Pustaki szklane - w przymierzu ze światłem

Pustaki szklane - w przymierzu ze światłem

Projektanci znajdują coraz to nowsze możliwości ich zastosowania. Mają one bowiem swoistą właściwość przepuszczania światła, pozwalając dzielić, a zarazem łączyć różne pomieszczenia.

Określenie pustaki szklane i luksfery często stosowane są zamiennie, chociaż nie jest to dokładnie to samo. Pierwsze z nich bowiem zbudowane są z dwóch warstw szkła ściśle stopionych, w taki sposób, aby wewnątrz zachować niewielką przestrzeń, zasadniczo wpływającą na ich parametry techniczne. Luksfery są natomiast kształtkami pełnymi.

Bogate wzornictwo, kolorystyka, dobre parametry techniczne sprawiły, że są efektownym elementem współczesnej architektury oraz atrybutem modnego i nowoczesnego wnętrza.

nowoczesny budynekpustaki szklane w architekturze

Wzornictwo
Zarówno pustaki szklane, jak i luksfery zbudowane są ze szkła bezbarwnego, całkowicie przezroczystego lub matowego. Są też kolorowe – barwione w masie lub też powierzchniowo. Kolory kształtek są ciepłe, zazwyczaj pastelowe. Pustaki – błyszczące bądź matowe – mają bogatą gamę wzorów i faktur. Wzory są mniej lub bardziej regularne, wytłaczane na powierzchni lub wtopione w szkło, wyraziste lub stonowane. Tworzą różnego rodzaju figury geometryczne, są również pustaki stylizowane na antyczne.

ściany z pustaków szklanychbiurowiec z pustaków szklanychnowoczesna architektura

Zastosowanie
Swoistą właściwością kształtek jest zdolność przepuszczania światła. W przypadku pustaków przezroczystych, przy prostopadle padającym świetle, przepuszczalność ta wynosi nawet 70-80%, co odpowiada zwykłemu, dwuszybowemu przeszkleniu. Przepuszczalność światła przez pustaki kolorowe zmienia się natomiast w zależności od intensywności barwy i wynosi średnio 50%.
Pomysły architektów i projektantów wnętrz w połączeniu z nowoczesną technologią wykonawstwa i montażu dają wprost nieograniczone możliwości wykorzystania pustaków szklanych. Wznosi się z nich potężne ściany wieżowców, ale także przepierzenia, całe ścianki działowe lub tylko ich fragmenty. Wypełnia się nimi otwory okienne, bywają jedynym rozwiązaniem w ścianach, w których z różnych względów nie można zaprojektować zwykłych okien (np. z powodu bliskości sąsiedniego budynku). Ze szklanych elementów wykonuje się ściany proste, o różnych krzywiznach, sklepienia i kopuły. Wykańcza się nimi balkony, tarasy, balustrady, schody, werandy i oranżerie. Wykonuje się z nich bufety, barki, kabiny prysznicowe, obudowuje się nimi wanny, a także drzwi, przeważnie wejściowe, doświetlając w ten sposób ciemny przedpokój czy wiatrołap. Można je stosować właściwie w każdym pomieszczeniu, tworząc z nich duże szklane tafle lub tylko dekoracyjne detale.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także