Pokój bez okna. Tajemnice funkcjonalnego wystroju

Materiał promocyjny
Projekt pokoju bez okien: najlepsze opcje i ciekawe rozwiązania

Podczas projektowania wnętrza jednym z najważniejszych branych pod uwagę aspektów jest naturalne oświetlenie oraz ilość i jakość słonecznych promieni, docierających do pokoju. Często musimy tworzyć projekt pokoju bez okien, gdyż taki typ pomieszczenia spotkać można niemal w każdym domu czy mieszkaniu. Aby efekt końcowy samodzielnego projektowania był co najmniej dobry, warto zasięgnąć porady specjalistów. Zebraliśmy je dla was w poniższym artykule.

Zasady aranżacji pokoju bez okien

Układ mieszkania może być nowoczesny lub przestarzały, udany lub niezbyt wygodny. Niemal w każdym mieszkaniu jest co najmniej jeden pokój bez okien - łazienka, toaleta, garderoba lub spiżarnia. Czasami celowo tworzymy dodatkowy pokój, aby uzyskać więcej prywatności i funkcjonalnej przestrzeni, nawet jeśli wiąże się to z rezygnacją z okna. Światło dzienne nie wchodzi do takich pomieszczeń, dlatego bez specjalnego podejścia do aranżacji pokój może być ponury, niewygodny, i po prostu przypominać szafę.

gorski krajobraz w pokoju bez okien
Uwalls

Aby pokój bez okien nie przypominał spiżarni czy szafy, warto zadbać o świeże i jasne kolory

Jeśli pokój pomoże zwiększyć powierzchnię mieszkalną, a także istnieje techniczna możliwość przebudowy, często wprowadzane są radykalne zmiany. Aby to zrobić, burzą ściany, przesuwają ścianki działowe, a nawet przenoszą rury. Ale takie rozwiązania są bardzo trudne i kosztowne, dlatego nie zawsze są realizowane. Istnieją prostsze sposoby aranżacji małych pomieszczeń bez okien, w tym ciekawe triki designerskie. 

Głównym zadaniem takiej aranżacji jest stworzenie w pomieszczeniu iluzji obecności światła dziennego. Można to osiągnąć różnymi metodami - od najprostszych, takich jak specjalne oświetlenie, do złożonych, dosłownie polegających na tworzeniu nowych okien.

Imitacja okna

Imitacja okna lub fałszywe okno to ciekawe i niedrogie rozwiązanie dla pomieszczenia, do którego nie docierają promienie słoneczne. Ta technika jest obecnie uważana za bardzo popularną, chociaż w rzeczywistości jest zwykłą iluzją optyczną. Imitację okna można wykonać na całej ścianie lub jej części, dodatkowo tworząc efekt wyższego sufitu. W tym celu zazwyczaj wykorzystywane są "okna" o umiarkowanej szerokości, rozciągnięte natomiast na wysokość całej ściany.

fototapetowe okna
Uwalls

Iluzję okna można stworzyć za pomocą fototapety

Zdaniem psychologów nawet fałszywe okno poprawia nastrój, czyni pokój wygodniejszym, a więc ten pomysł może być bardzo udany.

Fototapeta

Zaleca się stosowanie fototapet tam, gdzie pragniemy stworzyć spójny styl w pomieszczeniu i wizualnie rozszerzyć granice przestrzeni. Do małych pokoi bez okien najlepiej nadaje się tapeta z realistyczną podobizną okna, balkonu, otwartych drzwi, za którymi kwitnie życie. Często wykorzystywane są również krajobrazy miejskie i górskie. 

fototapeta w pokoju bez okna
Uwalls

Abstrakcyjny motyw na fototapecie w jasnych odcieniach doskonale poradzi sobie z zadaniem wizualnego powiększenia przestrzeni

Lepiej wybrać tapetę w jasnych barwach i umieścić ją na całej powierzchni ściany. Dodatkowe podświetlenie fototapety będzie optymalnym rozwiązaniem dla rozjaśnienia pomieszczenia.

Oświetlenie

Oprócz podświetlenia fałszywego okna, które tworzy imitację prawdziwego, warto zadbać o system sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu. W każdym pomieszczeniu należy zadbać o komfort fizyczny i psychiczny, dlatego warto używać tylko lamp dających miękkie rozproszone światło. System oświetleniowy dla pokoju bez okien może zawierać następujące elementy:

  • żyrandol centralny;
  • spoty punktowe (światła sufitowe);
  • kinkiety;
  • lampy podłogowe i stołowe.

 

 

 

Jeśli chodzi o spoty, lepiej, by były małe, ale rozproszone po całym suficie, co wzmocni doświadczenie "naturalnego" światła. Jeśli w okolicy wnęk, mebli, obrazów znajdują się zaciemnione obszary, należy je dodatkowo oświetlić za pomocą małych lampek. Dobrze, jeśli istnieje możliwość oddzielnego podłączenia wszystkich poziomów oświetlenia.

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się szafa, można ją okleić elastyczną taśmą ledową, co dodatkowo stworzy efekt dekoracyjny i sprawi, że będzie wydawała się lżejsza.

Lustra

Okno wykonane z luster również może dać efekt prawdziwego okna w pokoju. Ponadto lustra wizualnie powiększają przestrzeń, dodają głębi, zwiększają intensywność oświetlenia, odbijając światło. Lustra najlepiej umieścić 15 cm pod sufitem w miejscu, w którym będą się dobrze komponować z oświetleniem sufitowym. Inną opcją jest przymocowanie lampy bezpośrednio do powierzchni lustra - w tym przypadku odbite światło będzie przypominało naturalne.

lustro w pokoju bez okna
Uwalls

 

Lustro w pokoju bez okna może znajdować się na przesuwanych drzwiach szafy, dzięki czemu szafa nie będzie wyglądać przytłaczająco

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie luster we wnętrzu:

  • panel dekoracyjny;
  • kompozycja z kilku małych luster;
  • kafelki;
  • dekoracja mebli.

Metalowy blask

Światło ze sztucznych źródeł pięknie odbija się od różnych błyszczących powierzchni. Jeśli wybierzesz błyszczące meble do pomieszczenia bez okien, wizualnie powiększy to przestrzeń i zwiększy intensywność oświetlenia. W podobny sposób działają elementy wyposażenia wnętrz wykonane z metalu - brązu, mosiądzu, chromu. Podobną rolę odegra połysk paneli podłogowych i płytek. Należy pamiętać o umiarze i nie nadużywać powierzchni lakierowanych, aby liczne refleksy nie powodowały dyskomfortu dla oczu.

Kolor

Białe ściany i sufity najlepiej odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie w jasnych kolorach wydaje się dużo większe. Ponadto w pokoju bez okien można zastosować inne pastelowe odcienie - beż, kość słoniowa, pudrowy, jasnozielony. Motyw tapety powinien być w tym przypadku dość drobny: zbyt duże elementy zwiększają uczucie przytłoczenia.

 

Fototapeta w jasnych barwach pomoże rozwiązać problem ciasnej przestrzeni, rozjaśnić i oświetlić pokój

Szkło

Szklane elementy mebli oraz dekoracji tworzą wrażenie swobody, uwalniają przestrzeń od niepotrzebnej ciężkości. Dodatkowo szklane powierzchnie mają tendencję do odbijania światła, pięknie błyszczą, co również zwiększa intensywność oświetlenia. Szklane powierzchnie mogą być przezroczyste lub półmatowe, jednokolorowe oraz z jakimś wzorem.

Rośliny

W pomieszczeniu bez okien dopływ świeżego powietrza jest zawsze ograniczony. Bez dobrego systemu wentylacyjnego mikroklimat w pokoju nie będzie bardzo korzystny. Dekoracja pomieszczenia za pomocą żywych roślin pomoże trochę poprawić sytuację. Oczywiście, kwiatki nie zastąpią zwykłej wentylacji, ale będą w stanie odrobinę zwiększyć poziom tlenu. Dodatkowo zieleń ozdobi pomieszczenie, ożywi je i zapewni naturalne piękno. 

Najlepiej nadają się rośliny, które nie są zbyt wymagające wobec warunków oświetleniowych, zwłaszcza światła naturalnego:

  • Figowiec, inaczej fikus
  • Begonia
  • Kalanchoe
  • Aloes
  • Zielistka

 

Sztuczki wnętrzarskie

Aby odwrócić uwagę od głównej wady pomieszczenia - braku okna - możesz użyć ciekawych "sztuczek" aranżacyjnych. Akwaria, świece w pięknych świecznikach, sztuczny kominek, różne girlandy i wisiorki sprawią, że pomieszczenie będzie jaśniejsze i przyciągające uwagę. W tym samym celu sprawdzi się każdy oryginalny przedmiot: obraz, figurka, panel, zgodny ze stylem pomieszczenia. Piękny obraz na płótnie bądź jaskrawą fototapetę można znaleźć na stronie uwalls.pl, i już za 2 dni cieszyć się wyjątkową ozdobą w swoim wnętrzu.

Pokój bez okien może być z powodzeniem udekorowany i umeblowany. Warto postępować zgodnie z radami profesjonalistów, aby odmienić skromny pokój i stworzyć w nim miejsce, doskonałe do spędzania czasu, pracy i odpoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl