkowo współczynnik wypadkowy przenikania ciepła okien zmniejszył się o około 15% - do wartości U = 0,65-0,70 W/(m².K). Takie rozwiązanie pozwoliło również na powiększenie powierzchni szyb, czyli ilości dostarczanej energii słonecznej.

Zastosowane technologie przyniosły imponujący efekt. Powstały budynek ma doskonałe parametry niskoenergetyczne na poziomie 81,7 kWh (m² rok) dla energii pierwotnej, pułap dla domu pasywnego wynosi 120 kWh (m² rok). Udało się więc osiągnąć parametry o ponad 30% lepsze niż wymagane. Według Instytutu Budownictwa Pasywnego budynek pasywny, żeby spełniać swe wymogi musi mieć zużycie energii na poziomie nie większym niż 15 kWh na 1 m² dla energii końcowej na ogrzewanie i wentylację, natomiast w tym konkretnym przypadku zużycie energii zostało ocenione na poziomie 13,04 kWh m² rocznie.

Po wejściu paszportów energetycznych również Polacy przykładają do tej kwestii coraz większą wagę. Wydatek na samą budowę domu energooszczędnego lub pasywnego jest wyższy, należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, a przy rosnących cenach energii różnica w kosztach zwróci się mieszkańcom takiego domu wielokrotnie.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Sokółka Okna i Drzwi

Polecamy Ci również

Zobacz także