Plisy, rolety dzień noc czy rolety rzymskie? Wybieramy najlepsze rozwiązanie

Plisy, rolety dzień noc czy rolety rzymskie? Wybieramy najlepsze rozwiązanie

Przesłony okienne są obecnie nie tylko popularne, ale przede wszystkim niezbędne. Zarówno trendy dekoratorskie, jak i względy praktyczne już wiele lat temu zapewniły im przewagę nad tradycyjnymi firanami i zasłonami.

Nie oznacza to jednak, że problem z zakupem przestał istnieć. Obecnie musisz także dokonywać często niełatwych wyborów pomiędzy setkami kolorów i wzorów, a także odmiennymi konstrukcjami. Rolety rzymskie czy plisy – które rozwiązanie będzie lepsze?

Plisy okienne – jak wyglądają?

Plisy okienne stanowią bardzo ciekawy i jednocześnie nietypowy przykład przesłon. Różnią się zarówno od typowych rolet, jak również ich konkurentek – żaluzji.

Chociaż producenci często określają je jako rolety plisowane, w rzeczywistości pod względem technicznym i konstrukcyjnym daleko im do tego rozwiązania. Wynika to ze sposobu odsłaniania i zasłaniania okien, który w tym przypadku bardziej przypomina żaluzje lamelowe. Przesłony te, zamiast lameli, mają jednolitą, udrapowaną tkaninę ułożoną w poprzeczną harmonijkę.

Inną cechą, która wyróżnia plisy na okna, jest możliwość odsłaniania i zasłaniania ich w dwóch kierunkach – od dołu ku górze i od góry ku dołowi. Efektem takiego rozwiązania jest możliwość ustawienia rolety w takim miejscu szyby, w którym jest najbardziej potrzebna.

Ponadto przemieszczanie, ściąganie i rozciąganie harmonijki sprawia, że można nią zasłonić dowolny procent okna. To doskonały sposób na sterowanie dostępem światła do wnętrza.

 

Plisy, a nietypowy wymiar okien

Jedną z wielu zalet, jakimi wyróżniają się żaluzje plisowane, jest taki ich montaż, że przesłony przylegają do szyby i ramy okiennej. Pozwalają też na to specjalne prowadnice, które utrzymują harmonijkę w stabilnym położeniu.

W efekcie tego nie zmienia się funkcjonalność okna, a jego otwieranie i zamykanie nadal jest w pełni komfortowe. Technika produkcji tych przesłon pozwala na dostosowanie ich do powierzchni o nietypowych kształtach.

Nietypowe okna są obecnie częstym widokiem w domach jednorodzinnych. Stanowią wyposażenie półpiętra, poddasza, antresoli czy dziecięcego pokoju na strychu. Dopasowanie do nich innych przesłon byłoby bardzo trudne. Rozwiązaniem jest więc plisowana roleta na trójkątne okno lub też plisa na okna okrągłe.

Dodatkowe możliwości w zakresie dopasowania takich przesłon stwarza zamówienie plisy na wymiar. Dzięki temu będzie ona unikalna w kształcie oraz perfekcyjne dopasowana do ramy okiennej i szyby.

 

Rolety dzień noc – czym są?

Chociaż plisy mają bardzo wiele zalet i niewątpliwie są dekoracyjne, nie są jedynymi przesłonami o takich walorach. Alternatywą dla nich mogą być rolety dzień noc.

Są to wyjątkowo praktyczne przesłony okienne. Szczególnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie praktycznie nie odsłania się okien. Takim miejscem jest sypialnia małżeńska, pokoik niemowlaka, a także kuchnia lub łazienka, jeśli jest w niej okno.

Rolety typu dzień noc są uszyte z dwóch rodzajów materiału, z których jeden jest przejrzysty, a drugi o dużej gęstości. Pasy tej samej szerokości są łączone ze sobą poprzecznie, tworząc na zmianę element przepuszczający i zaciemniający światło.

Ułożenie dwóch warstw jedna na drugiej pozwala na przesuwanie ich względem siebie tak, że pasy przejrzyste i zaciemniające nakładają się na siebie lub są ułożone naprzemiennie. W zależności od tego położenia, pokój jest zaciemniony lub ma dostęp do światła dziennego.

Montaż rolet dzień noc jest bardzo prosty i można go wykonać samodzielnie. Dodatkowo tkaniny nieprzejrzyste mogą być kolorowe i wzorzyste, stanowiąc ciekawe dopełnienie aranżacji domu.

Rolety rzymskie – jak wyglądają?

Poszukując odpowiedzi na pytanie: rolety czy plisy, warto też zwrócić uwagę na rolety rzymskie. Są one bardzo dekoracyjne, gdyż po odsłonięciu okna układają się w jego górnej części w postaci charakterystycznych fałd.

Takie rozwiązanie pięknie prezentuje się w sypialni czy salonie, ale nie jest dobre do małych okien i zacienionych pokoi. Dlaczego? Otóż część tkaniny po odsłonięciu, nie chowa się w kasecie czy nie nawija na rolkę, lecz zakrywa górną część szyby.

Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast roleta rzymska wykonana z jasnej i transparentnej tkaniny. Taka przesłona świetnie zaprezentuje się na dużym oknie w salonie. Jednocześnie warto podkreślić, że tego typu konstrukcje są montowane na zewnątrz wnęki okiennej. W efekcie całkowicie zasłaniają okno. Jeśli więc zależy Ci na wyeksponowaniu jego piękna, takie rozwiązanie na to nie pozwoli.

 

Jak wybrać najlepszy wariant plis lub rolet?

Dopasowanie rolety czy plisy na okna do ogólnego wystroju pomieszczenia nie jest proste. Każde wnętrze jest bowiem unikalne. I chociaż wiadomo, że ciemne kolory optycznie zmniejszają pomieszczenie, a jasne je powiększają, to jeśli chcesz całkowicie zaciemnić małą sypialnię, musisz zapomnieć o tej zasadzie. Co jednak warto wziąć pod uwagę wybierając przesłony okienne?

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, podobnie jak gładkie tkaniny bez wzorów. Dlatego bardzo duży salon wyposażony w takie rolety może sprawiać przytłaczające wrażenie.

Obsługa rolet o dużych wymiarach może być kłopotliwa, dlatego warto wyposażyć je w sterowanie. Plisy elektryczne mogą być obsługiwane za pomocą pilota.

Rolety dzień noc są praktycznie nieodsłaniane, a regulacja światła odbywa się poprzez przesuwanie pasów względem siebie. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w małych i ciemnych pokojach znajdujących się po północnej stronie domu. Ale już po stronie południowej spisze się doskonale.

Rolety rzymskie całkowicie zakrywają wnękę okienną. Jeśli wykorzystasz je w małym pokoju i dobierzesz kolor do barwy ścian, sprawisz, że pomieszczenie wyda się większe.

Jeśli urządziłeś pokój w jednostajnej kolorystyce, sposobem na jego ożywienie może być wybór dwóch plis w różnych kolorach.

O przepuszczalności światła przez rolety okienne decyduje nie tylko grubość tkaniny, ale też jej kolor. Im jest ciemniejsza, tym skuteczniej zaciemnia wnętrze.

Gdzie warto zamówić plisy na wymiar?

Jeśli urządzasz nowy dom lub zmieniasz wystrój w mieszkaniu, wybór przesłon okiennych z pewnością znajduje się na Twojej liście zadań do wykonania.

Chcesz kupić plisy okienne w Warszawie? Doskonałym wyborem będzie firma Adeco, która od lat specjalizuje się w produkcji i montażu takich konstrukcji. W ofercie znajdziesz plisy, rolety rzymskie, dzień noc i inne przesłony w bogatej gamie wzorniczej i kolorystycznej.

Firma produkuje też rolety rzymskie na wymiar na podstawie pomiarów osobiście wykonywanych u klienta. Zamów w Adeco rolety plisowane. Cena z pewnością Cię zaskoczy! Tak samo, jak krótkie terminy wykonania i bogaty wybór rozwiązań.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Polecamy Ci również

Zobacz także