Profile z PVC

Profile poszerzające mogą pełnić wiele odpowiedzialnych funkcji i znacząco wpływać na jakość oferowanych wyrobów i usług. Poszerzenia to nie narzędzie do maskowania błędów pomiarowych, lecz ważny element konstrukcyjny systemów okiennych i drzwiowych z PVC.

Profile z PVC - zdjęcie 1Większość systemów profili okiennych PVC posiada w swej ofercie, cały szereg profili dodatkowych, m.in. profile poszerzające. Aluplast oferuje szeroką gamę tych kształtowników o zróżnicowanej wysokości i szerokości zabudowy, dostosowanej do poszczególnych systemów okiennych. Niestety pomimo dostępności tak szerokiego asortymentu, profile poszerzające (poszerzenia) nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród producentów okien i montażystów. Szkoda, ponieważ zastosowanie tych profili pozwala uniknąć szeregu problemów montażowych i projektowych. Sytuacja ta może wynikać z niewiedzy lub zwykłego zaniedbania, w myśl zasady: najważniejsze jest okno. W dalszej części tego artykułu postaramy się przedstawić kilka przykładów zastosowania tych „pożytecznych” profili.

Montaż drzwi wejściowych lub balkonowych (rysunek poniżej)
Bardzo często montaż drzwi wejściowych i balkonowych odbywa się przed wykonaniem izolacji cieplnej i ostatecznej warstwy posadzki. W takiej sytuacji dolny poziom zamontowanych drzwi znajduje się kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów nad wylewką betonową. W praktyce najczęściej stosuje się w tym przypadku punktowe podpory z cegieł lub desek. Pozostawienie na dłuższy czas tak zamontowanych drzwi powoduje deformację dolnego poziomu ościeżnicy lub aluminiowego progu drzwiowego, co w konsekwencji utrudnia lub całkowicie uniemożliwia otwieranie i zamykanie skrzydeł oraz rozszczelnienie. Zastosowanie w takim przypadku profili poszerzających umożliwia posadowienie konstrukcji na twardym, stabilnym podłożu i dodatkowo stanowi izolacyjną barierę cieplną rozdzielając zewnętrzną i wewnętrzną warstwę posadzki betonowej.

Profile z PVC - zdjęcie 2

Montaż zewnętrznych, aluminiowych skrzynek roletowych
Zastosowanie zewnętrznych rolet adaptacyjnych (natynkowych) pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu mechanizmu zwijania pancerza z wnętrzem budynku. Takie rozwiązanie polepsza parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej całej zabudowy. Jednak zamontowanie rolet bezpośrednio na powierzchni muru często uniemożliwia ich całkowitą zabudowę lub wymaga zastosowania bardzo grubej warstwy izolacji. W takim przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie profili poszerzających nad górnym poziomem okna, które tworzą powierzchnię do montażu skrzynki rolety. Całość konstrukcji chowa się wewnątrz otworu okiennego ułatwiając zabudowę skrzynki.

Montaż zwijacza paska lub mechanizmu korbowego rolety
Często popełniany błąd przy projektowaniu okien z roletami nakładanymi to niezapewnienie odpowiedniej ilości miejsca z boku okna, do montażu zwijacza paska lub korby. W efekcie okazuje się, że po przykręceniu tych mechanizmów bezpośrednio do ościeżnicy nie można całkowicie otworzyć skrzydła. Rozwiązaniem tego problemu może być zaopatrzenie okna w poszerzenie umieszczone na jednym z jego pionów i wykonanie rolety o szerokości okna z poszerzeniem.

Wymiana okienaluplast profile
Po demontażu okien skrzynkowych pojawia się bardzo duża różnica wymiarów otworu okiennego wewnątrz i na zewnątrz. Powszechnie w takich przypadkach szczelinę pomiędzy ościeżnicą nowego okna a murem wypełnia się pianką i kawałkami styropianu, co jest całkowicie niezgodne z zasadami prawidłowego montażu. Zastosowanie poszerzeń umożliwia uzyskanie prawidłowego wymiaru szczeliny montażowej oraz stabilne osadzenie okna w otworze okiennym.

Zabudowa elementów konstrukcyjnych budynku
Przy zabudowie okien w budynkach przemysłowych często konieczne jest ominięcie elementów konstrukcyjnych budynku lub prostopadłych ścianek działowych. Do takich celów również doskonale nadają się profile poszerzające, łączone w zestawy o odpowiedniej szerokości.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karol Reinsch/ aluplast

Źródło: Profiokno.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także