Pokój dziecka na poddaszu: wybieramy okna dachowe

0
Pokój dziecka na poddaszu
Urządzając pokój dziecka na poddaszu, warto pomyśleć o oknach dachowych, które zapewnią dopływ światła słonecznego.

Na poddaszach często urządzamy m.in. pokoje dzieci. Jednym z elementów, o które musimy zadbać, jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła słonecznego. Pomogą w tym okna dachowe.

Okna dachowe w pokoju dziecka

Światło słoneczne jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego trzeba zadbać o to, żeby pokój dziecka był jasny i dobrze oświetlony. W swoim pokoju dziecko spędza przecież stosunkowo dużo czasu – bawiąc się, ucząc i wypoczywając. Jeśli pokój dziecka urządzamy na poddaszu, warto pomyśleć o oknach dachowych – dostarczają one więcej światła niż okna fasadowe, można je zamontować w wybranym miejscu dachu. Ich montaż jest stosunkowo łatwy, zarówno na etapie budowy, jak i w istniejącym już domu. Jeśli więc o urządzeniu pokoju dziecinnego nie pomyśleliśmy na podczas budowy – to nic straconego. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając okno dachowe do pokoju naszej pociechy.

To Cię zainteresuje: Jak dobrać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu

Wydajne oświetlenie pokoju dziecka

Okna dachowe zapewniają skuteczny dopływ światła słonecznego. Dla ich efektywności, ważne są m.in. kierunki świata – okna umieszczone w połaci dachu skierowanej na północ będą mało wydajne. Trzeba też zastanowić się, ile okien potrzebujemy – to zależy od wielkości pomieszczenia (okna dachowe można ze sobą łączyć, zarówno w pionie, jak i poziomie).
Tylko w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach oczy mogą efektywnie pracować, nie męcząc się zbytnio. Za sprawą okien dachowych w ciągu dnia możemy dłużej cieszyć się naturalnym światłem, dlatego też warto zaplanować odpowiednią ilość przeszkleń w połaci dachowej. Pamiętajmy, że w każdym użytkowym pomieszczeniu na poddaszu powinno znaleźć się przynajmniej jedno okno dachowe – 1 m² szyby oświetla od 8 do 12 m² powierzchni – mówi Monika Hermanowicz-Górny, Kierownik ds. Marketingu, Reklamy i PR marki Roto Okna Dachowe.

Jasno-ciemno, czyli pomyśl o osłonach okiennych

Pamiętajmy, że pokój dziecka służy również do spania i to często w ciągu dnia. Dlatego powinniśmy pomyśleć o skutecznych osłonach okien. W tej roli dobrze sprawdzą się wewnętrzne rolety zaciemniające, które skutecznie blokują dostęp światła. Są one dostępne w bardzo bogatym wyborze wzorów i kolorów, również takich, które spodobają się dzieciom. Można również pomyśleć o markizach zewnętrznych, które zaciemniają pokój, skutecznie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się. Natomiast rolety zewnętrzne, poza wymienionymi funkcjami, zapewnią także ochronę okna np. przed uszkodzeniami od zewnątrz.
Dla zdrowia i komfortu istotna jest również przynajmniej ośmiogodzinna regeneracja w czasie snu. Rolety i markizy gwarantujące pełne zaciemnienie umożliwią spokojny odpoczynek bez względu na to, czy tuż za oknem mamy rozświetloną ulicę czy sklep z neonowym szyldem. Z kolei zewnętrznie akcesoria ochronią przed upałem, a także pomogą utrzymać optymalną temperaturę wnętrza. – dodaje Monika Hermanowicz-Górny

Podpowiadamy: Jak samodzielnie zamontować roletę wewnętrzną do okna dachowego

Ponadczasowy wygląd okien

Okna dachowe można zamówić w różnych rodzajach wykończenia. Weźmy jednak pod uwagę, że gust i zainteresowania dziecka zmieniają się szybciej, niż chcielibyśmy wymieniać okna lub drzwi. Dlatego do pokojów dziecięcych warto wybierać okna i drzwi w „klasycznym” wykończeniu – białe lub w naturalnych kolorach drewna (sosna, złoty dąb). Pasują one do różnych aranżacji, a zmiana wystroju pokoju np. z fazy „różowej księżniczki” na „czarny jest dobry”, będzie łatwiejsza. Zwróćmy też uwagę na proporcję między szerokością ram okna, a powierzchnią szyby.

Bezpieczne okna do pokoju dziecka

Wybierając okna dachowe do pokoju dziecka, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Absolutne minimum to okna z szybą bezpieczną klejoną od wewnątrz. W razie rozbicia, odłamki szkła pozostają przyklejone do folii (nie spadają na podłogę) i nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Okna dachowe powinny również być zabezpieczone przed samodzielnym otwarciem przez dziecko. Dobrym rozwiązaniem są okna z klamką umieszczoną w górnej części okna. Innym rozwiązaniem jest klamka z kluczykiem, którą odbezpieczyć mogą jedynie osoby dorosłe.
Urządzając pokój dziecka, pamiętajmy też o tym, żeby pod oknem nie stawiać półek i krzeseł, po których dzieci mogą wspiąć się do okna.

Dowiedz się więcej o: Wentylacji przez okna dachowe

Zdrowe powietrze w pokoju dziecka

W pokojach dzieci często jest cieplej niż w innych pokojach, panuje też wyższa wilgotność. Trzeba jednak zadbać o odpowiedni mikroklimat i zdrowe powietrze. Zalecanym rozwiązaniem jest montaż okien PVC (są odporne na wilgoć) o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych (dzięki temu łatwej będzie ogrzać pokój). Trzeba również zadbać o sprawną wentylację. Grzejnik powinien być umieszczony pod oknem – wtedy ciepło będzie się odpowiednio rozchodzić i zminimalizujemy zjawisko wykraplania się pary wodnej na szybie w okresach zimniejszych.
UWAGA – bardzo ważne jest ukształtowanie wnęki okiennej – jej górna i dolna ścianka muszą być ustawione skośnie; inaczej cyrkulacja powietrza wokół ona zaburzona i dojdzie do intensywnej kondensacji pary wodnej, a to prosta droga do zawilgocenia ściany pod oknem.
Można się również decydować na okna dachowe z nawiewnikami, ale pamiętajmy, że ich prawidłowe działanie zależy od sprawnej wentylacji grawitacyjnej. Inaczej może dochodzić do niekontrolowanego wychładzanie pokoju przy silnych wiatrach i mrozach.
Oczywiście rozwiązania techniczne to nie wszystko – pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pokoju dziecka, szczególnie przed snem.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także