Prawidłowy montaż bramy garażowej

0
nowoczesna brama garażowa

Jak skutecznie zamobrama garażowa stylizowanantować bramę garażową, by służyła nam przez lata? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć typowych błędów.

Przed wyborem bramy należy najpierw określić, w jakich warunkach brama będzie pracować – jest to ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Powinniśmy się zastanowić, jaki typ bramy będzie najbardziej odpowiedni w danym przypadku. Decyzja, czy montowana brama powinna być uchylna czy segmentowa zależy nie tylko od preferencji użytkownika, ale również od konstrukcji samego garażu czy jego położenia względem ulicy. Źle dobrany typ bramy może oznaczać trudności w późniejszym użytkowaniu oraz obniżenie poziomu bezpieczeństwa – wybór konkretnego rozwiązania należy więc gruntownie przemyśleć.

Przygotowania do montaż bramy garażowej

Następnym ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie otworu bramy. Najczęstsze błędy uniemożliwiające montaż to: krzywizna węgarków, krzywizna nadproża, nierówności powierzchni ścian i nadproża oraz nierówności powierzchni posadzki. Po wyeliminowaniu tych problemów brama będzie szczelna i nie będzie się zacinać. Przed przystąpieniem do montażu w przypadku wszystkich rodzajów bram (z wyjątkiem bramy uchylnej) należy również otynkować nadproże, a podłogę wyłożyć posadzką – wykonanie tych czynności później może pobrudzić nową bramę, a także zmienić wymiary otworu. Ważne jest prawidłowe wypoziomowanie podłogi – pozostawione nierówności będą powodowały blokowanie się bramy i utrudniały jej otwieranie, mogą też prowadzić do niepotrzebnych strat ciepła.

brama segmentowa górna brama segmantowa boczna

Właściwy montaż bramy garażowej

Pierwszym krokiem (bez względu na typ bramy) jest przygotowanie prowadnic, po których poruszać się będzie skrzydło bramy. Ich błędne przymocowanie może utrudnić swobodny ruch bramy, a nawet zagrozić koniecznością demontażu całej konstrukcji. Następny etap to przymocowanie metalowego wałka wyposażonego w specjalną sprężynę, która napina się podczas zamykania bramy. Element równoważy ciężar całej bramy, przez co siła potrzebna do jej otwarcia jest niewielka, a cały proces przebiega łatwo i bez wysiłku. Kolejny krok to umieszczenie paneli w konstrukcji. Pracę tą zaczynamy od dolnego segmentu – do jego krawędzi przymocowujemy dolne okucia rolek prowadzących oraz uszczelkę zabezpieczającą przed przedostawaniem się do środka wody oraz wiatru. Po ustawieniu w prowadnicach pierwszego panelu i jego wypoziomowaniu, montujemy następne, umieszczając je po kolei w prowadnicy, a następnie łącząc ze sobą prze przykręcenie zawiasów. Końcowy etap to zamocowanie wewnętrznego rygla, który uniemożliwi dostęp do garażu osobom niepowołanym.

Montaż bramy garażowej jest procesem dość skomplikowanym. Błędy popełnione na którymś z etapów mogą oznaczać problemy w użytkowaniu bramy, a także zagrożenie włamaniem. Dlatego montaż należy zlecić profesjonalistom.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Normstahl

Polecamy Ci również

Zobacz także