Prawidłowo zamontowane okucia

Niewielu producentów uwzględnia w wycenach możliwe reklamacje. Warto przeanalizować kilka błędów pojawiających się przy mocowaniu okuć okiennych.

Często występującym błędem jest brak dokładnego dopasowania elementów ryglujących, znajdujących się na skrzydle (rolki, grzybki), do zaczepów na ościeżnicy. Zdarza się to nie tylko, gdy stosowane są graniczne rozmiary zasuwnic, ramion rozwórek czy blokad, ale także przy złym ustawieniu lub uszkodzeniu szablonów do zaczepów ramowych. Jest to skutek dwóch różnych ciągów produkcyjnych przy okuwaniu skrzydeł i ościeżnic. Aby uniknąć takich problemów, okuwający ramy powinien (po założeniu skrzydła na ościeżnicę) sprawdzić rozmieszczenie zaczepów i elementów ryglujących wobec siebie. Zapobiegnie to późniejszym przewiewom.

Przykład złego mocowania zawiasów
mocowanie zawiasówokucia okienneokucia okienne
Przykłady złego docięcia zasuwnicy – nieosiowe wybicie otworu pod wkręt

Mocowanie zawiasów
Podobne skutki przynosi błędne mocowanie dolnego zawiasu. Niewłaściwa kolejność przykręcania wkrętów i zbyt mocne dokręcenie wkrętów środkowych (złe ustawienie wkrętarki) powodują wygięcie zawiasu w tzw. łódkę i w efekcie odsunięcie skrzydła od ościeżnicy. Jest to szczególnie widoczne, gdy wkręty skrajne nie przechodzą przez odpowiednią liczbę komór w profilu lub gdy zbrojenie jest zbyt krótkie i nie sięga do końca zawiasu. Przez zbyt mały docisk skrzydła okno może być nieszczelne. Dlatego ważne jest używanie dobrego szablonu do zawiasów. Problemy z niewłaściwym dociśnięciem skrzydła do ramy występują także, gdy przykręcamy bez użycia szablonu docisk skrzydłowy.

Przycinanie okuć
Kolejny problem to docinanie zasuwnic i ramion rozwórek. Czasami sam docięty element jest o tyle za długi, że wystaje ponad płaszczyznę narożnika. Zbyt krótkie docięcie ramienia rozwórki i dosunięcie lub odsunięcie go od narożnika powoduje przesunięcie skrzydła do lub od zawiasu. Konieczna jest wtedy regulacja okuć. Podobny problem może wystąpić w przypadku niedokręcenia dolnego zawiasu. Częstym błędem jest niedociśnięcie elementu do gilotyny podczas cięcia. Efektem jest krzywe przykręcenie wkrętu.

Dobrze wkręcić
W procesie okuwania bardzo ważny jest właściwy dobór wkrętów do montowanego elementu. To szczególnie istotne przy narażonym na wyrwanie górnym zawiasie. Prawidłowo dobrany wkręt powinien przejść co najmniej trzy pełne zwoje przez zbrojenie. Wkręty współpracują często z tak zaczepami antywyważeniowymi.
Osobnym zagadnieniem są wkręty i końcówki do wkrętarek. Używanie wkrętów ze zbyt wypukłą soczewką bądź ich niedokręcenie może powodować rysowanie przy górnym zawiasie. Podobny efekt dają źle dobrane końcówki do wkrętarek. Powodują one rozbicie główki wkrętu i jej podniesienie. Niedokręcone wkręty rysujące osłonkę zdarzają się dość często.
Ważne jest też dobranie odpowiedniego momentu obrotowego dla wkrętarki, którą przykręcamy okucie na skrzydle. Nie powinna przekręcać wkrętów, zwłaszcza w miejscach łączenia okuć.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Andrzej Paziewski/ Winkhaus Polska

Źródło: magazyn Profiokno.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także