Prawidłowa wentylacja

Prawidłowa wentylacja

Ventalis to systemu wentylacji zapewniający optymalną ilość świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernego schładzania pomieszczeń. System wprowadziła firma Reynaers.

Wentylacja kontrolowana
Zasada dobrej wentylacji oparta jest na poprawnej kolejności wprowadzania świeżego powietrza od pomieszczenia o najniższej wilgotności (pokoju dziennego, sypialni) do pomieszczeń o najwyższej wilgotności (kuchni, łazienek, toalet, pralni itp.) poprzez przestrzenie pomiędzy nimi, takie jak: hole czy schody, i wyprowadzenia go na zewnątrz budynku. Wentylacja grawitacyjna opiera się na różnicy ciśnienień wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, a także na przemieszczaniu się ogrzanego powietrza ku górze. Przy zastosowaniu standardowych rozwiązań wentylacyjnych (np. rozszczelnienie okien, nawietrzaki) przepływ powietrza może być regulowany przez użytkownika tylko poprzez mechaniczną zmianę przekroju otworu, przez który przedostaje się powietrze.

System Ventalis zawiera zespoły samoregulujące, instalowane pomiędzy profilem bazowym (ościeżnicy okiennej) a dodatkowym profilem specjalnej „poprzeczki” systemu. Ilość zespołów dobierana jest odpowiednio do wymaganej wielkości przepływu powietrza. System wentylacyjny może być umieszczony na górze lub po bokach konstrukcji, w zależności od preferencji estetycznych użytkownika.

Jak działa?
Opatentowane zespoły samoregulujące wyposażone są w membranę zwiększającą lub zmniejszającą wielkość otworu, przez który przepływa powietrze zależnie od wzrostu lub spadku ciśnienia na zewnątrz budynku, przez co ilość powietrza trafiającego do wnętrza budynku jest stała. Dodatkowo, wielkość przepływu powietrza może być regulowana przez użytkownika w zależności od ustawienia jednej z pięciu pozycji profilu zasłaniającego otwór wentylacyjny. W każdej pozycji zespoły samoregulujące utrzymują przepływ powietrza na żądanym poziomie.
Kratka w korpusie zespołu samoregulującego zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz budynku insektów, zaś zastosowanie od strony zewnętrznej dodatkowego profilu osłaniającego zwiększa szczelność na wodę opadową systemu wentylacyjnego i znacznie poprawia jego estetykę.
Przy projektowaniu systemu zwrócono również uwagę na aspekt związany z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności termicznej rozwiązania.

Prawidłowa wentylacja - zdjęcie 1 Prawidłowa wentylacja - zdjęcie 2 Prawidłowa wentylacja - zdjęcie 3 Prawidłowa wentylacja - zdjęcie 4Wszechstronność
Instalacja systemu jest prosta – zespoły samoregulujące można łatwo umieścić pomiędzy profilem wentylacyjnym a ramą okna/drzwi przesuwnych. Wymagana ilość przepływającego powietrza determinuję liczbę jednostek wentylacyjnych potrzebnych do montażu. To nie tylko ułatwia montaż elementów, ale także umożliwia bezproblemowe ich czyszczenie.

System może być montowany w dowolnym położeniu. Możliwe jest to dzięki budowie systemu – profil bazowy, łączony do konstrukcji głównej za pomocą specjalnych aluminiowych łączników, tworzy integralną całość z profilem ramy, w której jest montowany.
Rozwiązanie wyróżnia możliwość współpracy z całym zakresem grubości przeszkleń, które mogą być stosowane w danym systemie okiennym.

System odznacza się estetyczną, pozbawioną kratek konstrukcją i jej znacznie większą transparentnością, poprzez ograniczenie szerokości widocznego elementu napowietrzającego. System podlega automatycznej regulacji, co przyczynia się do uzyskania przyjaznego dla zdrowia, energooszczędnego budynku.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także