Rodzaje okien dachowych w zależności od sposobu ich otwierania

Okno dachowe
Okno dachowe m.in. pełni funkcję doświetlenia poddasza, jednak musi być tak usytuowane, aby móc swobodnie się po pomieszczeniu poruszać.

Sposób otwierania okien dachowych jest czynnikiem decydującym o komforcie użytkowania pomieszczeń poddasza. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że okno musi być tak usytuowane w dachu, by nie tylko dobrze pełniło swoją oczywistą funkcję (doświetlenia wnętrza), ale także, aby jego lokalizacja pozwalała na wygodną obsługę.Aktualny rynek handlowy oferuje nam już nie tylko okna pasujące wymiarowo do powszechnie stosowanych rozstawów krokwi więźby dachowej czy do różnych kątów nachylenia połaci. Spore zróżnicowanie konstrukcji okien dachowych występuje również w zakresie kierunku i sposobu otwierania skrzydeł okiennych. Eksperci z firmy Velset podpowiadają, jak z tego właśnie punktu widzenia wybierać okna, by spełniały nasze oczekiwania.

Okna dachowe obrotowe – popularne i praktyczne

W standardowej stolarce obrotowej pozioma oś obrotu usytuowana jest w połowie wysokości skrzydła. Otwieranie okien obrotowych odbywa się poprzez obracanie skrzydła wokół osi, co skutkuje tym, iż dolna część stolarki odchylona zostaje na zewnątrz, a górna do wewnątrz. Jest to najpopularniejsze i w miarę praktyczne rozwiązanie. Pozwala bowiem funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń podokienną i umożliwia swobodne mycie okna.
Należy pamiętać, że o komforcie użytkowania okien obrotowych decyduje ich prawidłowe usytuowanie w dachu. Oś obrotu tego typu stolarki powinna znajdować się na wysokości głowy stojącego człowieka. Jeśli klamka zlokalizowana jest u góry skrzydła – odległość pomiędzy podłogą, a nią nie powinna wynosić więcej niż 200 cm. 

Okna dachowe wysokościowe – z podniesioną osią obrotu

W oknach wysokościowych otwieranie także odbywa się poprzez obracanie skrzydła wokół poziomej osi. Jednak w tym przypadku oś nie jest usytuowana w połowie wysokości skrzydła, a nieco wyżej (na 2/3 tej wysokości). Skrzydło podnosi się na zamontowanych siłownikach i po otwarciu znajduje ponad połacią dachu. Zatem otwarte okno nie wystaje już w głąb pomieszczenia i nie ogranicza sposobu aranżacji wnętrza. Można też swobodnie przez nie wyglądać oraz wygodnie je myć. 

Okna uchylno-obrotowe – z podwójnym systemem otwierania

By po analizie okien obrotowych móc swobodnie przejść do fachowej oceny okien uchylno-obrotowych, nie sposób zupełnie pominąć wariantu pośredniego, tj. dachowych okien uchylnych, w których oś obrotu usytuowana jest w górnej krawędzi ramy. Rozwiązanie pozwala na swobodne wyglądanie przez okno, ale jednocześnie sprawia problemy z myciem. Dlatego też okna uchylne na ogół montuje się poprzez ich łączenie. Wówczas umycie poszczególnych płaszczyzn zewnętrznych następuje po wychyleniu się z okna sąsiedniego.
 
Dużo lepsze i bardziej komfortowe w użytku są okna uchylno-obrotowe. Mają one zamontowany podwójny system otwierania, dzięki któremu możliwe jest zarówno podniesienie skrzydła od dołu (oś obrotu znajduje się na górnej krawędzi skrzydła okna), jak i uchylenie go od dołu i obrócenie wokół osi obrotu o prawie 180º (oś obrotu znajduje się w połowie skrzydła okna). Daje to jeszcze szersze możliwości aranżacyjne na poddaszu, ponieważ obrócone skrzydło nie wystaje do wewnątrz pomieszczenia i zupełnie nie zaburza funkcjonalności wnętrza. Niestety okna uchylno-obrotowe są droższe niż stolarka omówiona powyżej. Decyduje o tym zwłaszcza stopień skomplikowania konstrukcji.

Okna kolankowe – do łączenia z typowymi oknami dachowymi

Jak wskazuje sama nazwa produktów – okna kolankowe służą do montażu w ścianie kolankowej budynku. Na poddaszach jest to fragment ściany, który wystaje ponad podłogę. Przegroda może oczywiście mieć postać pełną (zabudowaną) lub można wykorzystać jej poszczególne obszary do zamontowania okien i zapewnienia jeszcze lepszego doświetlenia pomieszczeń zlokalizowanych pod samym dachem. Okna kolankowe są najczęściej łączone z typowymi oknami połaciowymi. Podczas montażu potrzebny jest zatem specjalny kołnierz do okien dachowych (kolankowy). Wykorzystanie tego elementu pozwala łączyć stolarkę w dachach o kącie nachylenia połaci od 20 do 55 stopni. Okna kolankowe występują w wersji otwieralnej i nieotwieralnej. Decydując się na pierwszą z wymienionych, warto wyposażyć okno w blokadę zabezpieczającą.

Okna dachowe balkonowe – dla szczególnie wymagających użytkowników

Otwarte skrzydła okien dachowych tworzą balkon w dachu, co ceni sobie coraz szersze grono użytkowników. Tę komfortową opcję gwarantuje innowacyjna konstrukcja okien oraz specjalny system okuć. W oknach tego typu występują dwa skrzydła oraz zintegrowane barierki zabezpieczające. Górne skrzydło uchyla się podczas otwierania ku górze, a dolne wysuwa do przodu.  Dzięki temu przez okno można swobodnie wyglądać i cieszyć się powiewem świeżego powietrza. Stosowanie okien balkonowych nie zakłóca projektu wykończenia dachu i bryły budynku oraz nie koliduje z większością aranżacji przestrzeni mieszkalnych.

Okna do dachów płaskich, czyli nie tylko o wyłazach

Jeszcze całkiem niedawno okna w płaskich dachach kojarzone były zwłaszcza z wyłazami umożliwiającymi wydostanie się na dach. Dziś jest to już nie tylko tradycyjna droga dla kominiarza czy dekarza, ale także szerokie możliwości doświetlania pomieszczeń oraz dowolnego ich aranżowania. Generalnie, okna stosowane w dachach płaskich dzielą się na otwierane (prawo- lub lewostronne) i nieotwieralne  (świetliki dachowe). Innowacyjne i praktyczne rozwiązania techniczne łączy się tu z wyszukanym i nowoczesnym wzornictwem. Szeroki wybór stolarki otworowej do dachów płaskich znajdziemy m.in. w ofercie firmy Velux, która proponuje zarówno produkty sterowane ręcznie, jak i automatycznie. Okna te są wykonane z najwyższą dbałością o estetykę, przy zachowaniu wszystkich parametrów technicznych i użytkowych. Trzeba jednak przyznać, że szczególne wyróżnienie w zakresie okien do dachów płaskich spotkało w tym roku firmę Fakro, która za okno DEF DU6 otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Design 2016. Nagroda ta jest jednym z najcenniejszych trofeów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nic więc dziwnego, że często bywa nazywana „Oscarem designu”.


 

Więcej informacji o oknach dachowych znajdziesz na stronie www.velset.pl

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Grzegorz Kurek Prezes Velset Sp. z o.o oraz Velset Smart Home Sp. z o.o.

Źródło: Velset Sp. z o.o

Polecamy Ci również

Zobacz także