Po pierwsze: energooszczędność

okno energooszczędne

W dzisiejszych czasach coraz większego znaczenia nabiera oszczędność. Z każdej strony docierają do nas informacje o kryzysie czy spowolnieniu gospodarczym.

Dlatego tak wiele osób inwestuje w energooszczędność swoich mieszkań, tak aby ich koszty ogrzewania były jak najniższe. Ale przy tym warto pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego komfortu, wynikającego z właściwej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

O tym jak wentylacja jest ważna świadczą liczby. Można przyjąć, że przez lokum w ciągu godziny przepływa ok. 100 m³. W ciągu roku daje to około 1000 ton. Cała ta przemieszczająca się masa powietrza może wprowadzić do naszego mieszkanie wiele zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia powietrza mogą przybierać różne formy – wynikają bądź z obecności człowieka lub są emitowane przez różne materiały wykończeniowe. W zależności od stężenia i składu chemicznego mogą być nie tylko szkodliwie dla zdrowia mieszkańców ale nawet dla konstrukcji budynku.  W starym budownictwie nieszczelne okna przede wszystkim dostarczały bardzo duże ilości powietrza zewnętrznego. W okresie zimowym znacząco wychładzało to  pomieszczenia. Ale z drugiej strony nie było problemu braku dostarczenia powietrza na potrzeby wentylacyjne, chociaż czasami napływ był zbyt duży do wymagań w danym mieszkaniu. Przy dzisiejszych szczelnych oknach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem bez zastosowanych nawiewników powietrze nie ma jak napływać do pomieszczenia zaś wilgotność w pomieszczeniach wzrasta. Celem wentylacji jest zatem usuwanie zanieczyszczeń przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z podgrzewaniem powietrza. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okiennych nawiewników. Swoim klientom proponujemy produkty firmy Aereco. W ten sposób zyskujemy zarazem oszczędność i komfort użytkowania.

Najczęstszym objawem problemów z wymianą powietrza jest nadmierny wzrost wilgotności, który jest konsekwencją źle działającej wentylacji lub jej braku. Poziom wilgotności względnej jest uznawany za niezawodny wskaźnik zanieczyszczenia wewnętrznego oraz potrzeby wentylacji, dlatego zdecydowaliśmy się na system, w którym przepływ powietrza zmienia się w zależności od poziomu wilgotności względnej. Tak powstał system wentylacji higrosterowanej.

Woda zarówno jako para wodna jak i w stanie ciekłym pojawia się jako pierwszy problem dotykający budynków. Już małe ilości pary wodnej mogą wywrzeć bezpośredni lub pośredni wpływ na użytkowników oraz na budynek. Poziom wilgotności oznaczający komfortowe warunki zawiera się w przedziale od 40 do 60%. Mniejszy lub większy stopień wilgotności jest szkodliwy dla budynku oraz jego użytkowników.

Okna nowej generacji uszczelniają pomieszczenia

Okna drewniane są w pozytywnym sensie mniej szczelne niż okna plastikowe, dzięki czemu komfort ich użytkowania jest wyższy. Niemniej od początku roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które zaostrzyło wymagania w zakresie szczelności przegród okiennych i drzwiowych na przenikanie powietrza. Eliminuje zjawisko niekontrolowanego dopływu powietrza do pomieszczeń przez nieszczelności w tych przegrodach, na rzecz wprowadzenia regulowanego dopływu powietrza pomieszczeń przez nawiewniki. Nie stosujemy już zatem  wersji okien „rozszczelnionych”, czyli z wyciętą uszczelką. W przypadku gdy w budynku istnieje tylko i wyłącznie wentylacja grawitacyjna obowiązkowym jest stosowanie okien z nawiewnikami powietrza – mówi Augustyn Zioło.
Przy zbyt szczelnych pomieszczeniach wilgoć osadza się na wszystkich powierzchniach mieszkania stwarzając korzystne warunki dla rozwoju pleśni i różnych, nieobojętnych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego pomieszczenia, w których przebywamy powinny być odpowiednio wentylowane. W budynkach wymagane są ciągi wentylacyjne, ale także okna powinny pełnić funkcje wentylacyjne nawet zakładając, że nie będziemy ich zbyt często otwierać.

Dobre okna powinny posiadać parametry infiltracyjne zgodne z normami polskimi i europejskimi. Tam gdzie jest to konieczne dodatkowo montuje się urządzenia nawiewne. Okna drewniane z racji swojej konstrukcji i materiału, z którego są wykonane spełniają takie wymagania dodaje technolog Stolbud Włoszczowa.

okna drewniane

Wentylacja higrosterowana

Z pomocą przychodzi wentylacja higrosterowana. Stopień otwarcia wentylujących elementów uzależniony jest od poziomu wilgotności względnej wewnątrz pomieszczeń. Co więcej aby system wentylacji pracował optymalnie przez cały rok, czujnik uwzględnia automatycznie wpływ temperatury zewnętrznej. Sercem nawiewników higrosterowalnych jest czujnik V8, który wykorzystuje znaną fizyczną właściwość materiałów – zwiększenie długości włókien pod wpływem wzrostu wilgotności i zmniejszenie pod wypływem jej spadku. Osiem poliamidowych wiązek czujnika V8 powoduje mniejsze bądź większe otwarcie przepustnicy, dzięki czemu ilość przepływającego powietrza jest uzależniona od poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu. Zatem im większa wilgotność tym większe otwarcie przepustnicy. Sam czujnik nie styka się bezpośrednio z powietrzem zewnętrznym lecz mierzy jedynie poziom wilgotności w powietrzu wewnętrznym. Dzięki współczynnikowi termicznemu otwarcie przepustnic zachodzi niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznych.

Odpowiednio dobrany współczynnik termiczny sprawia, że w zimie w pomieszczeniu, w którym wilgotność względna jest niska, przepustnica nawiewnika jest przymknięta, gotowa na otwarcie gdy tylko wilgotność wzrośnie. W Aereco w wyniku lat badań ustaliliśmy współczynnik termiczny na takim poziomie, że zdolność regulacji w zimie i w lecie jest optymalna, zaś nawiewniki uzyskują dużą amplitudę zmiennego przepływu powietrza o każdej porze roku i reagują na wilgotność względną wewnątrz pomieszczenia.

Zastosowanie higrosterowanych nawiewników zapewnia automatyzację procesu wentylacji. Nie potrzeba nawet otwierać okna, aby wewnątrz pomieszczenia panowały komfortowe warunki. Ma to szczególne znaczenie, kiedy zależy nam na oszczędności. Montując okno o jednym z najniższych współczynników przenikalności cieplnej jak okno Capital (Uw=0,68) osiągamy spadek kosztów ogrzewania budynku. Odpowiednia wentylacja sprawi, że skala oszczędności się nie zmieni zaś powietrze będzie przepływać. Co więcej nawiewniki można swobodnie kolorystycznie dobierać do drewnianych okien nie zaburzając przy tym ich wysokiej estetyki.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Stolbud Włoszczowa, Aereco

Polecamy Ci również

Zobacz także